Trem Global Logo

راهنمای سرمایه گذاری

راهنمای خرید و سرمایه گذاری املاک و مستغلات در ترکیه

ترکیه با توجه به پیشرفت چشمگیر با اقتصاد در حال توسعه خود در سال های اخیر، سرمایه گذاری در بخش های ساخت و ساز و املاک، در حال تبدیل شدن به مرکز جذب سرمایه گذاران نهادی و فردی است. در این فرآیند، این کشور فرصت‌های قابل توجهی را به سرمایه‌گذاران خارجی ارائه می‌دهد که برای اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری موفق نیاز به تسلط بر پویایی‌های محلی دارند. ما به‌عنوان تیم ترم گلوبال، به‌منظور پشتیبانی از سرمایه‌گذاران در مسائل مربوط به تملک و سرمایه‌گذاری املاک، که به شدت به عوامل داخلی و خارجی وابسته هستند و مشکلات منحصربه‌فردی دارند، با کارکنان مجرب و تحت سلطه‌ی خود، از نزدیک پیشرفت‌ها را دنبال می‌کنیم. به منظور پاسخگویی به نیازهای مشتریان خود در ترکیه و کمک به آنها برای دستیابی به نتایج موفقیت آمیز در تصمیم گیری های سرمایه گذاری، راهنمای خرید و سرمایه گذاری املاک در ترکیه را به سرمایه گذاران ارائه می دهیم، جایی که ما دانش خاص بخش را ارائه می دهیم. اطلاعات این راهنما عمومی است، نه مشاوره اجتماعی، مالیاتی یا حقوقی.

فرآیند فروش ملک

فروش املاک و مستغلات

هیچگونه تفاوت و استثنائی برای اتباع خارجی یا شهروندان ترکیه در فروش املاک و مستغلات وجود ندارد. در خصوص تملک املاک و مستغلات، به جز اتباع خارجی که تابعیت برخی کشورها (سوریه، ارمنستان، کوبا، اسرائیل و قبرس) را دارند، که در راهنمای "چه کسی می تواند املاک و مستغلات در ترکیه را خرید و فروش کند؟" مشخص شده اند، می توانند املاک را تملک کنند.

مالیات بر درآمد فروش املاک و مستغلات

پس از فروش املاک و مستغلات، افرادی که فروش را انجام داده اند، مالیات بر درآمد را پرداخت می کنند. اگر املاک و مستغلات کمتر از 5 سال نگه داشته شود، افزایش ارزش هنگام فروش املاک و مستغلات مشمول مالیات بر درآمد می شود.

اگر املاک و مستغلات از طریق اهدا یا وراثت به دست آمده است یا در قبال پرداخت ارزش پولی آن تملک نشده باشد، این افزایش ارزش به دست آمده بعد از فروش املاک و مستغلات پس از 5 سال نگهداری، مشمول مالیات نمی شوند.

مالیات بر سود سرمایه در فروش املاک و مستغلات

اشخاص حقیقی که مازاد ارزش از محل املاک و مستغلات خود بدست می آورند، سالانه درآمد خود را با اظهارنامه مالیات بر درآمد اعلام می کنند. پایه مالیاتی با کم کردن ارزش تملک املاک و مستغلات از قیمت فروش محاسبه می شود. اگر این اختلاف مثبت باشد، ابلاغ می شود و اگر منفی باشد، ابلاغ نمی شود. تعیین درآمد مشمول مالیات با کسر ارزش تملک املاک و مستغلات و همچنین هزینه ها و مالیات ها از قیمت فروش تعیین می شود. اگر افزایش در شاخص قیمت تولید کننده در دوره بین خرید و فروش 10٪ یا بیشتر باشد، ارزش تملک با افزایش نرخ مذکور افزایش می یابد. این روش به نام نمایه سازی هزینه در متون شناخته می شود.

در سال 2019، 14800 لیره از سود حاصل از سرمایه به دست آمده در طی یک سال تقویمی، از مالیات درآمد معاف است. در نتیجه، اگر اختلاف بین خرید و فروش زیر این مقدار باشد، نیازی به اظهار آن نیست.


