اکتشافات باستانی در ترکیه

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

ترکیه واقع در آناتولی، از آنجاییکه از زمانهای بسیار قدیم یکی از مکانهای اولیه سکونت بشریت بوده، مهد تمدن های بسیاری است. بنابراین بناهای تاریخی را در سرتاسر کشور میتوان یافت. در اینجا اکتشافات باستان شناسی در ترکیه یافت شد که شما نمی توانید باور کنید...

زبانی که متعلق به 2500 سال پیش است

تخمین زده می شود که در لوح گلی، یک زبان فراموش شده وجود دارد که 7 سال پیش در منطقه کاوش باستان شناسی گوره تپه در مرزهای دیاربکر حذف شد. کاوش های روی لوح گلی در زیارت تپه به مدت 7 سال ادامه دارد. روی لوح نام شصت زن است که با الفبای آشوری نوشته شده است.

مجسمه پادشاه

اکتشافات باستانی در ترکیه image1

تپه تل تاینات که در نزدیکی روستای دمیرکوپرو در منطقه ریحانلی هاتای واقع شده است، پروفسور، دکترو تیم 47 نفره از هشت کشور به سرپرستی تیموتی هریسون مجسمه پادشاه هیتی را پیدا کردند. پادشاه هیتی دوم، سوپیلولیوما، مشخص شد همان مجسمه ای است که در یک دست نیزه و در دست دیگر یک شئ میخ مانند دارد. این مجسمه از جنس سنگ بازالت و با نام سوپیلولیوما در پشت آن ساخته شده است و با ارتفاع یک و نیم متر و وزن یک و نیم تن در حالت ایستاده قرار گرفته است. مهمترین ویژگی این مجسمه چشم هایی است که از سنگ مخصوص به رنگ سیاه و سفید ساخته شده و بعداً در مجسمه قرار داده شده اند.

آفتابنما

آفتابنمایی که در شهر باستانی ساگالاسوس، معروف به "شهر عشق و امپراطوران" در منطقه آغلاسون بوردور کشف شد، مربوط به 1800 سال پیش است. آفتابنما که فقط می تواند روز را نشان دهد، از قرن دوم قبل از میلاد، ساعت را به مردم نشان میداد.

موزاییک کوپید

در کاوش های موجود در یومورتالیک، آدانا، موزاییکی وجود دارد که شکل اروس را با دم ماهی در پشت و ماهی روی اسب نشان می دهد. اسطوره یونانی به نام هیپوکامپوس، نیمی از ماهی و نیمی از موزاییک اسب ماهی روی حیوان تخمین زده می شود که مشابه آن در جهان نیست.

محراب زئوس

اکتشافات باستانی در ترکیه image2

این محراب به عنوان ابراز قدردانی از ناجی زئوس پس از جنگ علیه گالاتین ها توسط پادشاه پرگاموم ساخته شد که به عنوان یکی از بزرگترین شاهکارهای مجسمه سازی در دوره باستانی توصیف شده است. بعدها مهندس آلمانی، کارل هومن، با یافتن هر قطعه در آکروپولیس برگاما آنرا به آلمان منتقل کرد. این بنای تاریخی که بعداً مونتاژ شد، هنوز در موزه پرگامون برلین در معرض نمایش است.

مصنوعات ترویا

اکتشافات باستانی در ترکیه image3

یکی از مهمترین یافته های باستان شناسی در تاریخ، آثار باستانی ترویا است که در سال 1873 توسط باستان شناس آماتور آلمانی، هاینریش شلیمان، در شهر باستانی چاناک کاله کشف و ربوده شد. برخی از گنجینه های تاریخی از 2300-2800 قبل از میلاد در برلین، و برخی در موزه هنرهای زیبای پوشکین در روسیه و موزه ارمیتاژ در سن پترزبورگ هستند.

مجسمه هراکلس

قسمت زیرین اثر دو تکه ای، که از هراکلس میگوید، کسیکه در اسطوره شناسی یک شیر را بدون اسلحه خفه کرد، در طول کاوش های باستان شناسی در شهر باستانی پرگه در سال 1980 کشف شد. با بررسی نمایشگاه در موزه هنرهای زیبای متروپولیتن نیویورک در سال 1990، مشخص شد که قسمت فوقانی این مجسمه به صورت غیرقانونی به خارج از کشور منتقل شده است. وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه و وزارت امور خارجه، طی 20 سال مذاکره بصورت جدی برای تعیین سرزمینی که متعلق به قسمت بالایی مجسمه است، تلاش کرده است.

