مناطق جغرافیایی ترکیه: منطقه آناتولی شرقی

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

مناطق جغرافیایی ترکیه: منطقه آناتولی شرقی

منطقه آناتولی شرقی در شرق با گرجستان، نخجوان ، ارمنستان و ایران همسایه است. این منطقه از شرق به غرب به صورت مثلث باریک می شود. این منطقه بزرگترین منطقه کشور است.

آگری ، ارداهان ، بینگال ، بیتلیس ، الازی ، ارزینجان ، ارزروم ، حکاری ، ایغدیر ، کارس ، مالاتیا ، موش ، تونجلی و وان شهرهای این منطقه هستند.

منطقه آناتولی شرقی کوهستانی ترین منطقه کشور با بیشترین ارتفاع متوسط ​​است. این یک منطقه درجه یک زلزله است. فلات ها منطقه وسیعی را در منطقه پوشش می دهند. ارزروم - فلات کارس وسیع ترین فلات آناتولی شرقی است. از آنجا که کوههای منطقه بیشتر در جهت شرقی-غربی گسترش می یابند ، حمل و نقل در این مسیر توسعه بیشتری یافته است.

به دلیل ناهمواری بودن منطقه ، مناطق کشاورزی باریک است ، بنابراین تراکم جمعیت کشاورزی زیاد است. چمنزارهایی که با باران های تابستانی رشد می کنند ، در توسعه دامداری موثر بوده اند. زمین های مرتفع و ناهموار منطقه بر آب و هوا ، کشاورزی ، جمعیت و استقرار ، حمل و نقل ، فعالیت های صنعتی و پتانسیل انرژی برق آبی رودخانه ها تأثیر گذاشته است.

دامنه بستر رودخانه های منطقه بسیار زیاد است ، بنابراین رودخانه هایی که بالاترین پتانسیل انرژی را دارند در این منطقه قرار دارند. دریاچه وان که با گدازه هایی که از نمروت خارج می شود و دره ای را مسدود می کند تشکیل شده است ، بزرگترین دریاچه کشور است.

منطقه آناتولی شرقی منطقه ای است که بیشترین ثروت معدنی را در ترکیه دارد.

آب و هوا و پوشش گیاهی

آناتولی شرقی از دریا فاصله دارد و بیشترین ارتفاع متوسط ​​را دارد ، بنابراین منطقه دارای آب و هوای قاره ای سخت است. این منطقه ای است که متوسط ​​دمای سالانه در آن کمترین است. زمستانها طولانی ترین و پوشش برف بیشترین سطح زمین را دارد.

دما در زمستان به منفی۴۰ درجه سانتی گراد کاهش می یابد. زمستان ها در منطقه ، به ویژه در حوالی ارزروم-کارس طولانی است و ۵-۶ ماه طول می کشد. در طول تابستان ، دما در حدود ۲۰ درجه سانتیگراد و فصل تابستان کوتاه است. اختلاف دما در سال بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد است. میزان بارش بیشتر در بهار و تابستان رخ می دهد. با توجه به ارتفاع کم (۸۰۰ متر) در مقایسه با اطراف آن ، دشت ادر محلی است که کمترین میزان بارندگی در منطقه دارد. پوشش گیاهی منطقه استپی است. در قسمت ارزروم - کارس ، پوشش گیاهی علفزارهای سرسبز است. در بعضی قسمتها جنگل نیز وجود دارد.

آناتولی شرقی منطقه ای است که بالاترین ارتفاع و کمترین دما را در کشور دارد ، بنابراین منطقه ای است که محصولات حداکثر در آن بالغ می شوند. تنوع محصولات کشاورزی کمترین است.

عمده محصولات کشاورزی کشت شده در منطقه گندم ، جو ، چغندر قند ، تنباکو ، زردآلو و سیب زمینی است. مالاتیا در تولید زردآلو در کشور رتبه اول را دارد.

جهانگردی

کاخ اسحاق پاشا، استحکامات عزیزیه، مسجد جامع ارزروم ، مدرسه دو مناره ، مدرسه یاکوتیا ، ویرانه های آنی ، چشمه های آبگرم در بسیاری از مناطق منطقه ، پیست های اسکی پالاندوکن و ساریکامیش مناطق مهم گردشگری هستند.


Properties
1
Footer Contact Bar Image