شرایط اخذ تابعیت (شهروندی) کشور ترکیه

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

شرایط اخذ تابعیت (شهروندی) کشور ترکیه

شرایط لازم :

با توجه به ماده ۱۱ قانون شهروندی در ترکیه به شماره ۵۹۰۱ ، اشخاص خارجی برای اخذ شهروندی در ترکیه ؛ باید طبق قانون ملی خودشان و اشخاص بدون ملیت طبق قانون مدنی شماره ۴۷۲۱ ترکیه، بالغ و دارای توانایی تشخیص بوده، شرایط زیر را دارا باشند:

شرایط اخذ شهروندی در ترکیه

 1. داشتن اقامت بدون وقفه به مدت ۵ سال قبل از تاریخ مراجعه برای اخذ شهروندی ( در طول مدت اقامت خود، حداکثر ۶ ماه فرد می‌توانند خارج از ترکیه حضور داشته باشد.)
 2. خرید اموال غیر منقول در ترکیه
 3. یا ایجاد کسب و کار یا سرمایه‌گذاری یا انتقال محل کار و تجارت به ترکیه
 4. یا مشغول شدن در یک محل کار با مجوز و مورد تائید
 5. یا ازدواج با یک شهروند ترک
 6. یا مراجعه به صورت خانوادگی یا داشتن مادر، پدر، خواهر، برادر و یا فرزندی که قبلا حق شهروندی اخذ کرده باشد و یا ادامه تحصیل در ترکیه.
 7. داشتن رفتار مناسب با احساس مسئولیت لازم برای زندگی اجتماعی، جلب اعتماد از طرف اطرافیان، عدم داشتن رفتار و یا عادت‌های مغایر با ارزش‌های جامعه (عدم داشتن سوء پیشینه در کشور ترکیه)
 8. توانایی صحبت کردن به زبان ترکی به میزانی که بتواند با زندگی اجتماعی سازگار باشد.
 9. داشتن درآمد کافی برای تامین معاش خود و افراد تحت تکفل در ترکیه.
 10. عدم داشتن موردی مغایر با امنیت ملی و نظم عمومی.
 11. عدم ابتلا به بیماری واگیردار و غیر قابل درمان.

توجه داشته باشید که اقامت دائم با تابعیت (امتیاز شهروندی / وطن داشی) کاملا متفاوت است، سودجویان از ناآگاهی مردم در خصوص تفاوت این دو کلمه هم یشه سوء استفاده کرده اند:

شرایط اخذ تابعیت (شهروندی) کشور ترکیه image1

توجه !!!!  اقامت دائم یعنی داشتن ویزای دائم و اجازه زندگی دائم به عنوان یک تبعه خارجی در خاک ترکیه و عدم نیاز به تمدید ویزا.

 یعنی چنان چه شخصی در ترکیه به صورت قانونی خانه ای اجاره کند و یا ملکی بخرد می تواند برای ویزای یک ساله قابل تمدید اقدام کند، اما با داشتن این ویزا فرد اجازه کار نخواهد داشت و چنانچه در سال بیش از 180 روز خارج از خاک ترکیه باشد، خود به خود اقامت یک ساله اش باطل می شود، حال چنانچه شخصی 8 سال متمادی به صورت قانونی و با داشتن ویزا در ترکیه زندگی کرده باشد، می تواند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کند، که اقامت دائم تنها یعنی داشتن ویزای دائم و با وطن داشی و امتیاز شهروندی کاملا متفاوت است، اقامت دائم یعنی شخص به عنوان یک تبعه خارجی اجازه زندگی دائم در خاک ترکیه را دارد ولی هرگز شهروند و تبعه ترکیه محصوب نمی شود، بنابراین اخذ پاسپورت ترکیه شامل حال این فرد نمی شود.


*مطابق بند ب ماده ۳۱ قانون اتباع خارجی و حمایت بین المللی، در صورت داشتن ملک غیر منقول شما میتوانید نسبت به درخواست اقامت کوتاه مدت اقدام کنید. توجه داشته باشید که خرید ملک غیرمنقول (خانه، مغازه، زمین….) تنها برای اخذ اقامت کوتاه مدت موثر است و تاثیر قطعی برای اخذ تابعیت ندارد.

قابل ذکر است که تابعیت با اقامت متفاوت است.

عدم اطلاع از تفاوت بین کلمات تابعیت (وطن داشی) با اقامت دائم ویا موقت همیشه منجر به سوء استفاده از اشخاص ناآگاه شده است.

به یاد داشته باشید که وقتی به شما اجازه اقامت داده میشود، یعنی میتوانید در کشور ترکیه ساکن شوید ولی شما هرگز به عنوان شهروند شناخته نمیشوید و کماکان به عنوان تبعه خارجی محصوب میشوید، یعنی پاسپورت کشور ترکیه به شما تعلق نمی گیرد، بنابراین از برخی از حقوقی که شهروندان ترکیه از آن بهره مند میشوند، نمی توانید استفاده کنید و تنها اجازه زندگی (ویزا) در ترکیه به شما تعلق می گیرد.