سر کوپید

سر اروس که تأکید می شود یکی از بهترین نمونه های جهان است، از تابوت سیدامارا متعلق به قرن 3 قبل از میلاد برداشته شد و در سال 1883 به لندن ربوده شد. تابوت 25 تنی در شهر باستانی سیدامارا در کونیا ارگلی در سال 1883 توسط باستان شناس انگلیسی، چارلز ویلسون کشف شد. ویلسون سر کوپید را با خودش میبرد، که شاید برای از بین بردن دفن شده باشد، شاید شکسته باشد، چرا که حمل آن راحت تر است. تابوت سیدامارا در سال 1898 از زیر خاک درآورده شد و در موزه باستان شناسی استانبول به نمایش گذاشته شد. در صورت توافق با موزه ویکتوریا و آلبرت، سر اروس به تابوت سیدامارا که متعلق به خود آن است، مجدداً میپیوندد.

ماهیگیر پیر

در 1989، سر تندیس یک ماهیگیر پیر توسط ریاست پروفسور دکتر کنان اریم در طول کاوش ها یافت شد. در حالی که این اثر با ساختار دوره رومی خود جلب توجه می کند، مشخص می شود که پیکر این مجسمه در سال 1904 در طی کاوش های انجام شده توسط باستان شناس فرانسوی پل گاودین یافته شده و سپس به خارج از کشور قاچاق شده است. قسمت بدن تندیس در برلین آلمان واقع شده و مملو از مصنوعاتی است که از ترکیه قاچاق شده است. موزه پرگامون سر و پاهای باقی مانده مجسمه را که در موزه ماهیگیر پیر در آفرودیسیاسیز گیره به نمایش گذاشته شد را فروخت.

قلعه اورارتیان

اکتشافات باستانی در ترکیه image4

در طول تحقیقات انجام شده در دریاچه وان در منطقه آدیلجواز بیتلیس، بقایای یک قلعه 3000 ساله که انتظار میرود متعلق به اورارتیانزها باشد، در اعماق دریاچه کشف شد. وجود سنگهای بریده شده و سنگی به شکل شیر که در ساخت قلعه به کار رفته است، احتمال ساخت این قلعه توسط اورارتیانزها را بیشتر می کند. دریاچه وان از ساختار سودا برخوردار است و با دیوارها و استحکام خود برای هزاران سال زنده مانده است.

کاوش های گوبکلی تپه

اکتشافات باستانی در ترکیه image5

هزاران استخوان انسان در طی کاوش در گوبکلی تپه، در معبدی 11000 ساله در شانلورفا پیدا شده است. در میان آنها قطعات محدودی از شیارها، سوراخ ها و قطعات جمجمه با خاک سرخ وجود دارد. بررسی ها نشان می دهد که ابتدا پوست آنها کنده شده، گوشت برداشته شده و سوراخ های سنگ چخماق به استخوان های جمجمه باز شده است. در جایی که ماهیچه ها به استخوان ها متصل هستند، با مشاهده تعداد زیادی خراش روی استخوان ها مشخص است که برداشتن گوشت از استخوان های جمجمه کار ساده ای نیست. قطعات جمجمه موجود در گوبکلی تپه قدیمی ترین جمجمه های حک شده در جهان هستند.

مجسمه زن غول پیکر

اکتشافات باستانی در ترکیه image6

در حطای ، حفاری های موجود در منطقه در نزدیکی مرز سوریه، بخش هایی از سر و بخشی فوقانی بدن مجسمه زن را که به طور مفصل پردازش شده است، کشف کرده اند. اگرچه به نظر می رسد قسمت های صورت و سینه مجسمه از بین رفته است، اما بقایای آن تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است. پادشاه هیتیت دوم قسمت حفاظت شده از بازالت، که گمان می رود متعلق به همسر سوپیلولیوما باشد، 1.1 متر طول و 70 سانتی متر عرض دارد و این نشان می دهد که کل مجسمه 4 تا 5 متر طول دارد.

کاوش ها برای یافتن قسمت پایینی مجسمه ادامه دارد. گوبلیلی تپه میزبان تمدن های بسیاری بوده و در 10 ساختار برتر باستان شناسی ترکیه، (شانلیورفا)، تروی (چاناککاله)، چاتال هویوک (کونیا)، هاتوشاس (کوروم)، ساگالاسوس (بوردور)، حسنکیف (باتمن)، برگاما (ازمیر)، زئوگما (گازی انتپ)، افسوس (ازمیر)، آناوارزا (آدانا) شهرهای باستانی برجسته هستند.


Properties
1
Footer Contact Bar Image