تحصیلات دانشگاهی‌ در ترکیه

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

تحصیلات دانشگاهی‌ در ترکیه

تحصیل در ترکیه

یکی از سوالات پر تکرار شما عزیزان در در سایت ترم گلوبال در مورد شرایط تحصیل در ترکیه، نحوه پذیرش تحصیلی، اعتبار دانشگاه های ترکیه و رشته های تحصیلی موجود در دانشگاه های ترکیه می باشد .

که در این مقاله سعی بر آن داشته ایم اطلاعات مفیدی را در باب تحصیل در ترکیه در اخیار شما عزیزان قرار دهیم.

ترکیه به دلیل نزدیکی و همسایه بودن با کشور ایران از لحاظ مسافت و همینطور ارزان بودن هزینه های تحصیل و زندگی به نسبت سایر کشور ها ، مورد توجه خیلی از متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است . افراد زیادی مایلند جهت تحصیل در ترکیه به ویژه در رشته های پزشکی و دندان پزشکی اقدام کرده و در کشور ترکیه پذیرش تحصیلی بگیرند. جهت سهولت شما عزیزان مبحث تحصیل در ترکیه به صورت مجزا مورد ارزیابی و بررسی قرار خواهیم داد .

جايگاه علمی دانشگاه های تركيه در جهان

تركيه با 9 دانشگاه در ميان 500 دانشگاه برتر جهان به عنوان يكي از كشورهاي موفق علمي در منطقه بشمار مي رود.دانشگاه هاي تركيه كه از مراكز علمي معتبر جهان و به ويژه خاورميانه بشمار مي روند، همه ساله پذيراي صدها دانشجوي خارجي جديد در رشته هاي مختلف مي باشند.در رتبه بندي داخلي دانشگاههاي تركيه مي توان به دانشگاههاي خصوصي و دولتي اشاره نمود. در ميان دانشگاههاي دولتي تركيه دانشگاه فني خاورميانه، دانشگاه بوغاز ايچي، دانشگاه فني استانبول، دانشگاه آنكارا و دانشگاه حاجت تپه به ترتيب در رده هاي اول تا پنجم قرار دارند. دانشگاههاي اژه، آناطولي و غازي نيز رده هاي بعدي را بخود اختصاص داده اند.در ميان دانشگاههاي خصوصي كه به عنوان دانشگاههاي وقف شناخته مي شوند نيز دانشگاه بیكنت در رتبه اول و دانشگاههاي سابانجي، مديترانه شرقي، باشكنت و بيلگي استانبول به ترتيب رتبه هاي دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده اند.

تحصیل در ترکیه و تایید وزارت علوم و بهداشت

یکی دیگر از نگرانی های جدی که خیلی هم از ما در خصوص آن سوال می شود مورد تایید بودن دانشگاه های ترکیه توسط وزارت علوم و همچنین وزارت بهداشت در ایران می باشد.باید به این دسته از عزیزان اینطور پاسخ داد که اگر هدف شما بازگشت به ایران بعد از  تحصیل در ترکیه باشد قطعا در زمان اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه باید لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت را بررسی نمایید و اگر دانشگاه مد نظر شما در لیست مربوطه بود اقدام نمایید.اگر هم بعد از تحصیل در ترکیه قصد بازگشت و کار کردن در ایران را ندارید که نیازی به بررسی لیست نیست.برای آن دسته از عزیزانی که صرفا می خواهند در یکی از رشته های مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت ادامه تحصیل داده و سپس به ایران بازگردند می تواند یک گزینه مناسب باشد.

پذیرش تحصیلی در دانشگاه های ترکیه

‌برای‌ ورود و پذیرش در‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ کشور ترکیه‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و یا پیش دانشگاهی، گذراندن‌ آزمون‌ سراسری‌ (کنکور) الزامی‌ است.آزمون‌ سراسری‌ برای‌ متقاضیان‌ خارجی‌ و محلی متفاوت‌ است‌ و برای خارجیان‌ به‌ زبان‌های ترکی‌ و انگلیسی‌ و برای مردم‌ ترکیه‌ به‌ زبان‌ ترکی‌ برگزار می‌شود.

سازمان سنجش ÖSYM

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه در هر سال تحصیلی موظف به پذیرش دانشجویان خارجی (غیر ترک) هستند. در این راستا سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) ترکیه متولی برگزاری آزمونی به نام YÖS (آزمون دانشجویان خارجی) شده که همه ساله در ماه آوریل در کشور ترکیه و چند کشور منطقه به‌طور همزمان برگزار می‌شود. توسط این آزمون تحصیل در کلیه رشته‌های فنی مهندسی، پزشکی، هنر و علوم انسانی در دانشگاه‌های ترکیه امکان پذیر است.

با توجه به سطح معلومات دبیرستانی دانش آموزان ایرانی در مقایسه با داوطلبان سایر کشورهای منطقه و همچنین اعتبار علمی بسیار بالای دانشگاه‌های ترکیه، هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی بسیار پائین این کشور، برگزاری آزمون به زبان انگلیسی، سهل‌الوصول بودن تردد به کشور ترکیه و عوامل بسیاری از این قبیل فرصت استثنایی برای داوطلبان ایرانی مهیا شده است تا با شانس قبولی بسیار بالا امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور ترکیه نصیبشان شود.

دوره های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه

 1. دوره کاردانی (Ön Lisans Diplomasi)
 2. شامل دو تا سه سال تحصیل به صورت آموزش حرفه ای در زمینه های مختلف تحصیلی می باشد. دانشجویان پس از این دوره می توانند وارد دوره کارشناسی شوند.

 3. دوره کارشناسی (Lisans Diplomasi)
 4. دوره کارشناسی رشته های پزشکی و پیراپزشکی (Lisans Diplomasi)

  این دوره در رشته های دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و پزشکی در ترکیه شامل 5 سال تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه است. پس از گذراندن این دوره در رشته پزشکی مدرک  Tip Doktorlugu Diplomasi  و در رشته دامپزشکی مدرک Veteriner Hekim Diplomasi  و در دندانپزشکی مدرک Dis Hekimligi Diplomasi  اعطا می شود.

 5. دوره کارشناسی ارشد  (Yuksek Lisans Diplomasi/ Bilim Uzmanligi Diplomasi)
 6. شامل دو سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Lisans Diplomasi الزامی‌ است. این‌ دوره‌ شامل‌ دو نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و دو نیم‌ سال‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ می‌شود.