زمانی که شما درخواست تابعیت ترکیه میکنید و مورد پذیرش قرار میگیرد، شما به عنوان شهروند ترکیه شناخته میشوید و از حقوق شهروندان ترکیه بهره مند خواهید بود و پاسپورت ترکیه به شما تعلق می گیرد، که تنها با دارا بودن شرایط زیر می توان برای تابعیت ترکیه درخواست داد:

شرایط اخذ تابعیت (شهروندی) کشور ترکیه image2

شرایط اخذ تابعیت (شهروندی) در ترکیه :

از طریق ازدواج :

ازدواج واقعی با شهروند ترکیه (پس از ۳ الی ۵ سال زندگی مشترک می توان درخواست تابعیت داد) 

* مطابق ماده 16 قانون تابعیت ترکیه: 

ازدواج با یک تبعه ترک، به صورت مستقیم باعث اخذ تابعیت ترکیه نمی شود. ولی اشخاصی که به واسطه ازدواج با یک تبعه ترکیه سه سال مداوم مزدوج بوده و زندگی کرده باشند، می توانند برای اخذ تابعیت ترکیه درخواست دهند.

اجازه کار :

داشتن اجازه کار قانونی، ویزای کار و بیمه کاری به مدت ۵ سال، بدون وقفه و توسط کارفرما در ترکیه.

از طریق خرید ملک / خانه :

روند این درخواست به این صورت میباشد که هنگامی که شما ملکی به ارزش بیش از 250.000 دلار خریداری می کنید، به اداره کل اداره زمین و کاداستر (اداره تاپو) تقاضا می کنید که شهروندی ترکیه را دریافت کنید. این درخواست به وزارت محیط زیست و شهرسازی ارسال نیز ارسال می شود. ارزیابان ارزش های املاک آن را بررسی و تایید می کنند که اگر ارزش ملک بیش از 250.000 دلار باشد. وزارت اطلاعات بیانیه در (satılamaz şerhi) سند ملک ذکر خواهد کرد که به مدت 3 سال امکان خرید و فروش ملک وجود ندارد. آنها نهایتا مدارک را به اداره کل امور جمعیت و شهروندی ارسال می کنند. سپس برای دریافت کارت شناسایی ملی و پاسپورت ترکیه برای امضای نهایی دعوت خواهید شد.

سوال: آیا اعضای خانواده ام شامل شهروند ترکیه می شوند؟

پاسخ: بله شما، همسر (یا شوهر) و تمام فرزندان زیر 18 سال (در تاریخ درخواست) شهروندی ترکیه را دریافت میکنید.

سوال: آیا می توانم با سرمایه گذاری املاک تجاری با درآمد اجاره خرید کنم و شهروندی ترکیه را بگیرم؟

پاسخ: بله، هر ملکی که خریداری شود، شامل این قانون خواهد شد.

سوال: آیا زمانیکه شهروند دایم ترکیه شدم باید شهروندی فعلی خودم را باطل کنم؟

جواب: خیر، قوانین ترکیه اجازه اقامت دوگانه یا چندگانه را میدهد.

سوال: آیا امکان دارد در ترکیه دارای ملیت دوگانه بود؟

پاسخ: بله، ترکیه از جمله کشورهایی است که اجازه می دهد ملیت دوگانه داشته باشید، اما شما در خصوص ملیت اصلی خود باید با کنسولگریتان چک کنید زیرا برخی از کشورها مانند هند، چین و عربستان سعودی تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسند یا محدودیت های خاصی در مورد آن دارند.

از طریق سرمایه گذاری:

در سال 2018، دولت ترکیه یک سیستم سریع برای اخذ تابعیت ترکیه معرفی کرد، افرادی واجد این شرایط خواهند شد که املاکی به ارزش 250.000 دلار بخرند یا 500.000 دلار در بانکهای ترکیه سپرده گذاری کنند. در هر دو حال باید این سرمایه برای مدت سه سال باقی بماند. افرادی که حداقل 500.000 دلار سرمایه گذاری ثابت کنند یا 50 نفر از شهروندان ترک را استخدام نمایند نیز واجد شرایط می باشند.

از طریق خرید ملک یا خانه :

هر مالک، اگر ملکی برای یک دوره مستمر و بدون وقفه به مدت پنج ساله در ترکیه زندگی کند نیز در صورتی که هر سال حداقل 185 روز در ترکیه اقامت داشته باشد، می تواند درخواست شهروندی نماید. ماده 11 قانون 5901 الزامات لازم برای مجوز اقامت بدون وقفه را نشان می دهد. میزان حداقلی برای ارزش ملک وجود ندارد.

از طریق تولد :

ساده ترین راه این است که در یک خانواده با مادر و پدری ترک متولد شده باشید. با توجه به ماده 1 قانون شهروندی ترکیه شماره 403، متولدینی که حداقل یکی از والدینشان ترک باشند، حق دارند بلافاصله شهروندی دریافت کنند. حال، اگر مادر و یا پدر در درخواست خود موفق شوند، این امر برای فرزندان تسهیل می شود. همچنین هر کس که شهروندی ترکیه خود را از دست دهد، می تواند دوباره درخواست کند.

سیستم فیروزه ای :

سیستم فیروزه ای: سیستم فیروزه ای قانون ارایه شده در سال 2017، اجازه می دهد تا افرادی که دارای مهارت و یا ویژگی خاصی در فن آوری، اقتصاد، ورزش، فرهنگ و هنر و همچنین مدیران تجاری و سرمایه گذاران برای درخواست نوع دیگری از شهروندی که تقریبا تمام حقوق عادی را دارد، اقدام کنند.

Properties
1
Footer Contact Bar Image