سیستم آموزشی کشور ترکیه

سیستم آموزشی کشور ترکیه

سیستم آموزشی کشور ترکیه

به موجب قانون اصول آموزش ملی، سیستم آموزش ترکیه شامل دو قسمت اساسی به نام آموزش رسمی و آموزش غیررسمی است.

آموزش رسمی :

آموزش رسمی به معنای سیستم مدرسه است. سیستم مدرسه ای آموزش ملی ترکیه شامل چهار سطح ذیل است.

 1. آموزش پیش دبستانی (Ana Okul)
 2. آموزش ابتدایی (İlk Öğretim)
 3. آموزش متوسطه (Lise)
 4. آموزش عالی (Yüksek eğitim)

آموزش غیررسمی :

آموزش غیررسمی سیستم آموزش و پرورش را پوشش میدهد؛ که موقعیت های شغلی برای شهروندانی را فراهم میکند که هیچگاه آموزش رسمی نداشته اند و یا در یکی از سطوح آموزش رسمی هستند یا آموزش رسمی را رها کرده اند.

آموزش پایه (مقطع ابتدایی):

طول برنامه به سال: ۸ سال

سطح سن: از ۶ تا ۱۴ سال

آموزش متوسطه :

طول برنامه به سال: ۴سال

سطح سن: از ۱۴ تا ۱۸ سال

متوسط حرفه ای :

طول برنامه به سال: ۲سال

سطح سن: از ۱۴ تا ۱۷ سال

در نظام آموزشی ترکیه ، مقطع آموزشی ابتدایی تا دبیرستان به صورت سیستم 4 – 4- 4 می باشد که 4 سال اول ابتدایی، 4 سال دوم راهنمایی و 4 سال سوم مقطع دبیرستان می باشد. مدارس ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. مدارس دولتی به صورت رایگان و مدارس خصوصی شهریه دارند.

زبان آموزش در مدارس ترکیه به زبان ترکی می باشد. دانش آموزان برای ادامه تحصیل در مقطع دبستان تا دبیرستان باید زبان ترکی را فرا بگیریند.

در پایان‌ دوره‌ دبیرستان‌ به‌ دانش‌آموزان‌ مدرک‌ دیپلم ‌(Lise Diplomasi) اعطا می‌شود.

ساختار آموزشی - آموزش ابتدایی

turkiyede ogretim trem global

ساختار آموزشی - آموزش ابتدایی:

مقطع ابتدایی شامل کودکان گروه سنی بین ۶ تا ۱۴ سال می باشد. در مدارس دولتی رایگان این آموزش برای کودکان دختر و پسر اجباری است. مدارس ابتدایی موسسات آموزش ملی هستند که توسط دولت برای تعلیم و تربیت پسران و دختران از طریق دوره آموزش اجباری ۵ ساله ایجاد شده است.

طول مدت آموزش در این مدارس ۸ سال است. آموزش ابتدایی برای تمام شهروندان بدون در نظر گرفتن جنسیت آن ها اجباری است و به صورت رایگان در مدارس دولتی ارائه میشود.

موسسات آموزش ابتدایی شامل مدارس آموزش ابتدایی؛کلاس های آموزشی و جبرانی و همچنین مدارس و کلاس هایی است که برای کودکان با نیاز به آموزش خاص (کودکان استثنایی) تاسیس میشود.

اهداف دراز مدت آموزشی:

از جمله مهم ترین اهداف دراز مدت آموزش ابتدایی هماهنگ با اهداف دراز مدت و اصول اساسی آموزش ملی میتوان به موارد زیل اشاره کرد.

. ایجاد دانش پایه، مهارت ها، نگرش ها و عادات لازم برای کودکان ترک به منظور تبدیل به شهروندانی خوب و پرورش آن ها در راستای اخلاقیات

آماده سازی کودکان برای زندگی و آموزش در سطح بالاتر و پرورش آنان در راستای علایق و استعداد ها

اهداف کوتاه مدت آموزشی:

 1. خلق محیط های آموزشی و فوق برنامه که برای دانش آموزان ابزار لازم برای پیدا کردن دیدی وسیع و جامع نسبت به دنیا را فراهم کند
 2. خلق محیط آموزشی تحقیقات؛ مولد و موثر که به دانش آموزان اجازه میدهد خواسته ها و احساسات خود را بیان کرده و نقاط ضعف و قوت خود و خانواده شان را مشخص نموده و احساس مسئولیت خود را پرورش دهد.
 3. تهیه برنامه برای اینکه دانش آموزان را از تکنولوژی های اطلاعاتی و مسائل اجتماعی و فرهنگی مطلع ساخته و آنان را افرادی چند بعدی و در حال پیشرفت دائمی در مسائل آکادمیک و اجتماعی و انسان هایی با شعور بسازد.
 4. دارا ساختن کودکان در فراگیری مهارت هایی که به آنان توانایی پذیرفته شدن در جامعه و محیط اطراف زندگیشان را می دهد.

به طور کلی تر میتوان گفت هدف اصلی مقطع ابتدایی آموزش دانش و مهارت اولیه به کودکان؛ آموزش راه و رسم شهروندی خوب بودن و آماده کردن آنها برای زندگی اجتماعی و مقطع آموزشی بالاتر با در نظر گرفتن علایق، استعداد ها و توانایی های دانش آموزان است.