  یعنی این دوره به صورت پروژه محور به مدت 2 سال تحصیل و آموزش محور به مدت 1 سال و نیم ارائه می شود.

  دوره کارشناسی ارشد پیوسته ( Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi )

  شامل پنج‌ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ در رشته‌ دامپزشکی‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است. 

 7. دوره دکتری یا تخصص پزشکی 
 8. دوره دکتری شامل سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک ‌ Yuksek Lisans Diplomasi الزامی است. 

  ‌این‌ دوره‌ شامل‌ دو تا چهار نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و حداقل‌ 4 نیم‌ سال‌ برای‌ پژوهش‌ است. قبل‌ از شروع‌ پژوهش، دانشجو باید امتحان‌ جامع‌ را با موفقیت‌ بگذراند. نوشتن‌ پایان‌ نامه‌ دوره‌ دکترا و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پژوهش‌ انجام‌ شده، شرط‌ اعطای‌ مدرک‌ دکتراست.

  این دوره ها در رشته های مختلف مدت زمان متفاوتی دارد. برای رشته های کشاورزی، داروسازی و دامپزشکی دوره 2 ساله، در رشته هنر و علوم دوره 3 ساله، در رشته پزشکی دوره 3 تا 6 ساله می باشد. دوره دکتری به طور کلی شامل دو سال مطالعه تایید شده و با ارائه پروژه یا تز دکتری پس از چهار سال تکمیل می گردد.

سیستم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه

سیستم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه کاملاً مطابق با استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا بوده و دروس به‌صورت ترمی- واحدی ارائه می‌شود. زبان آموزشی بسته به دانشگاه و رشته، انگلیسی، فرانسه، آلمانی و یا ترکی خواهد بود. 

تقویم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه تقریباً همانند دانشگاه‌های ایران است بدین ترتیب که شروع ترم پائیز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه و ترم بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها خواهد رسید و ترم‌های تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود.

انواع آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه‌‌
Yüksek Kariyer Sınav

ورود به دانشگاه از مقطع دیپلم دبیرستان به بعد همانند ایران منوط به شرکت و قبولی در کنکور سراسری کشور ترکیه است و در مقاطع بالاتر بستگی به ضوابط و قوانین هر دانشگاه دارد. در اینجا تکیه بر مقطع دیپلم به بعد بوده و نحوه و شرایط آن مفصلاً توضیح داده می‌شود.

آزمون سراسری YÖS

امور مربوط به انتخاب و جایگزینی دانشجویان در مؤسسات آموزش عالی ترکیه توسط سازمان ÖSYM در این کشور پیگیری می‌شود و متقاضیان خارجی (غیر ترک) می‌بایست در آزمون YÖS که توسط این سازمان هر ساله برگزار می‌شود شرکت و پس از احراز رتبه قبولی توانایی ثبت‌نام و ادامه تحصیل در مؤسسات آموزش عالی ترکیه را خواهند داشت.

امتحان یوس چیست؟ Yabancı uyruklu öğrenci sınavı (YÖS)

هر ساله در کشور ترکیه برای پذیرش دانشجویان خارجی امتحان ورودی برگزار میگردد. این آزمون اغلب شامل دو سر فصل اصلی (ریاضی) و (هوش و استعداد تحصیلی) میباشد. در بخش ریاضی سر فصل هایی مانند ریاضیات عمومی, هندسه, مثلثات و غیره مد نظر بوده, در بخش هوش اغلب سؤالات بر پایه تفکر منطقی, اشکال سه بعدی و نظایر آن سنجیده میشود.

تعداد سوالات معمولا بین 80 تا 100 سؤال و زمان پاسخگویی بین 100-120دقیقه میباشد. تعداد دقیق سؤالات و زمان پاسخگویی از سایت رسمی هر دانشگاه در آگهی های مربوط به آزمون ورودی اعلام میگردد.

این امتحان از سال 2011 از جانب هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار میگردد ولی برخی از دانشگاه ها نتایج دانشگاه های اصلی را نیز برای پذیرش مد نظر قرار میدهند. شایان ذکر است که در سالهای قبل از 2011 این آزمون از جانب مرکز سنجش آموزش کشور ترکیه (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) ÖSYM برگزار میشد.

شما عزیزان می توانید با شرکت در آزمون YÖS و دوره های آمادگی YÖS ،برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه اقدام نمایید.

شرایط شرکت‌کنندگان در آزمون‌‌ YÖS

برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود نداشته و کلیة دانش آموزان اعم از دبیرستان، فنی حرفه‌ای، کار دانش، هنرستان و ... که در سال آخر دبیرستان بوده و یا دارای دیپلم متوسطه یازده ساله هستند اجازه شرکت در این آزمون را خواهند داشت.

مواد درسی و نحوه ارزشیابی آزمون‌‌ YÖS

آزمون YÖS شامل دو قسمت است.

 • قسمت اول‌‌: آزمون YÖS جهت سنجش استعدادهای آموزشی پایه شامل هوش و استعداد تحصیلی، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و جغرافیا در حد دوره دبیرستان و شامل 80 سؤال تستی 5 گزینه‌ای در مدت 90 دقیقه به دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی می‌شود و مبنای اصلی پذیرش دانشجو است. 
 • قسمت دوم‌‌: سنجش سطح اطلاعات داوطلب به زبان ترکی است که در این آزمون به هر داوطلب نمره A یا B یا C داده خواهد شد.

مبنای ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه بر چه اساسی چه است؟

بر اساس قوانین سازمان آموزش عالی جمهوری ترکیه (YÖK) دانشگاه ها میتوانند در هر رشته به میزان %10 از ظرفیت سالانه ی خود را به دانشجویان خارجی اختصاص دهند. با در نظر گرفتن این اصل کلی هر دانشگاه مختار میباشد سالانه ظرفیت پذیرش اعلام نماید. بطور کلی میتوان گفت دانشگاه ها بر اساس این چهار چوب در اعلام ظرفیت نظر خود را اعمال مینمایند.

