سیستم مالیاتی ترکیه و تشویق های مالیاتی

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

به منظور ارتقاء سرمایه گذاری در کشورهای در حال توسعه مانند ترکیه و فراهم کردن رشد اقتصاد، ایجاد توسعه بلند مدت و افزایش اشتغال، با ویرایش سیستم مالیاتی تشویق های جدیدی ایجاد شده است. تشکیل سرمایه، سرمایه گذاری فن آوری و توسعه منابع انسانی در ترکیه که دارای کسری و بیکاری فعلی است، توسط توسعه اقتصادی و رقابت برای توسعه اقتصادی پایدار تلاش می کنند. به همین دلیل، تشویق های مالی بر اساس بخش، بویژه تشویق های بین منطقه ای اعمال می شود. به طور معمول، در حالی که یارانه های نقدی مستقیم مربوط به صادرات مانند بازپرداخت مالیات و حق بیمه تشویقی اعمال شده است، موافقتنامه اتحادیه گمرک و سیستم مالیاتی و انگیزه های مالی ترکیه با اتحادیه اروپا هماهنگ شده و به عنوان تشویق های مالیاتی به جای پول نقد در روند ورود به اتحادیه اروپا تنظیم شده است. در اینجا در مورد جزئیات مهم اجرای سیستم مالیاتی و مشوق های سرمایه گذاری در ترکیه اطلاعات کسب کنید...

مالیات بر سرمایه گذاری مستقیم

با استفاده از سیستم مالیاتی، سیستم مالیاتی ترکیه و سازوکار تشویق مالیاتی به عنوان یک سرمایه گذاری انجام می شود. بر این اساس، معافیت مالیاتی، که دارای ویژگی تشویق های مالی ارائه شده به سرمایه گذاران در سیستم مالیاتی ترکیه است، شامل مالیات بر درآمد، مالیات شرکت ها و مالیات بر ارزش افزوده، تخفیف SCT است. حمایت مالیاتی دارای اهدافی از قبیل فراهم آوردن فرصتهای شغلی جدید، در نتیجه کاهش بیکاری، افزایش سرمایه گذاری های خصوصی و کاهش عدم تعادل در توسعه منطقه ای است. سیستم تشویقی، که در سال 2016 مورد تجدید نظر قرار گرفت، علاوه بر شیوه های قبلی، انگیزه هایی برای سرمایه گذاری های مبتنی بر پروژه نیز ایجاد کرد. بر این اساس، مزایای بسیاری از قبیل کاهش مالیات، معافیت مالیات بر ارزش افزوده و پشتیبانی حق بیمه SSI را در محدوده پشتیبانی از پروژه سرمایه گذاری ارائه می دهد. سیستم مالیاتی و مشوق های مالیاتی ترکیه تحت پنج عنوان اصلی تشکیل یافته است:

تشویق های منطقه ای: به منظور تشویق سرمایه گذاری در شهرهای واقع در شرق ترکیه (با توجه به توسعه اقتصادی و اجتماعی آنها) مانند آغری، آرداهان، ارزروم و آرت وین طراحی شده است.

تشویق های مربوط به مناطق سرمایه گذاری قبلی: مشارکت مهد کودک و مهد کودک روزانه که توسط فرهنگ و گردشگری، معدن، صنایع دفاعی، بخش خصوصی و سرمایه گذاری های آموزش پیش دبستانی، انرژی تجدید پذیر، انبارداری با مجوز و حتی سرمایه گذاری انرژی هسته ای محقق شود.

تشویق های سرمایه گذاری استراتژیک: در این زمینه با هدف ترویج تولید، جایگزین کالاهای واسطه ای و محصولات نهایی با وابستگی بالای واردات ایجاد شده است.

تشویق های سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ: سرمایه گذاری هایی از قبیل فرآورده های نفتی تصفیه شده، تولید عناصر شیمیایی و محصولات، لوکوموتیو های راه آهن و تراموا به عنوان یک سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ در نظر گرفته شده و در دامنه تشویق  هاگنجانده می شوند.

چند مورد از ترکیب ابزارهای تشویقی اجرا شده استفاده شده تا نه تنها انگیزه مالیاتی را ارائه دهند، بلکه برنامه مشابهی را در دستور کار خود قرار دهند مانند بخش ساخت و ساز، که یکی از بخش های پیشرو در ترکیه است، در سال 2018 بیش از 1 میلیون سهام مسکن فروخته نشده داشته است، در دوره ای که اعطای تابعیت یک روند جهانی است. در شرایطی که سرمایه گذاران در بخش ساخت و ساز با یک بحران احتمالی روبرو هستند، دولت شرایط را برای شهروندی را از طریق سرمایه گذاری رقابتی تر کرده است.

در مدت زمان كوتاهی، اجرای این طرح در مدت 3 ماه از زمان شروع به كار 100 میلیون دلار سرمایه گذاری كرد. در همان سال، سرمایه گذاری های مسکن خارجی 80 درصد افزایش یافت و در سه ماهه اول سال 2019 نیز 82 درصد رشد داشت.

