اجازه اقامت و شهروندی در ترکیه

اجازه اقامت و شهروندی در ترکیه

تفاوت بین اجازه اقامت و تابعیت در ترکیه چیست؟

دو روش مهم برای خارجیانی که مایل به نقل مکان به ترکیه هستند وجود دارد. یکی از اینها کسب اجازه اقامت است و دیگری کسب تابعیت ترکیه. از نظر قانونی اقامت شما در ترکیه بدون اجازه اقامت امکان پذیر نیست. بدون اخذ تابعیت ترکیه، نمی توانید از حقوقی که جمهوری ترکیه ارائه می دهد بهره مند شوید. اگر می خواهید در ترکیه زندگی کنید، داشتن اجازه اقامت ترکیه و تابعیت ترکیه راحتی های زیادی را برای شما فراهم می کند. از آنجا که این کشور در روند پیوستن به اتحادیه اروپا است، گذرنامه جمهوری ترکیه به 110 کشور امکان دسترسی دارد و هنگامی که ترکیه یکی از کشورهای اتحادیه اروپا شود، شما نیز میتوانید بدون ویزا به کشورهای اروپایی سفر کنید.

تابعیت ترکیه به دلیل مزایایی که ارائه می دهد بیش از گذشته مورد تقاضای خارجیان قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد حق شهروندی و اجازه اقامت برای خارجیانی که مایل به اقامت در ترکیه هستند ضروری شده است، مقاله ما را بخوانید.

اجازه اقامت چیست؟

اجازه اقامت سندی است که برای اقامت خارجیان در ترکیه که تصمیم به نقل مکان به ترکیه دارند، لازم است. امروزه افراد خارجی حتی در صورت درخواست کوتاه مدت می توانند تا 2 سال اجازه اقامت بگیرند. معیارهایی وجود دارد که افراد خارجی برای گرفتن اقامت از آنها پیروی کنند. معیارها و اجازه اقامت ممکن است بسته به نوع درخواست خارجی ها متفاوت باشد. در زیر اسنادی که متقاضیان در هنگام درخواست اجازه اقامت باید همراه خود داشته باشند را آورده ایم. اسناد اضافی ممکن است با توجه به نوع درخواست لازم باشد.

• عکس بیومتریک با پس زمینه سفید ، گرفته شده در 6 ماه گذشته.

• اگر گذرنامه با الفبای دیگری نوشته شده باشد، ترجمه ای كه توسط مقامات رسمی تأیید شده باشد، ضروری است.

• فرم درخواست اجازه اقامت

• بیمه درمانی (برای برخی از انواع درخواستها ضروری نیست)

• سابقه کیفری

• رسیدهای مبنی بر پرداخت هزینه های درخواست شده

انواع مجوزهای اقامت؛

1. اجازه اقامت کوتاه مدت

نوع اجازه اقامت به اتباع خارجی که برای مدت زمان درخواست شده از کشور بازدید می کنند و تنها در صورت اعلام اینکه هدف از بازدید آنها چیست و عموماً به عنوان اجازه اقامت توریستی دیده می شود که حداکثر مدت زمان آن 2 سال است.

2. اجازه اقامت خانوادگی

نوع اجازه اقامت که می تواند به همسر خارجی یک شهروند ترکیه، کودکان زیر 18 سال، کودکانی که نیاز به مراقبت مداوم دارند و کودکانی که تحت حمایت فرعی خود هستند، داده میشود.

3. اجازه اقامت دانشجویی

نوع اجازه اقامت برای دانشجویان خارجی که در بخش های مربوط به آموزش عالی در ترکیه تحصیل می کنند.

4- اجازه اقامت دائم

نوع اجازه اقامت که فقط به خارجیانی که به طور مداوم و قانونی به مدت 8 سال در این کشور زندگی کرده باشند، داده میشود و حداقل با داشتن اجازه اقامت مصوب میتوانند آنرا دریافت کنند.

5- اجازه اقامت برای اهداف سلامتی

نوع اجازه اقامت که در طی مدت زمانی که برای معالجه در مراکز درمانی در ترکیه می گذرد، به خارجیان داده میشود.

اجازه اقامت با سرمایه گذاری؛

همچنین می توانید با 50.000 دلار سرمایه گذاری، اجازه اقامت را که در طول اقامت در ترکیه آنرا باید داشته باشید، اخذ کنید.

اگر کسی بخواهد در ترکیه زندگی کند، اجازه اقامت گزینه ایده آلی است. اما اگر می خواهید برای زندگی در ترکیه اقامت داشته باشید، عاقلانه است که بخاطر بسپارید که مجوز اقامت شما به پایان میرسد. با اخذ تابعیت ترکیه می توانید فرصتی برای اقامت در ترکیه بدست آورید.

کارت فیروزه ای چیست؟

کارت فیروزه ای شهروندان غیر ترکیه ای واجد شرایط که اقدام به خرید ملک در ترکیه میکنند یا مایل به سرمایه گذاری در این کشور و مایل به زندگی در ترکیه هستند را بیمه می کند. به عنوان یک خارجی که در ترکیه زندگی می کند، می توانید با تحویل اسناد و مدارک لازم (به عنوان مثال اسناد اثبات کار، اجاره یا کارمزد هزینه کار خود) به موسسات خاص به صورت دائم به مدت 3 سال کارت فیروزه ای را تهیه کنید.