برای انجام ثبت نام در آزمون یوس چه کارهایی باید انجام داد؟ زمان ثبت نام و شرایط آن چیست؟

با توجه به اینکه آزمون هر دانشگاه جداگانه برگزار میشود, زمان و نحوه ی ثبت نام در سایت رسمی هر دانشگاه اعلام میشود. بطور کلی درج آگهی های پذیرش بایستی از ماه OCAK (اواسط دی ماه) هر سال از جانب متقاضی تعقیب شود. در اکثر دانشگاه ها برای انجام ثبت نام لینکی جهت ثبت نام آنلاین وجود دارد که قدم های ثبت نام از طریق آنلاین تعقیب میگردد. شایان ذکر است تمامی دانشگاه ها بابت ثبت نام در آزمون ورودی مبلغی دریافت مینمایند که مقدار آن هر سال در آگهی ثبت نام مشخص میشود. این مبلغ برای هر دانشگاه متغییر بوده و بسته به حوزه ی امتحانی متفاوت میباشد. دریافت این مبالغ از طریق پرداخت آنلاین و یا واریز وجه به حساب های اعلام شده از طرف دانشگاه بوده, برای متقاضیانی که به هر دلیل در زمان ثبت نام در کشور ترکیه حضور نداشته باشند, موسسات آموزشی که در این زمینه فعالیت دارند از طریق کارگزاران ساکن کشور ترکیه ان را انجام میدهند.

در مورد حوزه های امتحان باید خاطر نشان ساخت که اغلب دانشگاه ها علاوه بر حوزه ی اصلی که محل استقرار دانشگاه میباشد در شهر های دیگر و حتی کشور های دیگر نیز اقدام به برگزاری همزمان آزمون مینمایند.

در هنگام ثبت نام برای آزمون ورودی مدارکی از متقاضی بایستی در سایت دانشگاه بارگزاری شود. این مدارک شامل ترجمه رسمی دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی( مدرکی که ثابت میکند متقاضی دوره چهار ساله ی تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده است), ریز نمرات دوره ی چهار ساله و ترجمه رسمی آن, پاسپورت متقاضی و ترجمه رسمی آن میباشد. گر چه ممکن است تمامی این مدارک در ابتدا از جانب دانشگاه مورد نظر مطالبه نگردد ولی با توجه به اینکه هر دانشگاه شرایط خاصی را برای پذیرش دارد منطقی است که متقاضی تمامی این مدارک را آمده داشته باشد تا در روند ثبت نام دچار مشکل نگردد. علاوه بر این در صورت اخذ پذیرش این مدارک برای ثبت نام قطعی نیز مورد نیاز خواهد بود.

برگزاری آزمون یوس در چه تاریخی انجام میشود؟

بیشتر دانشگاه ها در بازه زمانی ماههای MAYIS و HAZIRAN (ماههای اردیبهشت و خرداد) اقدام به برگزاری آزمون ها مینمایند. تاریخ دقیق هر آزمون و ساعت برگزاری از طریق آگهی دانشگاه در سایت رسمی اعلام میشود. با توجه به کثرت دانشگاه ها و شرکت متقاضیان در آزمون چند دانشگاه بایستی دقت کرد که زمان آزمون با دانشگاه های دیگر تداخلی نداشته باشد.

آزمون یوس به چه زبانهایی برگزار میگردد؟

دفترچه ی سوالات آزمون بیشتر دانشگاه ها به زبان ترکی و انگلیسی میباشد. در هنگام ثبت نام متقاضی میتواند زبانی را که با آن امتحان خواهد داد را انتخاب نماید. برخی از دانشگاه ها علاوه بر زبانهای یاد شده آزمون خود را به زبانهای دیگری مانند فارسی نیز برگزار مینمایند. این مورد نیز در آگهی های ثبت نام سالانه از طریق دانشگاه مشخص و اعلام میگردد. نکته ای که باید توجه داشت این است که با توجه به طراحی نوع سؤالات اغلب دانش زبان زیادی برای فهم سؤالات نیاز نبوده و حتی گاهی بدون خواندن متن سوال نیز متقاضی میتواند هدف سؤال را درک نماید.

معادل سازی مدارک تحصیلی چیست؟(Denklik)

یکی از مدارکی که از متقاضیان بعد از قبولی قطعی از جانب دانشگاه خواسته میشود معادل سازی مدارک تحصیلات متوسطه از طریق وزارت آموزش و پرورش کشور ترکیه میباشد. این روند بدون هزینه بوده و با ارائه اصل و ترجمه ی رسمی مدارک (شامل دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی, ریز نمرات و ترجمه رسمی آنها) به اداره کل آموزش و پرورش شهر مورد پذیرش (İl Milli Eğitim Müdürlüğü) انجام میشود. نکته ای که باید توجه کرد این است که برای این کار از شما مدرکی مبنی بر اقامت در شهری که کار مراجعه را انجام میدهید مطالبه میشود. در صورت نداشتن این مدرک به شما تا زمان ارائه مدرک, معادل سازی موقت انجام میشود و بعد از تهیه ی مدرک اقامت میتوانید اصل معادل سازی را دریافت نمایید. مورد مهم دیگر این است که از هر شهری که برای اولین بار نسبت به دریافت Denklik اقدام نمایید در مراجعات بعدی نیز بایستی از همان شهر اقدام نمایید. لذا بهتر است متقاضیان بعد از اخذ پذیرش و مشخص شدن شهری که در آن ادامه تحصیل خواهند داد نسبت به انجام این امر اقدام نمایند.

تومر ، مدرک زبان ترکی استانبولی
tomer

دوره های زبان ترکی استانبولی TÖMER

دوره تومر : یکی از مدارکی که دانشگاه ها از دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه می خواهند مدرک آزمون تومر( نیازمند دوره های زبان ترکی استانبولی) است. این مدرک را انیستیتو آموزش زبان ترکی که زیر نظر دانشگاه آنکارا است به دانشجویان اعطا می کند.

آزمون تومر آزمونی شبیه آزمون های زبان انگلیسی (تافل، آیلتس،...) می باشد و شامل بخش های مختلف است که مهارت های زبانی دانشجویان را می سنجد.

آزمون شامل شش بخش، می باشد:

 1. Listening
 2. Structure
 3. Reading
 4. Spoken Interaction
 5. Spoken Production
 6. Writing

که درطول 3-4 ساعت از متقاضیان خواسته می شود که به سوالات پاسخ دهند.و کسانی که بتوانند نمره Cکسب نمایند موفق به دریافت دیپلم تومر میشوند آزمون در سه سطح BASIC, INTERMEDIATE, ADVANCEDاست.

دانشگاه های ترکیه کسب حداقل نمره 60 را از این آزمون را جزو شرایط خود برای پذیرش دانشجو قرار داده اند.

