مناطق جغرافیایی ترکیه: منطقه جنوب شرقی آناتولی

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

مناطق جغرافیایی ترکیه: منطقه جنوب شرقی آناتولی

منطقه جنوب شرقی آناتولی از بین هفت منطقه جغرافیایی کوچکترین منطقه در ترکیه است. مساحت این منطقه ۵۹.۱۷۶ کیلومتر مربع است و ۷.۵ درصد ترکیه را تشکیل می دهد. جنوب شرقی با کم بودن جمعیت ، کمترین تراکم جمعیت را برای هر کیلومترمربع در مقایسه با سایر مناطق ترکیه دارد. از نظر فیزیکی شامل سرزمین هایی است که از کوه های جنوب شرقی توروس تا مرزهای شمالی سوریه امتداد دارد. این منطقه از شمال با منطقه آناتولی شرقی ، از غرب با منطقه مدیترانه ، از جنوب با سوریه و عراق همسایه است. حتی اگر این منطقه توسط کوه ها و آتشفشان های منقرض شده احاطه شده باشد ، ساختار جغرافیایی آن بیشتر از دشت ها و فلات هایی با ارتفاع متوسط ​​ساخته شده است. این دشت ها باعث می شود که دامداری بخش بزرگی از اقتصاد جنوب شرقی آناتولی باشد. به دلیل دسترسی آسان به ادویه های عربی و هندی ، غذاهای مشهوری دارد که مملو از محصولات پایه گوشت تند است. منطقه جنوب شرقی آناتولی همچنین به واسطه تابستانهای گرم و خشک خود معروف است. این منطقه نه شهر دارد: گازینتپ، دیارباکر، اورفا، باتمان، آدیامان ، سیرت ، ماردین ، کیلیس، شیرناک.

اقلیم

به دلیل فاصله زیاد با هر توده آب ، آب و هوای قاره ای دارد. زمستان ها بسیار سرد و برفی است ، در حالی که تابستان ها به دلیل زمین های دشت و باد بیابانی که از جنوب می آید کاملا گرم و خشک است. منطقه جنوب شرقی آناتولی در تابستان طولانی و خشک خود با تبخیر زیادی مواجه است و خشک ترین قسمت ترکیه محسوب می شود. میزان بارندگی سالانه جنوب شرقی آناتولی بین ۳۰۰ میلی متر و ۷۵۰ میلی متر است.

زندگی گیاهی

پوشش گیاهی این منطقه تقریباً به طور کامل از گیاهان / درختچه های پایه استپی ساخته شده است. تنوع زیستی آن در مقایسه با استپ های آناتولی کمتر است. از آنجایی که منطقه جنوب شرقی آناتولی در طی سال میزان کم بارشی را شاهد است ، کمترین تعداد جنگل را در این کشور دارد.

کشاورزی و دامداری

کشاورزی منبع اصلی درآمد افرادی است که در منطقه جنوب شرقی آناتولی زندگی می کنند. حتی اگر مناطق وسیع و مناسبی برای کشاورزی داشته باشد ، کمبود تأمین آب یک مشکل اساسی بود. پس از پروژه دولت ترکیه به نام پروژه جنوب شرقی آناتولی (GAP) ، با ساخت سد آتاتورک ، بزرگترین سد ترکیه و بهبود سیستم های آبیاری ، این مشکل برطرف شد. از همان روزهای ما ، منطقه جنوب شرقی آناتولی بسیاری از کالاهای کشاورزی را به ترکیه و کشورهای خارجی تأمین می کند و با کمک GAP همچنان اثر خود را افزایش می دهد. بیش از نیمی از زمین های کشاورزی منطقه برای گندم برداشت می شود. محصولاتی مانند بادام ، پنبه ، نخود ، انجیر ، زیتون و هندوانه هر ساله بسیار پرورش می یابد. همچنین ، منطقه جنوب شرقی آناتولی پسته منحصر به فرد و معروف خاص خود را دارد که مخصوص شهر گازیانتپ است به نام "Antepfıstığı".

دامپروری در اقتصاد منطقه جنوب شرقی آناتولی از اهمیت بالایی برخوردار است و معمولاً توسط جامعه انجام می شود. پوشش گیاهی و سنتی منطقه منجر به پیشرفت در دامداری شد و این امر به میزان قابل توجهی به اقتصاد ترکیه کمک کرد. حتی با اینکه مزارع گاو رایج است ، بیشترین حیوانات پرورش یافته در این منطقه گوسفند است.

جهانگردی

حتی اگر منطقه جنوب شرقی آناتولی دارای تاریخ غنی مملو از تمدن های باستان و بسیاری از شگفتی های طبیعی است ، صنعت گردشگری در مقایسه با پتانسیل خود پیشرفت چندانی نداشته است. بسیاری از مکانهای معروف برای دیدن در جنوب شرقی آناتولی مانند کوه نمروت و ویرانه های تمدن کماژین در آدیامان ، استخر ابراهیم در شانلی اورفا، قلعه دیاربکر در دیاربکر ، و بسیاری از مکانهای باستانی دیگر وجود دارد که ارزش باورنکردنی برای صنعت گردشگری منطقه ایجاد می کند.


Properties
1
Footer Contact Bar Image