بررسی انواع روش های اقامت يا مهاجرت به تركيه

بررسی انواع روش های اقامت يا مهاجرت به تركيه

بررسی انواع روش های اقامت يا مهاجرت به تركيه

مانند هر كشور ديگرى مهاجرت به تركيه و دريافت اقامت اين كشور نيز راه ها و روش های مختلفی دارد. در واقع دو نوع اقامت براي تركيه وجود دارد : اقامت موقت و اقامت دائم.

اقامت موقت ترکیه همانطور كه از نامش پیداست اجازه اقامتی است كه به مدت محدود به شخص اجازه ماندن و اقامت در تركيه را مي دهد. اقامت موقت يا به قصد بازديد و گردش است كه اقامت موقت توريستي ناميده مي شود يا به قصد انجام كار ، فعاليت اقتصادي يا تحصيل .

اجازه اقامت های موقت تركيه یا قابل تمديد هستند یا غير قابل تمديد. یعنی در برخی موارد می توان پس از مدت اتمام مجاز اقامت، آن را برای یک یا چند دوره مجددا تمدید نمود.

اقامت دائم ترکیه اجازه اقامت و زندگی دائمی در این کشور را به شخص می دهد. معمولا دريافت اقامت دائم تركيه از هر روشي ، بين 5 تا 8 سال به طول مي انجاند. معمولا براي دريافت اقامت دائم تركيه بايد ابتدا از يكي از روش هاي اقامت تركيه، اقامت موقت از نوع تمديد شونده دريافت كرد و پس از چند دوره تمديد و گذشت مدت زمان مشخص و احراز شرايط مورد نظر برای اداره مهاجرت تركيه، اقامت موقت را تبديل به اقامت دائم نمود.

در اين بخش به بررسی انواع روش های اقامت يا مهاجرت به تركيه خواهيم پرداخت.

اقامت توريستی تركيه بدون ويزا :

مدت زمان اين نوع اقامت 3 ماهه با 90 روز مي باشد. ايرانيان براي دريافت اين نوع اقلات تركيه نيازي به دريافت ويزا ندارند و ميتوانند به مدت ۳ ماه درسال در كشور تركيه بدون هيچ مشكلی و بدون نياز به ويزا یا اجازه اقامت ساكن شوند. اما توجه داشته باشيد با اين نوع ويزا اجازه هیچ گونه كار يا فعاليت شغلی مثل تجارت یا تحصيل در تركيه را نخواهيد داشت.

اقامت توريستی تركيه 6 ماهه با دفترچه اقامت:

در صورتي كه بخواهيد بيش از سه ماه فقط برای گرده و ... در تركيه اقامت داشته باشيد، باید نسبت با اخذ ویزای توریستی 6 ماهه ترکیه اقدام نمایید. با این نوع ویزا مانند اقامت توریستی 90 روزه، اجازه خرید و فروش و کار و تحصیل در ترکیه را ندارید. روال قانونی اخذ اين نوع اقامت تركيه حدود 15 روز طول ميكشد. براي افرادی كه قصد خريد ملك در تركيه را دارند، داشتن دفترچه اقامت الزامی است .

ضمنا تحت شرايطی ( اجاره منزل مسكونی و تاييد اجاره نامه توسط يكي از دفاتر ثبت اسناد تركيه ) امكان دريافت اقامت توريستی يكساله نيز برای متقاضيان وجود دارد.

اقامت تحصيلی و دانشجويي ترکیه:

براي گرفتن اين نوع اقامت ابتدا بايد در آزمون تومر ( مركز آموزش زبان تركی) شركت کرده و مدرک تومر را بگیرید. پس از اخذ پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در ترکیه و ثبت نام می توانید برای دریافت ویزای دانشجویی و دفترچه اقامت ترکیه اقدام نمایید.

اقامت تركيه از طريق كار و استخدام:

اخذ اقامت كاری تركيه مستلزم اين است كه يك شركت در كشور تركيه از شما دعوت به همكاري نمايد . شركت های ثبت شده در تركيه مي توانند با توجه به تخصص و حرفه مورد نياز ، برای شخص متقاضی موردنظر ، از وزارت كار اين كشور درخواست اجازه كار نمايد . در صورت مثبت بودن نتیجه اين درخواست و دريافت اجاره كار به آن فرد ، به متقاضي اقامت يك ساله تركيه داده ميشود.