انتخاب رشته‌‌

انتخاب رشته همانند دانشگاه سراسری ایران بعد از آزمون و دریافت نتایج صورت خواهد گرفت. لازم به ذکر است که انتخاب رشته الزاماً در یک گروه آموزشی نخواهد بود و همچنین ارتباطی به دیپلم دبیرستانی نخواهد داشت. مشاورین مجرب مؤسسه با توجه به تجربیات و آگاهی از آمار و نتایج سال‌های گذشته انتخاب رشته مناسبی را برای داوطلب انجام خواهد داد که این امر می‌تواند شانس قبولی داوطلبان را به مراتب افزایش دهد..

امتحان آلس چیست؟ (Ales)
ales

آزمون ALES تحت عنوان امتحان ورودي تحصيلات تكميلي (کارشناسي ارشد و دکترا) بوده و در ترکیه آلس معادل امتحان کنکور ایران اما نسبتا آسانتر از کنکور است و تمام کسانیکه در سال آخر دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند و نیز دارندگان مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند در آزمون ALES شرکت نمایند. آزمون ALES در مراکز دانشگاهی ۴۱ شهر ترکیه و قبرس شمالی برگزار می‌گردد.

گزینش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای ترکیه از طریق کنکور سراسری تخصصی (مانند ایران) انجام نمی‌پذیرد، بلکه دانشگاه‌ها به صورت جداگانه مدارک و امتیازهای لازم را از داوطلبان درخواست نموده و با برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در این مقاطع می‌نمایند.آلس یکی از شروط دانشگاه هاست که البته میتوان به جای آن جی آر ای را ارائه کرد که معادل انگلیسی است، دانشگاههای ترکیه سالانه دو بار اقدام به اعلام لیست رشته هایی که در آنها پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا خواهند داشت و نیز ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته ها برای هر دو مقطع می‌نمایند. داوطلبان باید رشته‌ای را که می توانند در آن ادامه تحصیل بدهند انتخاب نموده و اقدام به ثبت نام جهت شرکت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش نمایند.

زبان تدریس در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا، ترکی یا انگلیسی می‌باشد.

بطور کلی متقاضیان ورود به دوره های کارشناسی ارشد و دکترا نیاز به طی مراحل زیر دارند:

 1. شرکت در آزمون ALES و اخذ امتیاز آن
 2. قبولی در آزمونهای زبان و اخذ مدرک آن (بسته به زبان تدریس دانشگاه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی مورد نیاز است)
 3. شرکت در مصاحبه تخصصی توسط هیات علمی گروه مربوطه
 4. ارایه مدارک جهت بررسی و معادل سازی

حداقل امتیاز لازم :

حداقل امتیاز برای آلس ۵۵ الی۶۰ برای رشته های مهندسی و فقط از بخش ریاضی فیزیک وهوش( Sayisal) می باشد.

و برای غیر مهندسی از بخش ریاضی نیز حداقل ۵۵ میباشد. البته شایان ذکر است نمرات بالاتر شانس بیشتر در قبولی دارند.

تغییرات جدید در آزمون ورودی فوق لیسانس و دکتری (آلس) ترکیه:

در تغییرات انجام شده امتحانات 4 تستی تبدیل به امتحانات 2 تستی شدند و مدت زمان امتحان تقلیل پیدا کرد و همچنین مدت اعتبار این مدرک از 3 سال به 5 سال تغییر کرد.

با توجه به اخباری که در وب سایت memurlar.net ترکیه منتشر شده تغییرات جدید در آلس اینگونه است:

 1. تعداد سوالات تست کم شده یعنی 4 قسمت تبدیل به 2 قسمت شده است و در شمارش قسمت در آلس جدید با دارا بودن بخش های ریاضی (sayısal) و زبان ترکی استانبولی (sözel) از 2 قسمت و تست ها خواهد بود و ریاضی 1 و ریاضی2 و زبان ترکی 1 و زبان ترکی 2 برداشته شد.
 2. در آزمون آلس جدید تغییراتی در مورد تست ها نیز انجام شده؛ تست های زبان ترکی استانبولی (sözel) در کلمات و در جمله ها و در قطعه ها درک مطلب، اتمام جمله و متن، پیدا کردن نکته ای که باعث پاشیدگی تفکر میشود، درک کلی مفهوم در قطعه ها و اینگونه موارد.

  در اینجا از داوطلبان موفقیت در اطلاعات پایه یعنی بیشتر از دانستن زبان ترکی موفقیت در تفکر درست ارزیابی خواهد شد.

 3. تست های ریاضی آلس : شامل ریاضیات پایه، رابطه های اعداد و مساله های تک رقمی دو رقمی و سه رقمی و مباحث هندسه خواهد بود.

  در اینجا داوطلبان باید دقت به حل مسائل، نوبت بخشی و توضیح و منطق داشته باشند زیرا این موارد در ارزیابی تاثیر گذار است.

  در آلس جدید تعداد سوالات (a) کم شده و به زمان سوالات (b) اضافه شده همراه با قسمت (c) و در کل زمان امتحان کم شده است.

  در گذشته امتحان از 160سوال و 10 دقیقه زمان تشکیل شده بود ( 3 ساعت ) ؛

  در نظام جدید از قسمت زبان ترکی (sözel) 50 سوال و از قسمت ریاضی (sayısal) 50 سوال جمعا 100 سوال و 150 دقیقه (2.5ساعت) مشخص شده و در این نظام تصور میرود که استرس امتحان کم شود.

 4. در نظام جدید هر دو مورد آزمون به شکل مساوی بارم بندی شده اند یعنی 50 درصد زبان ترکی استانبولی و 50 درصد ریاضیات.
 5. زمان اعتبار مدرک آلس از 3 سال به 5 سال تغییر کرد.

برای شرکت در کنکور کارشناسی به کارشناسی ارشد و دکترا چه اقداماتی لازم است؟

- داشتن مدرك کارشناسي براي داوطلبان دوره ارشد و وجود مدرك کارشناسي ارشد براي داوطلبان دوره دکترا کفايت مي کند. داوطلبان براي شرکت در کنكور "ALES" مي بايستي مدارك زير را تكميل نمايند :

تكميل فرم ثبت نام + پرداخت وجه ثبت نام + اسكن صفحه اول پاسپورت + عكس که به فرم الصاق مي شود.