حق الزحمه ثبت پس از فروش املاک و مستغلات

2٪ هزینه ثبت زمین هنگام فروش املاک و مستغلات در ترکیه پرداخت می شود. این نرخ تا 31 دسامبر 2019 با کاهش نیم درصدی به میزان 1.5 درصد در بخش مسکن و مشاغل اعمال می شود. هزینه ثبت محاسبه شده از قیمت فروش به طور جداگانه از خریدار و فروشنده املاک و مستغلات دریافت می شود. قبل از مراجعه به اداره ثبت اسناد، باید هزینه ثبت زمین توسط کارمند ثبت اسناد به اداره امور مالیاتی پرداخت می شود.

مالیات بر ارزش افزوده در فروش املاک و مستغلات

اگر خریدار املاک و مستغلات در مرحله فروش دائما مشغول خرید و فروش املاک و مستغلات باشد، مالیات بر ارزش افزوده براساس قیمت فروش اعمال می شود، زیرا باعث سود تجاری می شود. مالیات بر ارزش افزوده برای اشخاص حقیقی که با تجارت مداوم سود تجاری کسب نمی کند و ملک را برای استفاده شخصی خود تملک می کنند اعمال نمی شود. اگر وزارت خزانه داری و دارایی چندین فروش را در طی یک سال تقویمی یا فروش های پی در پی در سال های بعد تشخیص دهد، اشخاص حقیقی به عنوان بازرگان طبقه بندی می شوند و برای آنها مالیات بر ارزش افزوده در مورد فروش هایی که توسط بازرگانان انجام می شود اعمال می شود.

مسئولیت مالیاتی دارندگان املاک و مستغلات

روش اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

محدودیت هایی که برای کسب تابعیت ترکیه باید پرداخت می شود در حال کاهش هستند، بنابراین خارجیانی که حداقل 250.000 دلار املاک خریداری می کنند می توانند شهروند ترکیه شوند.


فرآیند درخواست شهروندی ترکیه

فرایند درخواست تابعیت ترکیه با حداقل یک خرید املاک و مستغلات به ارزش 250،000 دلار یا بالاتر و سپس درخواستی که باید هنگام انتقال اسناد مالکیت از طریق اداره کل ثبت اسناد و املاک انجام شود، آغاز می شود.

اداره کل ثبت اسناد و املاک بررسی می کند که آیا ملک و مستغلات خریداری شده حداقل 250،000 دلار آمریکا ارزش دارد یا خیر. در این مرحله، یک شرکت دارای مجوز املاک و مستغلات، گزارش ارزیابی ارزش املاک خریداری شده را تهیه می کند. مدیریت اسناد، این گزارش ارزیابی را بررسی می کند و صلاحیت آنها برای درخواست شهروندی ترکیه را نیز بررسی می کند. گزارش ارزیابی که توسط مشاوران املاک یا شرکتهای مشاوره ای غیر از شرکت های ارزیابی کننده املاک دارای مجوز تهیه شده باشد، فاقد اعتبار است.

اداره کل ثبت اسناد و املاک پس از بررسی گزارش ارزیابی از اقدامات درخواست شهروندی، اعلامیه مطابقت را صادر می کند که بین 3 تا 7 روز به طول می انجامد. پس از تأیید درخواست، لازم است بدون دریافت وقت ملاقات به اداره مهاجرت مراجعه کنید. پس از تأیید اداره مهاجرت، لازم است در همان روز با برگه تأییدیه و مدارک اجازه اقامت به اداره کل امور جمعیت و شهروندی مراجعه کنید. پس از ثبت درخواست، همه معاملات را می توان از یک مکان واحد در دفاتر شهروندی استانبول و آنکارا دنبال کرد.

مراحل درخواست تابعیت ترکیه بین 45 تا 60 روز طول می کشد.


