چه نوع سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران خارجی در ترکیه انجام می شود؟

چه نوع سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران خارجی در ترکیه انجام می شود؟

افزایش خطرات ژئوپلیتیکی در هر قاره جهان باعث کاهش اعتماد سرمایه گذاران به بازارها می شود. در حالی که پیوند اقتصادی به جذب سرمایه گذاران در بازارهای مالی ادامه می دهد، کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته برای جذب سرمایه گذاران جدید با سیاست های پولی و مالی خود با یکدیگر رقابت می کنند.

با توجه به سرمایه گذاری های مستقیم توزیع شده در سراسر جهان، گفته می شود ترکیه یکی از کشورهایی است که بیشترین سهم از این توزیع را دارد. وقتی آمار و ارقام مربوط به سرمایه گذاری مستقیم خارجی سال گذشته را بین ژانویه تا ماه می بررسی می کنیم، می بینیم که بیشتر از 4.6 میلیارد دلار است که در مدت مشابه 11 درصد افزایش یافته است و معلوم است که اکثریت قریب به اتفاق سرمایه گذاری هایی که در ترکیه انجام می شود از بازار اروپا حاصل می شود. خرید سیستم های دفاعی S-400 از روسیه، که برنامه سیاسی این کشور را مشغول می کند، باعث ایجاد بحران سیاسی با آمریکا می شود، اما به نظر می رسد در تصمیمات سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران اروپایی و خلیج فارس تأثیر نخواهد گذاشت. زیرا اگر یک سرمایه گذاری سودآور در جایی وجود داشته باشد، سرمایه ترجیح می دهد سرمایه گذاری کند که بتواند سود بیشتری کسب کند.

در ترکیه از سال 2017 بخش های املاک و مستغلات، بانکی، پوشاک، مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی، انرژی و مهندسی سرمایه گذاری مستقیم دریافت کرده اند و نشان می دهد قدرت خرید جمعیت زیر 30 سال که تقریبا نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهد.، افزایش یافته است. ترکیه، با توجه به برابری قدرت خرید، در رتبه سیزدهم جهان قرار دارد.  

قرارداد شرکت ها با سرمایه گذاران خارجی

با نگاهی به لیگ کشورهای در حال توسعه، ترکیه با تفاوتهای ژئو-سیاسی-ژئو-استراتژیک و ژئو-اقتصادی دارای مزایایی است. به ویژه کشورهای پایتخت خلیج فارس که قرارداد هایی را در این کشور انجام می دهند یا با سرمایه گذاری میلیارد ها دلار در نتیجه خصوصی سازی، به ترکیه متکی هستند. این اطمینان بدون شک ناشی از تجربه و دیدگاه ترکیه نسبت به گذشته برای انجام اصلاحات ساختاری است. علاوه بر ثبات سیاسی، اصلاحات ساختاری باید انجام شود تا شتاب در بازارهای اقتصادی به ارقام رشد پیشرو در جهان برسد.

یکی از مواردی که سرمایه گذاران خارجی قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری به آن نگاه می کنند ثبات سیاسی آن کشور است. ترکیه حدود 20 سال توسط حزب سیاسی موجود اداره می شود. هیچ انتخاباتی وجود ندارد که بتواند برای 5 سال خطرات سیاسی را ایجاد کند.  

مروری بر داده های اقتصادی ترکیه

تولید ناخالص داخلی ترکیه در سطح 784 میلیارد دلار (2018 - قیمت های فعلی) است و در سطح سرانه تولید ناخالص داخلی 9632 دلار آمریکا اتفاق می افتد. براساس داده های سال 2018 میزان صادرات 168 میلیارد دلار است، در حالی که میزان واردات 223 میلیارد دلار است. وقتی به درآمد گردشگری نگاه می کنیم، طبق داده های سال 2018، 25.2 میلیارد دلار است در حالی که تعداد سالانه گردشگران 38.9 میلیون نفر است.

این کشور در مجموع 65533 شرکت خارجی دارد و بازارهای صادراتی اصلی آن: آلمان (9.6٪)؛ انگلستان (6.6٪)؛ ایتالیا (5.7٪)؛ عراق (5.0٪)؛ ایالات متحده (4.9٪)؛ اسپانیا (4.6٪)؛ فرانسه (4.3٪)؛ هلند (2.8٪)؛ بلژیک (2.4٪)؛ اسرائیل (2.3٪) میباشد همچنین منابع اصلی واردات آن: روسیه (9.6٪)؛ چین (6.6٪)؛ آلمان (5.7٪)؛ ایالات متحده (5.0٪)؛ ایتالیا (4.9٪)؛ هند (4.6٪)؛ انگلستان (4.3٪)؛ فرانسه (2.8٪)؛ ایران (2.4٪)؛ کره جنوبی (2.3٪) هستند. ترکیه ضمن داشتن توافقنامه گمرکی با اتحادیه اروپا، توافق نامه تجارت آزاد با آلبانی، بوسنی و هرزگوین، اعضای کشورهای EFTA (ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن اشتاین)، جزایر فارو، مراکش، فلسطین، غنا، کره جنوبی، و گرجستان، اسرائیل، مونته نگرو، کوزوو، لبنان، مقدونیه، مالزی، مصر، مولداوی، موریس، صربستان، سنگاپور، سودان، سوریه، شیلی، تونس و اردن را دارا می باشد.