آزمون اس ای تی SAT چیست ؟
sat sınavı

آزمون استعداد تحصیلیScholastic Aptitude Test /

آزمون  SAT شش بار در سال و به دو صورت زیر برگزار می گردد :

 • 1SAT General :  SAT 1 or SAT
 • SAT Subject : SAT 2

آزمون استعداد تحصیلی که برای فارغ التحصیلان دوره دبیرستان که داوطلب ورود به دانشگاه می باشند و یکی از دو امتحان برای ورود به دانشگاه در آمریکا است که توسط شرکت  College Board  که شرکتی است غیر دولتی مدیریت می شود . کالج برد اظهار می کند که اس ای تی تفکر انتقادانه دانش آموزان و میزان تجزیه و تحلیل مفاهیم یاد گرفته شده توسط دانش آموزان را که برای پیشرفت آن ها در دانشگاه ها لازم است را می سنجد .

SAT General SAT 1 or SAT

امتحان SAT شامل سه قسمت : ریاضی ، درک مطلب و انشأ است که هر کدام نمره ای بین 200 تا 800 دارند . در آخر نمره 3 امتحان را با هم جمع میکنند .

در ماه مارس سال 2016 آزمون اس ای تی دستخوش تغییراتی به شکل زیر گردید :

در آزمون SAT  قدیمی امتحان شامل سه قسمت ریاضی ( Math ) ، درک مطلب  Critical Reading و نوشتار (Writing) بود و هر قسمت نمره ای بین 200 تا 800 داشت و مجموع این سه بخش 2400 حساب می گردید .

در SAT جدید ، قسمت انشأ (Essay) در بخش نوشتار (Writing) اختیاری شده و فقط بعضی از دانشگاه های آمریکایی این قسمت مد نظر قرار می دهند . این آزمون در نوع جنرال دارای دو مبحث ریاضی و درک مطلب و بجای پنج جوابی به صورت چهار جوابی و بدون نمره منفی برای پاسخ های غلط میباشد . کلمات سخت و دشوار انگلیسی کاهش یافت . نمره بندی آزمون بین 400 تا 1600 صورت خواهد پذیرفت . زمان کل آزمون 3 ساعت و 50 دقیقه ( دارای سه تایم استراحت ) خواهد بود .

Critical Reading - آزمون SAT ( اس ای تی ) :

در مجموع 100 دقیقه 96 سوال ( این قسمت بیشتر دایره لغت دانش آموزان و درک مطلب را می سنجد ) . پاسخ در این قسمت چهار جوابی یا جای خالی می باشد .

قسمت متن خوانی دارای 52 سوال در مدت 65 دقیقه : متن هایی با موضوعات ادبی مثل داستان کوتاه ، رمان و متن های اطلاعاتی همچون تاریخ ، مطالعات اجتماعی ، علمی .

قسمت نوشتاری و زبان دارای 44 سوال در مدت 35 دقیقه : در موضوعاتی همچون مشاغل ، علمی ، علوم انسانی ، مطالعات اجتماعی / تاریخی و بصورت های روایتی ، استدلالی ، آموزنده ، توضیحی .

در این قسمت سوالات در دو کاتاگوری مطرح می گردد :

*بیان ایده

*هم آیی ( تشخیص و تصحیح اشتباهات در ساختار جمله ، گرامر ، کاربرد و نقطه گذاری )

MATH آزمون SAT ( اس ای تی ) :

در مجموع 80 دقیقه ، 58 سوال در دو قسمت با ماشین حساب 38 سوال در 55 دقیقه و بدون ماشین حساب 20 سوال در 25 دقیقه

13-11 اعداد و عملیات ریاضی ( ضرب و تقسیم و ... )

21-19 جبر و توابع

16-14 مثلثات

7-6 آنالیز داده ، آمار و ارقام

ESSAY آزمون SAT ( اس ای تی ) :

در قسمت انشأ ابتدا یک متن داده شده را خوانده و پس از درک متن ، استدلال داوطلب از نظریه نویسنده و آنالیز نحوه تأثیرپذیری خوانندگان متن را بصورت پاراگراف های انشأ خواهد کرد .

در این قسمت باید توجه داشت که :

این بخش اختیاری میباشد . نمره این بخش جدا از کل آزمون در نظر گرفته خواهد شد و نمره ای بین 2 تا 8 سنجش خواهد شد . نمره اخذ شده در این بخش به میزان فهم شما از متن ، چگونگی تحلیل شما از استدلال نویسنده و مهارت در بیان پاسخ هایتان خواهد بود . خلاصه برندارید . تمام فوکوس خود را روی دلیل ، مدرک و سبک عناصر در نوشته داشته باشید .

در این قسمت نظر شخصی داوطلب مبنی بر توافق و یا عدم توافق با نظریه پرداز را نمی خواهد .

لیست دانشگاه هایی که این بخش را نیز خواستارند در آدرس سایت زیر موجود است :

SAT 2 or SAT Subject :

ادبیات ، تاریخ آمریکا ، تاریخ جهان ، ریاضیات ( سطح 1 – سطح 2 ) : زیست ، شیمی ، فیزیک ، زبان های خارجه . زمان هر یک آزمون ها یک ساعت است .

لیست دانشگاه هایی که این آزمون را می خواهند :

هزینه ثبت نام آزمون SAT :

در آمریکا حدود 50 دلار ، انشأدار حدود 60 دلار ، مبلغ 38 دلار مازاد بر این مبالغ در آزمون ها ی خارج از آمریکا اخذ میگردد یعنی معادل 474 لیر برای سال 2018 .

تاریخ های برگزاری این آزمون در سال 2017-2018 :

2018 10 Mrch / Mart  (فقط آزمون SAT General)

May / Mayıs 2018

June / Haziran 2018 (فقط آزمون SAT Subject)

October / Ekim 2018

November / Kasım 2018 (فقط آزمون SAT Subject)

December / Aralık 2018

آخرین مهلت ثبت نام 30 روز مانده به زمان آزمون ها میباشد .

در خارج از آمریکا آزمون SAT شش بار برگزار میگردد . متقاضی پس از اعلام تاریخ های آزمون میتواند تا آخرین مهلت ثبت نام هر آزمون اس ای تی رجیستر کند . ثبت نام بعد از آخرین مهلت ثبت نام حداکثر تا  روز مانده به آزمون به ازای مبلغی مازاد در Wait List میتواند که انجام شود . که داوطلب اسم خود را وارد لیست انتظار میکند و روز آزمون اس اس تی در محل آزمون زودتر از موعد با در دست داشتن مدارک و هزینه آزمون به اضافه مازاد هزینه تأخیر بسته بجای خالی در آزمون همان روز امکان شرکت را شاید پیدا کند . البته هیچگونه تضمینی در این مورد وجود ندارد .

