میراث استانبول، امید برای آینده؛ بازار بزرگ سرپوشیده

میراث استانبول، امید برای آینده؛ بازار بزرگ سرپوشیده

بازار بزرگ سرپوشیده در منطقه فاتیح در استانبول قدیمی ترین و بزرگترین نمونه مراکز خرید بسته در جهان است که به عنوان یکی از مکانهای شناخته شده توسط گردشگران داخلی و خارجی در استانبول محسوب می شود. با تغییر عادات مصروفه و سطح توقعات مصرف کنندگان، این ساختار تاریخی به جای بسته شدن با جلب توجه مصرف کنندگان روز به روز در تلاش ایستادگی در برابر این تغییرات بوده و به محبوبیت خود افزوده است. بسیاری از کشورها در سراسر جهان زمانی مرکز خریدی را طراحی می کنند بازار بزرگ را نمونه قرار می دهند.

بازار بزرگ که 560 سال زندگی به استانبول بخشیده است، پس از مسجد سلطان احمد و مسجد ایا سوفیا به عنوان سومین مرکز پر بازدید محسوب می شود. تقریبا 700 هزار نفر از این بازار بازدید می کنند که به طور متوسط 600 هزار نفر از آنها افراد ​​خارجی هستند. این بازار همچنین قدیمی ترین بانک جهان به شمار می رود. این بازار که در گذشته به عنوان مکانی برای سرمایه گذاری بوده است 60 درصد از طلای صادر شده ترکیه را به جهان صادر می کند.           

اولین نمونه مراکز خرید

ترکیه که در چهار راه اروپا، آسیا و آفریقا قرار دارد، از نظر ژئوپلیتیکی دارای اهمیت استراتژیک است که در گذشته باعث صدها جنگ شده است. بازار بزرگ به عنوان اولین نمونه مرکز خرید در جهان، میزبان محصولات مختلفی بوده که به اروپا منتقل می شدند، این بازار به عنوان میراث همه اقوام جهان پذیرفته می شود.

بازار بزرگ در مجموع 3600 مغازه دارد و دارای 68 خیابان است. در کل 20 مسافرخانه در بازار وجود دارد که از طریق 21 ورودی مختلف می توان به آنها دسترسی پیدا کرد.

بازار بزرگ سرپوشیده که در سال 1461 تأسیس شده است یکی از مشهورترین و پر بازدید ترین بازارهای جهان از زمان تأسیس است. هنگام خرید در استانبول، اولین بازار است که به ذهن خطور می کند و تنها مکانی است که با ویژگی های فراوان خود از بازارهای نظیرش در جهان به جا مانده است.

پس از تخریب بیزانس در سال 1453 توسط امپراطوری عثمانی و فتح استانبول، بازار بزرگ که برای تأمین هزینه های مسجد ایا سوفیا تأسیس شد، به عنوان سمبل فتح به مسجد تبدیل شد و حالت فعلی خود را بدست آورد و هویت خود را به عنوان یک مرکز مهم تجاری که سهم اقتصاد استانبول را دارد، حفظ می کند.           

قدیمی ترین بانک جهان

بازار بزرگ در سه گوشه از نقاط مساجد نوری عثمانیه، بیازیت و محمود پاشای استانبول واقع شده است، که بازار بزرگ در 250 سال به وضعیت فعلی خود رسیده است. از اسناد بایگانی عثمانی فهمیده می شود که قسمتی که طلا فروشان صادر کننده طلا در بازار قرار دارند توسط فاتح سلطان محمد، فاتح استانبول ساخته شده است و بخشی که بازار اصلی در آن قرار دارد، توسط کانونی سلطان سلیمان ساخته شده است، صاحب دوره ای که سریال سلطان سلیمان یا قرن باشکوه که در مورد آن ساخته شده است.

این بازار که در مجموع در 45 هزار متر مربع ساخته شده است همچنین به دلیل ویژگیهای ساختاری توجهات را به خود جلب می کند. بازار که ارتفاع سقف آن در حدود 30 متر است، با طرح گنبدی پوشانده شده است و هرکدام از 68 خیابان خانه های تجاری با گروه های مختلف شغلی دارد. بازار بزرگ که در گذشته به عنوان قلب تولید صنایع دستی در کلیه مناطق پذیرفته شده بود، با وجود نام خود در خیابان ها همچنان به زندگی خود ادامه می دهد، گرچه بسیاری از گروه های شغلی دست ساز تا به امروز دوام نکرده اند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از: خیابان آیناجیلار، خیابان فسچیلر، خیابان فراجه جیلر، خیابان سرپوشچولار، خیابان توغ چولار، خیابان کالپکجیلار و خیابان پرده جیلار.