با تشکر از سیستم کارت فیروزه ای که برای جذب سرمایه گذاران واجد شرایط و افراد با کیفیت (داشتن مجموعه خاصی از مهارت ها در زمینه های ورزشی، علمی یا هنری) به کشور طراحی شده است، می توانید مجوز اقامت در ترکیه را نیز بدست آورید. اما برای اینکه صاحب کارت درخواست تابعیت کند، باید 5 سال را به طور مشروعیت در ترکیه بگذراند. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد کارت فیروزه می توانید مقاله کارت فیروزه ای ما را بخوانید.

تابعیت ترکیه چیست؟

تابعیت ترکیه به معنای داشتن شناسنامه رسمی جمهوری ترکیه، گذرنامه ترکیه و حقوقی است که جمهوری ترکیه ارائه می دهد. طبق قوانین جمهوری ترکیه، برای تبدیل شدن به یک شهروند ترکیه، نیازی به دست کشیدن از شهروندی موجود خود ندارید. ترکیه کشوری است که اجازه تابعیت دوگانه را می دهد. برای خارجی ها، انتقال به تابعیت ترکیه یک روند پیچیده است و برای تبدیل شدن به یک شهروند ترکیه، بیش از یک راه وجود دارد.

اخذ تابعیت در ترکیه (برای خارجی هایی که در ترکیه به دنیا نیامده اند و پدر و مادر ترکیه ای ندارند)

1. اخذ تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

با حداقل 250.000 دلار سرمایه گذاری در ترکیه، حق شهروندی ترکیه را کسب میکنید. به جای یک ملک که 250.000 هزینه دارد، می توانید چندین ملک خریداری کنید تا زمانی که مبلغ لازم را تشکیل دهند.

2. اخذ تابعیت ترکیه با داوری مرجع صالح

با تأیید دریافت شده از وزارتخانه می توان حق شهروندی بدست آورد. برای بدست آوردن شهروندی از این طریق، موظف هستید که 5 سال به طور مداوم در ترکیه زندگی کرده و زبان ترکی را به میزان لازم بدانید.

3. گرفتن شهروندی ترکیه بصورت عمومی

در صورت تحقق الزامات، پس از درخواست عمومی می توان تابعیت را کسب کرد.

4- گرفتن تابعیت استثنایی ترکیه

اگر شخص حق مهاجرت یا مهارتی (استعدادی خارق العاده، ورزشی، علمی، هنری) داشته باشد که به عنوان یک امتیاز کشوری محسوب شود، می تواند شهروندی را با آن به دست آورد. کسانی که کارت فیروزه ای دارند نیز حق درخواست تابعیت ترکیه را دارند.

5- تبدیل شدن به یک شهروند ترکیه از طریق ازدواج

در صورت ازدواج با کسی که یک شهروند ترکیه است، این شانس را پیدا می کنید که شهروند ترکیه شوید. زمانی میتوان درخواست شهروندی داد که حداقل 3 سال متاهل بمانید.

6. کسب شهروندی ترکیه از طریق فرزندخواندگی

در مورد پدر و مادر ترکیه ای که فرزند خارجی را به فرزندخواندگی قبول میکنند، در صورت عدم تهدید ملی، به فرزند حق شهروندی داده می شود.

7. اخذ تابعیت ترکیه برای شهروندان قبرس شمالی

کسانی که دارای شناسنامه و گذرنامه جمهوری ترکیه در قبرس شمالی هستند نیز می توانند حق شهروندی ترکیه را بدست آورند.

بعد از گرفتن تابعیت ترکیه چه اتفاقی می افتد؟

پس از اخذ تابعیت ترکیه، شما حق استفاده از مزایایی را خواهید داشت که جمهوری ترکیه ارائه می دهد. شما مجوز اقامت نخواهید داشت، زیرا بعد از نتیجه درخواستی که با اجازه اقامت کوتاه مدت ارائه کردید، اکنون حق زندگی در ترکیه را دارید. شما همان حقوق شهروندی ترکیه را در ترکیه خواهید داشت. علاوه بر همه اینها، با داشتن گذرنامه ممتاز ترکیه می توانید در بسیاری از کشورها اوقات خود را به راحتی سپری کنید.

این رویه ها که جزئیات زیادی دارند بیشتر اوقات خسته کننده و پیچیده هستند. به همین دلیل رسیدگی توسط خود متقاضی دشوار است. در چنین مواردی مشورت با شرکتهای حرفه ای مانند Trem Global معقول تر است. به عنوان شرکت بازاریابی و مشاوره در املاک و مستغلات Trem Global، ما برای هر نیاز شما در رابطه با اجازه اقامت و تابعیت ترکیه اینجا هستیم.


  • پروژه های تضمین شده منطقه ای
  • مشاوره حقوقی و سرمایه گذاری
  • راه حل های سرمایه گذاری شخصی
  • کیفیت بالای خدمات پس از فروش
  • بسته های ویژه برای سرمایه گذاران
  • گذرنامه ترکیه در مدت 3 ماه
1