وسایلی که میتوان با خود به آزمون SAT برد :

 • برگه ورود به جلسه Admissin Ticket
 • اصل پاسپورت
 • ماشین حساب در قسمت ریاضی دو بخش با ماشین حساب و بدون نیاز به ماشین حساب میباشد. (از نوع مهندسی ساده)
 • دو عدد مداد و یک پاک کن

مزایای تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه و ادامه تحصیل در اروپا نکته قابل توجه در خصوص دانشگاه های ترکیه میباشد، چون برخی از دانشگاه ها هم مورد تایید ایران بوده و هم مورد تایید دانشگاه های کشور های اروپایی،به این معنا که شخص می تواند بعد از تحصیل در ترکیه برای ادامه در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری به اروپا برود که خود یک مزیت بزرگ محسوب می شود.در واقع می توان از این منظر نگاه کرد که تحصیل در ترکیه می تواند یک سکوی پرتاب مناسب برای ادامه تحصیل یا زندگی در یک کشور بهتر تلقی شود.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه ی تحصیلی در کشور ترکیه
sat sınavı

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه ی تحصیلی برای اتباع خارجی

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در سال 2018 برای دانشجویانی که قصد مهاجرت به ترکیه و تحصیل در ترکیه را دارند اهمیت زیادی دارد اما اغلب دانشجویان موفق به اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه نمی شوند. شرکت ترم گلوبال سعی دارد در این مقاله شرایط دریافت بورس تحصیلی ترکیه را برای شما عزیزان بیان کند.

کمک هزینه تحصیلی برای تحصیلات تکمیلی در ترکیه

دانشگاههای ترکیه میزبان این کمک هزینه تحصیلی هستند و برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کمک هزینه اقامت، هزینه تحصیل، دوره یکساله زبان ترکی و هزینه های سفر و درمان ارائه می شود. این کمک هزینه به دانشجویان واجد شرایط زیر تعلق می گیرد:

متقاضیان مقطع کارشناسی که زودتر از تاریخ 01.01.1997 متولد شده اند.

متقاضیان تحصیلات تکمیلی که زودتر از تاریخ 01.01.1988 متولد شده اند.

متقاضیان دکترا که زودتر از تاریخ 01.01.1983 متولد شده اند.

این بورسیه را فقط می توانید از طریق وبسایت درخواست دهید:

در حال حاضر ترکیه درخواست بورس تحصیلی را از دانشجویان سراسر جهان می پذیرد. این فرصت برای دانشجویان بین المللی شگفت انگیز است و با این کمک هزینه دانشجویان بین المللی می توانند در بهترین دانشگاههای ترکیه تحصیل کنند. با وجود اینکه شانس دریافت بورس تحصیلی در مقطع دکترا بسیار بالاتر است اما دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز می توانند در ترکیه کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.

مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه

 1. اقامت رایگان: یکی از بهترین مزایای بورس تحصیلی این است که بهترین امکانات را برای دانشجویان فراهم می کند همه دانشجویان بین المللی از خوابگاه بهره مند می شوند در صورتی دانشجویی تمایل به اقامت در خوابگاه نداشته باشد می بایست با هزینه شخصی مسکن شخصی اجاره کند.
 2. تحصیل بدون هزینه: دانشجویان به صورت رایگان آموزش می بینند و هزینه ای برای تحصیل پرداخت نمی کنند.
 3. هزینه های بهداشتی و درمانی: هزینه های بهداشتی و درمانی دانشجویان تحت پوشش بیمه های عمومی قرار می گیرد در صورتی که بیمار شوید تمام هزینه های درمانی توسط بیمه عمومی پرداخت می شود و شما مجبور به پرداخت هزینه نیستید.
 4. هزینه سفر: برنامه های بورس تحصیلی ترکیه هزینه های سفر دانشجویان را نیز پرداخت می کند.

شرط زبان برای اخذ کمک هزینه تحصیلی در ترکیه

تمام دانشجویان باید در دوره یکساله زبان ترکی شرکت کنند.

معیارهای تأیید دانشجو برای اعطای بورس تحصیلی ترکیه:

 • آزمون ورودی دانشگاه
 • نمرات
 • CGPA
 • نمرات تست های بین المللی
 • دانشگاههای محل تحصیل در مقاطع تحصیلی گذشته

کمک هزینه تحصیلی بر اساس بالاترین نمره در آزمونهای بین المللی و نمرات دبیرستان یا دوره کارشناسی اعطا می شود و بر اساس این کمک هزینه ها، هزینه های تحصیل به صورت کامل یا جزئی پرداخت می شود. تسلط به زبان ترکی معمولأ در اغلب کمک هزینه ها نقش اصلی را ایفا می کند. رزومه علمی دانشجویان در شانس دریافت بورسیه اهمیت زیادی دارد. با وجود اینکه تعداد کمک هزینه های تحصیلی در ترکیه بسیار زیاد است باز هم برخی دانشجویان موفق به اخذ بورس تحصیلی نمی شوند. برای تحصیل در مقطع دکترا دانشجویان بین المللی می توانند برای پرداخت شهریه و هزینه زندگی خود کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند و حتی در برخی موارد با توجه به فعالیت های علمی خود حقوق ماهیانه دریافت می کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاههای ترکیه مقرون به صرفه است و حتی در صورت عدم دریافت بورسیه نیز هزینه زیادی برای تحصیل و زندگی پرداخت نمی کنید اما با توجه به اینکه اخذ اقامت ترکیه امری دشوار و ناممکن است پیشنهاد می کنیم پیش از اقدام برای تحصیل در ترکیه و اخذ پذیرش شرایط تحصیل در کشورهای مهاجرپذیر را بررسی نمایید و آینده تحصیلی خود را نیز در نظر بگیرید. ذهنیت اغلب دانشجویان بر این است که در صورت تحصیل در دانشگاههای ترکیه راهی برای تحصیل در دانشگاههای رتبه بالای جهان خواهند داشت اما تعداد کمی از دانشجویان به این هدف دست می یابند. لذا مشاوره درست برای انتخاب دانشگاه و کشور بسیار حائز اهمیت است و نیاز به تجربه و تخصص دارد. توجه داشته باشید امکان کار و اقامت کاری پس از اتمام تحصیل در ترکیه وجود دارد اما با وجود کار و استخدام امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت ترکیه وجود ندارد. با توجه به این توضیحات اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه دشوار نیست و محدودیتی در کشورها و دانشجویان درخواست دهنده وجود ندارد و دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می توانند درخواست دهند.