کدام بخش ها در ترکیه سرمایه گذاری کردند؟

•                     یکی از بزرگترین بانکهای اسپانیا، BBVA نام دارد، یکی از بزرگترین بانکهای ترکیه است، که 9.95 درصد از سهام بانک گارانتی در ترکیه را با 3.3 میلیارد لیر ترکیه خریداری کرد. BBVA، که قبلاً 25 درصد از سهام بانک را در سال 2010 خریداری کرده بود، به 49/85 درصد رسید.

•                     MNG Kargo، که یکی از معدود شرکت های بزرگ حمل و نقل در ترکیه است، توسط شرکت های Mirage Cargo B.V که در دبی، کشورهای حوزه خلیج فارس فعالیت می کنند، کاملاً به عهده گرفته است. MNG Cargo، یک شرکت باری است که با بیش از 800 شعبه و 9 هزار کارمند در ترکیه فعالیت می کند.

•                     فعالیت در بخش مواد غذایی ترکیه، 79.48 درصد سهام شرکت "بان ویت" با 915 میلیون لیر ترکیه به BRF برزیل و Qatar Holding LLC فروخته شده است.

•                     رولز رویس به عنوان بزرگترین تولید کننده موتور هواپیمای جهان، توافق نامه تولید و توسعه موتورهای هواپیما را با گروه کاله در ترکیه امضا می کند. این دو شرکت با 49٪ از رولز رویس و 51٪ برای کاله گروه همکاری کردند. به دنبال خرید موشک های دفاعی S-400، ایجاد بحران سیاسی بین ترکیه و آمریکا و در نتیجه تاخیر در تحویل هواپیماهای جنگنده F-35 نسل بعدی توسط کنگره آمریکا، به پروژه ملی هواپیماهای ترکیه متصل شده است (TF- X) که به برنامه توسعه تعلق گرفته است. ترکیه قصد دارد موتورهای هواپیماهای نظامی را در صورت نیاز از طریق این دو شرکت توسعه دهد و به عنوان یکی از معدود کشورهایی است که وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین مسلح را تولید و صادر می کند.

•                     غول آلمانی 150 ساله Bosch در سال 2019 گردش مالی خود را 25 درصد در ترکیه افزایش می دهد. استیون یانگ، رئیس بوش در ترکیه و خاورمیانه می گوید بهترین زمان برای سرمایه گذاری در ترکیه با اعلام اینکه آنها در سال 2019 1.2 میلیارد پوند سرمایه گذاری می کنند.

•                     در حالی که یکی دیگر از غولهای آلمانی فولکس واگن، برای تأسیسات تولید جدید خود، بین ترکیه و بلغارستان تصمیمی گرفته و ترکیه را انتخاب می کند. با این تسهیلات جدید که پیش بینی می شود مدل های Skoda را تولید کند، ترکیه 1.3 میلیارد یورو سرمایه گذاری خواهد کرد و پیش بینی می شود برای حدود 5 هزار نفر اشتغال ایجاد کند.

•                      Sephora که در بخش آرایشی و بهداشتی در فرانسه فعال است، 19 فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی Tekin Acar را خریداری کرده است.

•                     برند Coca-Cola که سهامدار اصلی گروه آنادولو از ترکیه است، دهمین کارخانه خود را در اسپارتا در ترکیه با فعالیت در مجموع 10 کشور در آسیای میانه و منطقه خاورمیانه، 24 کارخانه و 10 هزار کارمند افتتاح می کند.

•                     • Procter & Gamble چند ملیتی (P&G)، تولید کننده محصولات بهداشتی شخصی، منزل و خانواده، در حال ایجاد کارخانه ای در قبزه، کجاعلی با سرمایه گذاری 80 میلیون دلار برای تولید پوشک و محصولات زنانه است.

•                     پره های دانمارکی LMWind Power، که به عنوان بزرگترین تولید کننده توربین بادی در جهان شناخته می شود، با سرمایه گذاری Sanayi ve Ticaret AS در ترکیه، تصمیم سرمایه گذاری به ارزش 40 میلیون دلار گرفت. با این سرمایه گذاری در منطقه برگاما در استان ازمیر، گامی برای دستیابی به اهداف ترکیه در زمینه انرژی تجدید پذیر نزدیکتر می شود.

•                     آکفن هلدینگ، یکی از شرکتهای بزرگ ترکیه تصمیم دارد با فروش 40٪ سهم 50 درصدی سهام بندر مرسین به سرمایه گذاران IFM مستقر در استرالیا با 6 میلیارد و 935 میلیون پوند سرمایه گذاری در ترکیه کند.