مشخص است که شهروندان پردرآمد در گذشته کالاهای با ارزش خود را به مبلغی معین به تجار در بازار بزرگ می سپردند و بازرگانان این کالاهای با ارزش را در گاوصندوق های خود نگه می داشته اند. از این ویژگی که امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد می توان گفت که این بازار یکی از قدیمی ترین بانک های جهان است. ما در اسناد بایگانی عثمانی می بینیم که مرکز مبادله طلا، بازار بزرگ سرپوشیده (Grand Bazaar) است. در گذشته داشتن یک مغازه در این بازار برای ثروتمندترین افراد استانبول یک امتیاز بزرگ بوده است. در مکانهای سر پوشیده به نام های کواهیر و صندل جواهرات گرانبها، سلاح ها، با ارزش ترین پارچه ها، فرش هایی از سراسر جهان و البته طلا از سرزمین های امپراتوری عثمانی وجود داشت. خانواده هایی که تجارت در بازار بزرگ را انجام می دادند در زمینه هایشان تخصص داشتند زیرا این تجارت را از نسلی به نسل دیگر ادامه می دادند. بازار بزرگ قرن ها میزبان بسیاری از میهمانان داخلی و خارجی بوده است و همچنین الهام بخش بسیاری از نویسندگان، شاعران و نقاشان است. مشهور است که مسافران، مقامات خارجه و مورخان خارجی که در گذشته به استانبول رفته بودند، تحت تأثیر بازار بزرگ قرار گرفتند و این را در آثار خود ذکر کردند.           

مناطق پر بازدید گردشگران

بازار بزرگ که تاریخ 560 ساله دارد و یکی از نمادهای استانبول به حساب می آید، میراث فرهنگی برای تمام بشریت و یکی از مهمترین مراکز تجارت است. در اینجا بیشتر کالاهای دستباف با سنت منحصر به فرد بازار به فروش می رسد و بازار بزرگ که محبوب ترین مکان در جهانگردی است، مکانی خاص است که تجارت و فرهنگ با یکدیگر آمیخته می شوند، و به عنوان امید میراث گذشته استانبول دیده می شود.

بازار این ویژگی ها را دارد که بتواند با چیدمان کوچک خود بهتر و محبوب تر از گذشته باشد. این بازار یکی از مکانهای دیدنی در استانبول با تجارت، فرهنگ، معماری مبتنی بر گذشته و به عنوان یکی از مکانهای فعال در شبه جزیره تاریخی است.           

چرا بازار بزرگ بسیار محبوب میباشد؟

بدون شک در زیر بافت تاریخی این بنا ویژگی هایی وجود دارد تا تجارت را از گذشته به امروز توسعه دهد و بتوان آن را بطور زنده تماشاگر بود جاییکه بشریت با تنوع و اندازه ظرفیت تولید اقتصادی را از طریق حرفه های بسیار زنده نگه داشته است. مراکز خرید بسیاری در استانبول وجود دارند. در این مراکز نیازهای بسیاری از جمله مکان های خریداری، کافه ها، رستوران ها و سینما برطرف می شود اما هیچ یک از آنها به اندازه بازار بزرگ نزد گردشگران محبوب نیستند. 

این امر با این واقعیت توضیح داده می شود که بازار بزرگ در مقایسه با مراکز خرید جدید و همچنین بافت و معماری تاریخی آن صمیمی تر و ساده تر است. ترکیه، قرن هاست که میزبان مذاهب، زبان ها، فرهنگ ها و اقوام مختلف بوده و کشوری با فرهنگ بازار بزرگ است که با حضور اخلاق تجاری در زندگی اقتصادی خود جایگاه محترم خود را حفظ کرده است. با قدمهای محکم تر به آینده با قدرتی که از گذشته خود بدست می آورد، حرکت می کند.           

مرکز صنایع دستی جهان

در زمان امپراتوری عثمانی، بازار، مرکز تجارت سرزمین های امپراطوری، نادرترین نمونه های لباس های دستباف، گلکاری های فلزی گرانبها، فرش و قالیچه، مس و وسایل عتیقه را در ویترین مغازه ها به نمایش گذاشت. بازرگانان مذاهب، زبانها، نژادها و کشورها با روحیه همبستگی تجارت می کنند و حتی اگر صاحب مغازه همسایه برای آن روز چیزی نمی فروخت، مغازه های دیگر مشتری های خود را ارسال می کردند. علاوه بر این، پس از وقوع سرقت در دوره عثمانی که باعث اعدام سارقان شد، هیچ دزدی صورت نگرفته است. بنابراین، صاحبان مغازه به جای قفل کردن آنها درب داخل، محصولات خود را پوشانده و فرهنگ تجارت را در بازار نشان می دهند.


  • راه حل های سرمایه گذاری شخصی
  • کیفیت بالای خدمات پس از فروش
  • بسته های ویژه برای سرمایه گذاران
  • گذرنامه ترکیه در مدت 3 ماه
1