اقامت بعد از تحصیل در ترکیه

یکی دیگر از سوالاتی که مکررا از ما پرسیده می شود بحث اقامت نهایی و زندگی در ترکیه است. در جواب این سوال باید گفت سلایق و اهداف افراد متفاوت بوده و هر شخصی بر اساس هدف و آینده ای که برای خود متصور است باید در این خصوص تصمیم گیری کند. اما اگر بخواهید از دیدگاه ما به این قضیه نگاه کنید باید بگوییم بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد مقصد نهایی برای زندگی و اقامت  دائم،در خصوص سیستم قضایی، شرایط دادگاه ها و ثبات اقتصادی کشور مورد نظرتان را به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. اگر دقت کنید وضعیت ارزی در  ترکیه طی چند وقت اخیر دچار نوسانات فراوانی شد . بنابرین ما نمی گوییم انتخاب کشور ترکیه به عنوان مقصد نهایی بد است یا حتی خیلی خوب است بلکه می گوییم باید با کمک وکلای با تجربه و صادق، و یا افرادی سطح آگاهی بالا که در آن کشور در طولانی مدت زندگی کرده ند تحقیق کنید، تا معایب و مزایای اقامت در کشور مورد نظرتان مشخص شده و  بتوانید یک انتخاب درست داشته باشید.

هزینه زندگی یک دانشجو در ترکیه

یک دانشجو و یا دانش آموز بین المللی در ترکیه در هر ماه مبلغی به طور میانگین 400 تا 500 دلار آمریکا است .که این هزینه ها تحصیل، خوراک، پوشاک، محل اقامت، غذا، لباس ، سرگرمی، حمل و نقل ،و تلفن است. و هزینه های اداری حدود 100 تا 150 دلار آمریکا است و هزینه های مسکن به محل زندگی و شرایط و شیوه زندگی بستگی دارد.

هزینه تحصیل در ترکیه در سال 2018

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی:

هزینه تحصیل  در دانشگاه های خصوصی ترکیه در مقایسه با دانشگاه های دولتی بیشتر می باشد. برای دوره های کارشناسی ارشد هزینه های تحصیلی سالانه در دانشگاه های این کشور به این قرار است که، اگر زبان تحصیل شما انگلیسی باشد جهت شهروندان ترکیه باید هزینه ای مابین 150 تا 500 دلار را پرداخت کنند که این هزینه برای دانشجویان بین المللی چیزی حدود 450 تا 1500 دلار می باشد، اما اگر زبان تحصیل شما ترکی باشد هزینه ها به قرار زیر است:

 • برای شهروندان ترکیه: چنین دانشجویانی می توانند انتظار داشته باشند از 80 تا 250 دلار پرداخت کنند
 • برای دانشجویان بین المللی: 240 تا 750 دلار در دانشگاه خصوصی یا بنیاد دانش آموزی.
 • و برای برنامه های تحصیلات تکمیلی دانشجویان باید در انتظار پرداخت 5000 تا 20 هزار دلار آمریکا باشند.

تحصیل در دانشگاه دولتی ترکیه:

در دانشگاه های دولتی اگر زبان آموزش انگلیسی است، دانش آموزان ترکی باید مبلغی بین 200 تا 300 دلار را جهت هزینه تحصیل پرداخت کنند از این رو دانشجویان بین المللی باید مبلغی مابین 600 تا 900 دلار پرداخت کنند.

اما اگر زبان آموزش ترکی باشد:

 • دانشجویان ترکی می توانند انتظار داشته باشند بین 100 تا 200 دلار پرداخت کنند.
 • دانشجویان بین المللی می توانند انتظار داشته باشند بین 300 تا 600 دلار پرداخت کنند.
 • در دانشگاه خصوصی یا بنیاد دانش آموزان می توانند انتظار داشته باشند بین 5000 تا 20 هزار دلار پرداخت کنند.
الزامات و شرایط کار حین تحصیل در ترکیه

کار ضمن تحصیل در ترکیه

طبق قانون جدید نیروی کار بین المللی، دانشجویان خارجی که در برنامه های فارغ التحصیلی رسمی در موسسه آموزش عالی در ترکیه، برنامه کارشناسی ارشد یا Ph.D. ثبت نام می کنند، قادر به درخواست و شرایط کار حین تحصیل در ترکیه می باشند. دانشجویان خارجی که در دوره های فوق دیپلم یا کارشناسی ثبت نام می کنند، نمی توانند برای اجازه کار درخواست دهند.

زبان تنها مانع عمده برای دریافت یک کار موقت نیست. دانشگاه ها و اداراتی هستند، که زبان آموزش زبان انگلیسی است یا زبان انگلیسی رایج ترین زبان است. بعضی از دانشگاه های خصوصی جهت تحصیل در ترکیه به عنوان دانشگاه های انگلیسی زبان تاسیس شده اند و اکنون سعی دارند با دانشگاه های دولتی رقابت کنند، تا کارکنان و محققان دانشگاهی بین المللی را جذب کنند. همچنین موسسات پژوهشی وجود دارند که تدریس در فرانسه و آلمانی را ارائه می دهند.

استخدام در دانشگاه ها و مراکز اداری

اکثر دانشگاه های پایه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا را در یک طرح جامع تحصیلی استخدام می کنند. و درب دانشگاه های ترکیه بر روی محققان خارجی و بین المللی باز است. هم دانشگاههای دولتی و هم دانشگاه های خصوصی کارمندی غیر ترک(خارجی) استخدام می کنند که در این راستا می توان دانشگاه هایی معتبر بین المللی مانند دانشگاه بغازیچی استانبول، دانشگاه فنی خاور میانه در آنکارا که هر دو عمومی هستند را نام برد و در میان دانشگاه های خصوصی می توان دانشگاه خصوصی سابانچ و بیلگی،  Koc، (همه در استانبول) و هم دانشگاه بیکنت در آنکارا را نام برد.عدم دانش زبان(ترکی) تنها مانع اصلی  اخذ شغل موقت در ترکیه نمی باشد، دانشگاه هایی در ترکیه وجود دارد که دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود و مراکزی وجود دارند که زبان انگلیسی در آنجا رایج است.