سوالات متداول در مورد فرآیند درخواست شهروندی ترکیه

·      آیا امکان دارد که خانواده من نیز شهروند ترکیه شوند؟

بله. شما، همسرتان و تمام فرزندان زیر 18 سال می توانید شهروند ترکیه شوید. در عمل، نهادهای مربوطه فرایندهای شهروندی ترکیه را برای فرزندان بین 17.5 تا 18 سال انجام نمی دهند.

·      آیا می توانم برای رسیدن به حد 250.000 دلار آمریکا، بیش از یک املاک و مستغلات خریداری کنم؟

شما می توانید بیش از یک املاک و مستغلات با ارزش کل حداقل 250.000 دلار آمریکا خریداری کنید. اما شما باید برای همه بطور همزمان درخواست دهید. درخواست شما برای تابعیت تنها در صورتی پذیرفته می شود که مقادیر اعلام شده به اداره کل ثبت اسناد و املاک بالاتر از 250.000 دلار باشد.

·      کدام وزارتخانه نظر غیرقابل فروش را تعیین می کند؟

ارزیابی کنندگان املاک تأیید می کنند که آیا ارزش املاک و مستغلات بیش از 250.000 دلار است. وزارت محیط زیست و شهرسازی "حاشیه نویسی از املاک و مستغلات" را از اداره کل ثبت اسناد و املاک درخواست می کند. پرداخت املاک و مستغلات که خریداری کرده اید باید با انتقال بانکی به مالک ملک انجام شود.

·      چگونه می توان نرخ تبدیل دلار آمریکا و لیره ترکیه را محاسبه کرد؟

ارزش غیر منقول به مبلغ دلار آمریکا توسط اداره ثبت اسناد و املاک نسبت به قیمت فروش مؤثر بانک مرکزی جمهوری ترکیه در تاریخ فروش محاسبه می شود.

·      فرایند درخواست شهروندی چه مدت طول می کشد؟

اگر مدارک مورد نیاز برای درخواست های شهروندی کامل باشد، درخواست شما طی 45 تا 60 روز به نتیجه می رسد. دولت دفاتر خصوصی برای کاهش مدت زمان این فرایند افتتاح کرده است.

·      آیا با دارا بودن تمام شرایط شهروندی، تابعیت را به دست می آورم؟

روند تصویب تابعیت به این واقعیت بستگی دارد که شما تهدیدی برای امنیت ملی ایجاد نمی کنید و این امر از طریق بایگانی های امنیت ملی تأیید و نهایی می شود.

·      آیا می توانم با خرید یک ملک تجاری اجاره ای، تابعیت ترکیه را بدست آورم؟

می توانید هر ملک با ارزش کل 250.000 دلار یا بالاتر خریداری کنید.

·      وقت ندارم به ترکیه بیایم. چگونه می توانم تابعیت ترکیه را دریافت کنم؟

شما می توانید با دادن وکالت به یک شرکت مشاوره معتبر این روند را بدون مراجعه به ترکیه انجام دهید.

·      چند نفر می توانند با یک سند مالکیت درخواست شهروندی کنند؟

فقط یک نفر و بستگان درجه یک (همسر و فرزندان زیر 18 سال) می توانند تابعیت کسب کنند.

·      قبلاً املاک و مستغلات در ترکیه خریداری کرده ام. آیا اکنون می توانم درخواست تابعیت بدهم؟

این درخواست را می توان با خرید املاک و مستغلات و سرمایه گذاری های انجام شده پس از 18-09-2018 انجام داد.

·      آیا وقتی شهروند ترکیه می شوم باید از شهروندی موجود خود چشم پوشی کنم؟

خیر. به مقررات دولت متبوع شما بستگی دارد؛ قوانین ترکیه اجازه تابعیت دوگانه یا چندگانه را می دهند.