شهروندی از طریق سرمایه گذاری

در صورت تملک دارایی در ترکیه، مبلغ سرمایه ثابت، مقدار سپرده در بانکهای ترکیه بسته به معیارهای خاص با الزام اشتغال، تابعیت داده می شود. در محدوده سیستم مالیاتی ترکیه و مشوق های مالیاتی، درخواست تابعیت، که در جهان بسیار مشهور است، اخیراً مورد تجدید نظر قرار گرفته است. در سال 2012، پارلمان ترکیه قوانینی را تصویب كرد كه اصل متقابل و محدودیتهای فروش املاك را به اشخاص خارجی و شركتهای چند ملیتی برداشته است. بار دیگر در این زمینه مدت زمان ویزای گردشگری تمدید شد و زمان فرآیند بوروکراتیک برای صدور اجازه اقامت کاهش یافت. با این تصمیم که در روزنامه رسمی مورخ 19.09.2018 منتشر شد، تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری جذاب تر شد.

با آیین نامه جدید:

• دستیابی به تابعیت ترکیه با تملک ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار امکان پذیر شد.

• نیاز سرمایه گذاری ثابت حداقل 2 میلیون دلار برای اخذ تابعیت در برنامه قبلی به 500 هزار دلار یا معادل آن به ارز خارجی یا لیر ترکیه تغییر یافته است.

• و ترتیبات خرید با شرایطی انجام شده که شامل ایجاد اشتغال برای حداقل 50 نفر و نگه داشتن اسناد بدهی دولت به ارزش حداقل 500 هزار دلار یا معادل آن به ارز خارجی یا معادل لیره ترکیه برای سه سال باشد.

شهروندی نه تنها برای خریدار املاک و مستغلات بلکه همسر و فرزندان زیر 18 سال آنها نیز یک مزیت مهم محسوب شده و وقتی با افزایش نرخ ارز در یک سال گذشته ترکیب می شود، هم برای سرمایه گذاران خارجی و هم برای ترکهای ساکن در کشورهای خارجی، سرمایه گذاری در املاک را جذاب تر می سازد. علاوه بر این، وقتی با سیاست شهروندی انگلیس مقایسه می شود که باید 2 میلیون پوند به مدت 5 سال در یک بانک در انگلیس نگهداری شود و یا سیاست های برخی کشورها که اجازه اخذ شهروندی پس از اقامت طولانی داده می شود.

مزایای آن برای ترکیه:

شهروندی از طریق فروش مسکن از بسیاری جهات سود آور است. اول، به دلیل ماهیت املاک و مستغلات، مسکن در این کشور می ماند و درآمد ارزی هم تأمین می شود و افراد خانوار با زندگی در در این مسک ها در ترکیه به اقتصاد کشور کمک می کنند. طبق سیستم مالیاتی ترکیه و تشویق های مالیاتی، خارجی ها بدون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ملک خریداری می کنند اما حداقل 3 سال مجاز به فروش این ملک نیستند. در گذشته خریدن ملک در ترکیه برای افراد خارجی تقریباً غیرممکن بود، اما اکنون، در پنج سال گذشته، بخش ساخت و ساز 20 میلیارد دلار مسکن خارجی فروخته شده است و با این تغییر، به دنبال فروش 75 میلیارد دلار مسکن در 5 سال آینده است. این وضعیت را می توان در آمار فروش مسکن نیز مشاهده کرد، براساس گزارش TURKSTAT 2018، 35 هزار خانه به خارجی ها فروخته شده است.

مزایای فرهنگی: در سراسر جهان، تابعیت از طریق سرمایه گذاری بسیار رایج شده است، در حالی که مردم نسبت به کشورهای خود به گذرنامه های قوی تر روی می آورند. گذرنامه ترکی سفر بدون ویزا به 115 کشور را فراهم می کند و مزایایی را ارائه می دهد که نمی توان دست کم گرفت. ترکیه به دلیل خدمات ارزان و با کیفیت، با توجه به موقعیت جغرافیایی، آب و هوا، غذا، حمل و نقل، گردشگری، بهداشت و بسیاری از موضوعات مانند خرید، توجه را به خود جلب می کند. در سال های اخیر، برنامه های تلویزیونی ترکیه در خاورمیانه بسیار پرطرفدار شده اند، حتی با تلویزیون های آمریکایی و انگلیس نیز رقابت می کنند. فروش املاک و مستغلات به دلیل ارزان بودن و کشوری که تحت سلطه سبک زندگی اسلامی و مدرن است، به ویژه در کشورهای خاورمیانه و خلیج فارس افراد را به خود جلب می کند. برخی از کسانی که علاقه به شهروندی دارند مهاجران هستند که در کشورهایی مانند قطر کار می کنند و ثروتمند هستند اما تابعیت ندارند و فلسطینی هایی که مجبوراند با سفرنامه سفر کنند چراکه گذرنامه ندارند.

این فرایند چگونه کار می کند؟

موقعیت جغرافیایی ترکیه، جذابیت فرهنگی، اهداف رشد پایدار در خاورمیانه و سیستم مالیاتی ترکیه با سیستم تشویق مالیاتی، آن را برای سرمایه گذاران خارجی و همچنین شهروندان خاص خود جذاب تر می کند. در این زمینه، لازم است به یک شرکت مشاوره حرفه ای مانند Trem Global مراجعه کنید، که پروسه تابعیت ترکیه را از مجوز اقامت گرفته تا اخذ تابعیت ترکیه به طور مؤثر مدیریت می کند و در بسیاری از امور بویژه در زمینه مشاوره و تعقیب درخواست کمک می کند. پس از ارائه مدارک مورد نیاز، کارتهای شناسایی جمهوری ترکیه طی 45-60 روز به خانواده تحویل داده می شود.


Properties
1
Footer Contact Bar Image