گاهی اوقات دانشجویان تحصیلات تکمیلی ممکن است نیاز به دانشجویان بین المللی برای کمک به برخی از استادان در انجام وظایف خاص مانند تدریس، انجام تحقیقات و یا تهیه آمار و غیره داشته باشند. در همه این موارد، نیازی نیست که دانشگاهیان و دانشجویان بین المللی زبان ترکی را یاد بگیرند و آموزش دهند.

در باب کار ضمن تحصیل در ترکیه، قابل ذکر است بعضی از دانشگاه های خصوصی به عنوان دانشگاه انگلیسی زبان تاسیس شده اند و اکنون در حال رقابت با دانشگاه های دولتی به دنبال جذب کارکنان حرفه ای در جایگاه هیئت علمی بین المللی و همچنین محققان است.  همچنین موسسات تحقیقاتی وجود دارد که به زبان فرانسه و آلمانی آموزش ارائه میدهد.علاوه بر این بسیاری از دانشگاه ها پایه و اساس خود را بر این قرار داده اند که دانشجویانی را در مقطع کارشناسی ارشد و مخصوصا دکترا به صورت بورس کامل می پذیرند که گاهی به برخی از اساتید در انجام تحقیقات ، آموزش و یا تهیه آمار و… کمک و همراهی می کنند. در همه این حالات، نیازی نیست که دانشجویان بین المللی به زبان ترکی تدریس کنند و یا زبان ترکی بیاموزند.

جستجوی کار در ترکیه

برای پیدا کردن کار حتما می بایست اول از طریق اینترنت جستجو و تحقیق نمایید و همچنین یک روزمه بسیار قوی در باب تخصصات و سابقه کار و همچنین موارد دیگر به طور کامل ارائه نمایید زیرا جهت اقامت در ترکیه بسیاری از شرکت ها هستند که به زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی،اسپانیایی، عربی، روسی، فارسی و…  صحبت می کنند لذا چنانچه شرایط شما را پذیرند قطعا شما را دعوت به مصاحبه خواهند نمود که البته بهترین شرایط برای اشخاصی که خیلی متخصص هستند کار در سفارت خانه ها، کنسول گری ها و سازمان های غیر دولتی می باشد اما همیشه برای این مشاغل رقابت بسیار شدیدی وجود دارد. یکی از کارهایی که میتوان کرد، آموزش زبان مادریتان در آموزشگا های زبان یا بصورت خصوصی خواهد بود. در ترکیه عطش بسیاری برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد ، بنابراین پیدا کردن این قبیل کارها شاید کار آسانی باشد.البته بهترین شرایط کاری با بهترین شرایط به کسانی تعلق میگیرد که  مدارکی مانند TESOL, TOEFL, CELTA و یا PGCE را داشته باشند.

برخی از شرکت های بزرگ بین المللی و یا سازمان های مطبوعاتی هستند که برای برخی از شعبه های خود در سراسر ترکیه نیاز به روزنامه نگار، ویراستار و سردبیر دارند که در این شرایط نیز امکان پیدا کردن کار وجود دارد.

برخی از امکانات شغلی در حرفه توریست tourism گاهی اوقات در تابستان وجود دارد . برای مثال قابل ذکر است برای خانم ها، پرستار بچه بودن در خانواده ای ثروتند در یکی از شهرهای بزرگ ترکیه امکان پذیر است.

اجازه کار برای دانشجو

در باب اجازه کار ضمن تحصیل در ترکیه، اگر شما در حالی که در ترکیه هستید کار پیدا کنید ممکن است مجبور شوید که از کشور خارج شوید و درخواست ویزای کار نمایید و با ویزای کار مجددا وارد ترکیه شوید. لذا ممکن است برای دانشجویانی که در ترکیه تحصیل خود را به اتمام می رسانند امکان اخذ اقامت وجود نداشته باشد و می بایست یا از طریق سرمایه گذاری و یا با ویزای کار به کشور ترکیه بازگردند و مشغول کار شود در غیر اینصورت باید درخواست اقامت توریستی کرده و به صورت موقت در آن کشور اقامت توریستی داشته باشند.

پس از مهاجرت به ترکیه در حال حاضر در قانون مرتبط با اجازه کار، شرط متقابلی وجود دارد. بدین معنی که اگر یک فرد تبعه ترکیه در کشور شما بتواند بدون اخذ اجازه کار، کار کند، شما هم میتوانید در ترکیه بدون اخذ اجازه کار، کار کنید. با این حال اگر ترکیه در نهایت به اتحادیه اروپا بپیوندد، بدین معنی خواهد بود که اغلب اروپاییان قادر به کار در ترکیه بدون اخذ اجازه کار خواهند بود.

اشتغال در ترکیه، عمدتا توسط قانون کار ترکیه و قانون اتحادیه صنفی اداره میشود. اجازه کار توسط وزارت کار داده می شود. بعد از پیدا کردن کار در یک شرکت ترکیه ای ، شرکت باید از طرف فرد خارجی درخواست اجازه کار کند. در این حالت هیچ تضمینی وجود ندارد که وزارت، به طور قطع اجازه کار به فردخارجی بدهد. همانگونه که مطالعه فرمودید کار ضمن تحصیل در ترکیه برای دانشجویان خارجی تابع شرایط و مقررات خاص خود امکان پذیر است.

برای اطلاعات بیشتر ، قوانین ویزای کار در ترکیه را با دقت مطالعه نمایید.

کیفیت دانشگاههای ترکیه جهت ادامه تحصیل در ترکیه

گروه الف (ممتاز)

 1. Bilkent University
 2. Middle East Technical University

گروه ب (خوب)

 1. Hacettepe University
 2. Istanbul Technical University
 3. Istanbul University
 4. Koç University
 5. Sabanci University

گروه ج (متوسط)

 1. Anatolia University
 2. Ankara University
 3. Ataturk University
 4. Bogazici University
 5. Cukurova University
 6. Dokuz Eylul University
 7. Aegean University
 8. Gazi University Ankara
 9. Karadeniz University of Technology
 10. Marmara University
 11. MimarSinan University
 12. Yilidiz Technical University
Properties
1
Footer Contact Bar Image