طبق آمار وزارت كار و رفاه تركيه، در زمان درخواست شركت تركيه ای به همكاری با شما، نبايد شخصی با همان تخصص كه پاسپورت تركيه اي دارد بيكار باشد . يعنی در يك تخصص الويت استخدام با اتباع تركيه است، مگر آنكه هیچ نيروی بيكاري در تركيه با آن حرفه و تخصص موجود نباشد . بنابراين با ملاحظه نكته فوق و وضعيت كار در تركيه و شرايط خاص ايرانيان مي توان اين گونه اعلام نمود كه در حال حاضر شانس يافتن كار در كشور تركيه براى فرد ايرانی بسيار كم است ، اما غير ممكن نيست و در سال هاي گذشته افراد زيادي موفق به دريافت اقامت تركيه از اين طريق شده اند .

پس از استخدام به شما ویزای موقت يكساله داده خواهد شد كه هرسال تمديد ميگردد در صورتيكه شما 5 سال مداوم بصورت رسمی در تركيه مشغول به كار باشید ، بعد از 5 سال اقامت كاری شما به اقامت دائم تركيه تبديل خواهد شد.

براي اطلاعات بيشتر به صفحه مهاجرت و اقامت تركيه از طريق كار مراجعه نمائيد .

اقامت تركيه از طريق سرمايه گذارى و ثبت شركت در ترکیه:

ثبت شركت به تنهایی حق دريافت اقامت را به اشخاص نميدهد ، اما بعد از دريافت اجازه كار از طريق ثبت شركت در تركيه می توان اقامت يك ساله را دريافت نمود . با ثبت شركت و فعاليت در تركيه شما میتوانيد پس از 5 سال اقامت دائم تركيه را بدست آورد . در نظر داشته باشيد فعال بودن شركت در اين مدت ۵ ساله برای كسب اقامت دائم تركيه الزامی می باشد.

شما پس از ثبت شركت در تركيه و دريافت اجازه كار مي توانيد اقدام به دريافت اقامت موقت شش ماهه از تركيه نماييد . پس از گذشت شش ماه و دريافت اجازه كار از وزارت كار و امور اجتماعی تركيه ، قادر به دريافت اقامت يكساله می شويد. پس از پایان يكسال ، اقامت شما دوبار ديگر به مدت دو سال تمديد شده و در مجموع پس از پنج سال اقامت و فعال بودن شركت ميتوانيد درخواست اقامت دائم نماييد . يس از قبول با درخواست اقامت دائم تركيه ، قادر به دريافت پاسپورت و شناسنامه ترك خواهيد بود .

اقامت تركيه از طريق ازدواج :

از طريق ازدواج با يك شهروند تركیه ميتوان اقامت تركيه را دريافت كرد . پس از ازدواج با يك شهروند تركيه ، ميتوانيد پس از گذراندن 3 الی 5 سال درخواست اقامت دانم نمائيد .

در صورتيكه از طريق ازدواج با فردی كه دارای پاسپورت و مليت تركيه است برای اقامت تركيه اقدام می كنيد ، چند نكته بايد رعايت شود . اولين و مهمترين نكته اينست كه ازدواج صوري نباشد؛ حتی المقدور مداركي جهت اثبات صوری نبودن ازدواج بايستی ارائه گردد و همچنين فردی كه با او ازدواج مي كنيد ، نباید پناهنده تركيه باشد . ممكن است پروسه كسب اقامت تركيه از طريق ازدواج ( ويزاي پيوستن به همسر ) حدود 3 تا 5 سال زمان برد و در طول اين مدت ، پليس تركيه تحقيقاتی را جهت اطمينان از صوری نبودن ازدواج انجام خواهد داد .

اقامت تركيه از طريق خريد ملك :

با توجه به قانون شماره 6458 كه در تاريخ 11.04.2013 در روزنامه رسمی جمهوری تركيه منتشر شده است، اتباع خارجه با خريد ملك مي توانند اقامت يك ساله كشور تركيه را دريافت نمايند . پس از چند سال تمديد مدت اين اقامت، (5 تا 8 سال با توجه به شرایط فرد) می توانید برای اقامت دائم اقدام نمانيد براي گرفتن اين نوع اقامت شما نيازی به ثبت شرکت و یا هزینه و نگهداری شركت را نخواهید داشت، بلكه شاهد افزايش قيمت و سود سرمايه گذاری در بخش املاك تركيه نيز خواهيد بود. براي اطلاعات بيشتر به صفته اقامته تركيه از طريق خريد ملك و سرمايه گذاری مراجعه نمایيد .

  • راه حل های سرمایه گذاری شخصی
  • کیفیت بالای خدمات پس از فروش
  • بسته های ویژه برای سرمایه گذاران
  • گذرنامه ترکیه در مدت 3 ماه
1