برنامه های آموزشی:

از جمله مهم ترین برنامه های آموزشی مراکز آموزش ابتدایی میتوان به زبان ترکی، ریاضی، تعلیمات اجتماعی، علوم، علوم اجتماعی، حقوق مدنی و حقوق بشر، تاریخ جمهوری ترکیه ؛ زبان های خارجی، علوم مذهبی، فرهنگ و اخلاق، نقاشی، کاردستی، موسیقی، ورزش ،حرفه و فن، کمکهای اولیه و قوانین راهنمایی و رانندگی، فعالیت های فردی و گروهی و دروس اختیاری اشاره کرد. زمان هر کلاس ۴۰ دقیقه است.

آموزش معلمان (تربیت معلم) :

در ترکیه کالج های تربیت معلم به سه دسته تقسیم میشوند. برخی موسسات تربیت معلم طی یک دوره دوساله معلمین را جهت تدریس در مدارس ابتدایی تعلیم می دهند. موسسات تربیت معلم سه ساله آموزگاران را برای مدارس متوسطه آموزش می دهند و موسسات تربیت معلم چهارساله؛ کار تربیت معلمین برای تدریس در مقاطع دبیرستان را به عهده دارند. دانشجویان کالج های تربیت معلم در سطوح بالاتر، دروس تخصصی را در مرکز دانشگاهی مقتضی و واحد های روش تدریس را در مراکز تربیت معلم عالی میگذرانند و حداقل مدرک معلمان لیسانس میباشد.

تکنولوژی آموزشی در ترکیه

lise siniflari trem global

تکنولوژی آموزشی در ترکیه :

پروژه ی فاتیح طرح مصوب وزارت آموزش و پرورش است که از سال 2011-2012 در17 استان و 51 مدرسه طرح آزمایشی آن آغاز شده است و قرار بود تا سال تحصیلی 2013-2014 در تمام مدارس برنامه ریزی و اجرا شود که مبنای آن استفاده از تکنولوژی در مدارس است.

فاتیح خلاصه ای است از نوع بروز شده فرصتها و بهتر کردن تکنولوژی در مدارس است. قابل ذکر است فاتیح در فرهنگ ترکیه نامی تاریخی و شخصی است که فاتیح استانبول میباشد که در ترکیه جایگاه بزرگی دارد. در سالهای اخیر همانند سایر نهاد ها، در آموزش و پرورش نیز استفاده از تکنواوژی فراگیر شده است و در تمام قسمتها از جمله آموزش نیز تکنولوژی در تمام رشته ها و پایه ها مورد استفاده قرار میگیرد. در دنیای امروز پیشرفت تکنولوژی در هر زمینه ای، فایده های بسیاری برای دانش آموزان و معلمان دارد.

در مدارس ترکیه،وسایل متفاوت آموزشی مانند پروژکتور ها،وسایل آزمایشگاهی، تخته های هوشمند،تخته های تعاملی، به صورت موازی به کار گرفته میشود.

تجهیز مدارس با وسایل پیشرفته همسان و هماهنگ نیست. وسایل نوین آموزشی تنها در مدارسی که معلم،مدیریت و انجمن اولیا فعالیت دارند جمع آوری شده است. در پروژه فاتح مهم ترین اصل هماهنگی تجهیزات تمام کلاس ها به صورت یکسان و در خیلی مواقع استفاده یکسان و هماهنگ این وسایل میباشد. همچنین در استفاده از امکانات موجود در مدارس به صورت فعال،آموزش های ناکام معلمان، عدم استفاده از تکنولوژی و کامپیوتر در تدریس معلمان و عدم آماده سازی محتوای آموزشی پربار مناسب با اهداف آموزشی و پرورشی، رو در روی ما قرار میگیرد. تکنولوژی به صورت های ناهماهنگ در کلاس های ترکیه وارد شده است و در راستای اهداف آموزشی مورد استفاده قرار میگیرد. ولی باعث ایجاد نا عدالتی در بهره گیری از فرصت های آموزشی میشود.

وزارت آموزش و پرورش به دنبال راه هایی برای افزایش بهره مندی از پیشرفت تکنولوژی در مدارس میباشد برای استفاده بهینه در کلاس ها،مدارس پیش دبستانی و راهنمایی و متوسطه لب تاب-پانل-ال سی-دی-تخته تعاملی و ایجاد شبکه ی پر قدرت اینترنت در تمام مدارس پیش بینی می شود.

در قالب این پروژه آموزش ضمن خدمت معلمان در زمینه ی برنامه ریزی آموزشی و تدریس همراه با تکنولوژی (کامپیوتر)پیش بینی شده است،و باید متناسب با اهداف آموزشی محتوای الکترونیکی فراهم شود. این پروژه از طرف آموزش و پرورش در حال اجرا است و در سال اول متوسطه-سال دوم راهنمایی و سپس ابتدایی و آمادگی در حال اجرا است.

 • پروژه های تضمین شده منطقه ای
 • مشاوره حقوقی و سرمایه گذاری
 • راه حل های سرمایه گذاری شخصی
 • کیفیت بالای خدمات پس از فروش
 • بسته های ویژه برای سرمایه گذاران
 • گذرنامه ترکیه در مدت 3 ماه
1