•                     مدیریت سرمایه گذاری Abraaj، یکی از شرکتهایی که مدیریت صندوق های سهام خصوصی را در سیستم مالی مدیریت می کند، بخش قابل توجهی از سهام خدمات لجستیکی وبلاگ را بدست می آورد.

•                     ارتباطات از راه دور ZTE، شرکتی که با منشأ چین و تولید و ارائه راه حل های فناوری است، سهام NETAŞ را که در بخش IT در ترکیه فعالیت می کند، با سرمایه گذاری بیش از 100 میلیون دلار تصاحب کرد.

•                     Ajinomoto، شرکت ژاپنی، یکی از بزرگترین تولید کنندگان سس در جهان، 50 درصد سهام در صنایع غذایی کوکره را میخرد، صاحب نام تجاری آن کمال کوکرر نام دارد.

•                     بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) 100میلیون لیر ترکیه از سهام Enerjisa، که متعلق به گروه Sabancı است، به دست می آورد و 75 میلیون لیر ترکیه اوراق قرضه بلند مدت بانک گارانتی را خریداری می کند.

•                     • شرکت ترکی سلامت و درمان رونسانز Rönesas Health Investment که با همکاری شرکت سوژیتز ژاپنی آغاز به کار کرد، با دریافت پشتیبانی 8 موسسه مالی مختلف در سراسر جهان برای ساخت بیمارستان ایکی تللی در استانبول 1.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش بهداشت ارائه می دهد.

فعالان بازارهای جهانی به دلیل داشتن فرصت های سرمایه گذاری، کشورهای در حال توسعه مانند ترکیه را ترجیح می دهند. پیش بینی می شود پس از سال 2019، شرکت های ترک از رقابت بین آمریکا و روسیه بهره مند شوند. با شروع این سال، پیش بینی می شود که سرمایه گذاری در سرمایه گذاری های فناوری از طریق ادغام سرعت بیشتری یابد، به خصوص در 10 سال آینده، پیش بینی می شود این کشور یکی از کشورهایی باشد که صادر کننده انرژی است.  

بخش املاک و مستغلات

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات بهترین زمان را برای سرمایه گذاری در ترکیه دارد. در دراز مدت، استانبول، بورسا، آنتالیا و بدروم برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ترجیح داده می شوند که در مقایسه با بازار بورس، فلزات گرانبها، فوریکس، لجستیک، بهداشت و گردشگری یکی از سودآورترین وسایل است.

ترکیه از جمله کشورهایی است که سرمایه گذاران داخلی و خارجی سرمایه گذاری های بسیاری در زمینه املاک و مستغلات انجام می دهند. افزایش ارزش املاک و مستغلات با هر سال گذشته، تقویت بازار املاک و مستغلات، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در ترکیه بازگشت سرمایه گذار را تضمین می کند.

متوسط ​​نرخ افزایش سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در استانبول در 5 سال اول 250٪ است. برای بازار املاک و مستغلات در بورسا، این نسبت در یک دوره 4 ساله 86 درصد مشاهده شده است. در حالی که نرخ افزایش ارزش در آنتالیا در 4 سال گذشته 65٪ بوده است، اما افزایش ارزش 74.8٪ در بدروم در 5 سال گذشته مشاهده شده است.

در بخش املاک و مستغلات که ضریب خطر کمی دارد، املاک خریداری شده می تواند برای اجاره، کرایه یا استفاده توسط خود سرمایه گذار نگهداری شود. املاک و مستغلات در ترکیه دوره استهلاک نسبتاً کوتاهی دارد و خود را به بالاترین سفارش در لیست متداول ترین روش سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران خارجی نشان می دهد.  

تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

ترکیه یکی از کشورهایی است که از طریق سرمایه گذاری شهروندی می دهد. شش گزینه مختلف برای اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد. سریع ترین و آسان ترین گزینه ها برای تبدیل شدن به یک شهروند ترکیه، خرید املاک و مستغلات است. به خصوص پس از تصمیم اعلام شده در روزنامه رسمی در 19.09.2018، حدود پرداخت شده برای تبدیل شدن به یک شهروند ترکیه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

در حالی که شهروندی جمهوری ترکیه در مقایسه با دوره های قبلی بسیار آسان تر است، هرکسی با خرید ملک حداقل به ارزش 250،000 دلار می تواند از مزایای اخذ شهروندی ترکیه بهره مند شود. در ترکیه، نه تنها گزینه های ارزشمند و غنی از نظر سرمایه گذاری در املاک و مستغلات وجود دارد؛ همچنین، راحتی که در فرآیند شهروندی فراهم شده است، تبدیل شدن به یک شهروند با خرید املاک و مستغلات بسیار جذاب تر می شود.


  • راه حل های سرمایه گذاری شخصی
  • کیفیت بالای خدمات پس از فروش
  • بسته های ویژه برای سرمایه گذاران
  • گذرنامه ترکیه در مدت 3 ماه
1