·      آیا در صورت تابعیت ترکیه باید خدمت سربازی اجباری انجام دهم؟

فرزند شما زیر 18 سال به سن سربازی می رسد، وی موظف است خدمت سربازی را انجام دهد. افراد دارای تابعیت دوگانه قادر به انجام خدمت سربازی در یکی از دو کشور هستند که شهروند آن هستند. اگر خدمت سربازی خود را به اتمام رسانده باشید، ممکن است لازم باشد آن را با یک سند اثبات کنید. اشخاص بالاتر از 22 سال ملزم هستند به اداره کل جمعیت و امور شهروندی اعلام کنند آیا دارای شرایط خاص هستند یا خیر.

·      کدام ملیت ها برای گذرنامه های ترکیه پذیرفته می شوند؟

همه شهروندانی که در ترکیه ملک خریداری می کنند می توانند درخواست خود را اعلام کنند.

·      من یک فرزند 16 ساله و یک فرزند 19 ساله دارم. آیا هر دو می توانند از شهروندی ترکیه بهره مند شوند؟

خیر. فقط فرزندان زیر 18 سال در مراحل درخواست تابعیت ترکیه با خرید املاک و مستغلات به همراه همسر وی پذیرفته می شوند. افراد بالای 18 سال نمی توانند از حق درخواست شهروندی خانواده خود بهره مند شوند. افراد بالای 18 سال نیز می توانند با خرید املاک و مستغلات به ارزش حداقل 250 هزار دلار درخواست خود را ارائه دهند.

·      آیا می توانم برای فرزند معلول بالای 18 سال خودم تابعیت کسب کنم؟

می توانید با اثبات این که فرزندتان به مراقبت احتیاج دارد، تابعیت را بدست آورید.

·      آیا درخواست تابعیت ترکیه از طریق تملک املاک و مستغلات در دست ساخت یا به صورت اقساطی ممکن است؟

بله. اگر توافق نامه فروش تعهدی تأیید شده توسط دفتر اسناد رسمی تایید شود و مبلغ پرداختی بیش از 250،000 دلار باشد، می توان درخواست تابعیت ترکیه برای املاک و مستغلات در دست ساخت را به صورت اقساطی انجام داد. نکته مهم اینجاست که کل اقساط پرداخت شده بیش از 250.000 دلار است.

·      روند تابعیت می تواند به مدت 2 ماه ادامه یابد. آیا می توانم طی این فرآیند اجازه اقامت بگیرم؟

پس از تأیید درخواست شما، به شما و اعضای خانواده درجه یک اجازه اقامت در همان روز و بدون تاخیر داده می شود.

·      آیا داشتن تابعیت دوگانه در ترکیه امکان پذیر است؟

بله، ترکیه اجازه تابعیت دوگانه را می دهد، اما شما باید با کنسولگری کشور متبوع خود مشورت کنید. برخی از کشورها مانند هند، چین و عربستان سعودی ممکن است شهروندی دوگانه را محدود کنند.

·      اگر شهروند هیچ کشوری نباشم (بدون تابعیت، هیماتلوس) چگونه می توانم شهروند ترکیه شوم؟

می توانید در هنگام خرید ملک با حداقل 250.000 دلار همراه با اثبات هیماتلوس (سند مسافرتی صادر شده توسط سازمان ملل)، تابعیت ترکیه را درخواست کنید.

·      آیا نکته مهم دیگری برای دانستن وجود دارد؟

وزارتخانه می خواهد اطمینان حاصل كند كه حداقل ارزش املاک و مستغلات خریداری شده 250.000 دلار است. ارزیابی کنندگان مجاز املاک و مستغلات برای جلوگیری از کلاهبرداری در قیمت املاک و مستغلات را ارزش گذاری می گیرند. ممکن است بین قیمت فروش و ارزش گذاری تا 20٪ انحراف داشته باشد. بنابراین توصیه می کنیم با در نظر گرفتن این واقعیت محاسبه هایی را انجام داده و ملک را بر این اساس خریداری کنید.

اجازه بدهید ما با شما تماس بگیریم ما به شما کمک خواهیم کرد که بهترین سرمایه گذاری را انتخاب کنید

پاسخ سریع
Phone
1
Footer Contact Bar Image