توافق نامه های تجارت آزاد منطقه ای ترکیه

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

توافق نامه های تجارت آزاد منطقه ای ترکیه

توافق نامه تجارت منطقه ای به كشورهایی كه بیشتر در یك منطقه جغرافیایی مستقر هستند ، اجازه می دهد تا با برداشتن موانع تجارت خارجی بین خود ، تجارت خود را آزاد كنند. عدم توانایی مقررات سازمان تجارت جهانی در تأمین برخی از الزامات امروز و ناکافی بودن دستور تجارت چند جانبه از نظر گشایش در بازارهای جدید ، کشورها را به سمت توافق نامه های تجاری دوجانبه و منطقه ای سوق داده است.

با گسترش شبکه توافق نامه تجارت آزاد (FTA) بین کشورها ، بسیاری از کشورها کالاهای خود را از شرکای FTA تأمین کرده اند و کشورهای خارج از شبکه های FTA از برخی فرصت های ترجیحی تجاری محروم شده اند. این امر دولت ها را به سمت ایجاد شبکه های FTA سوق داده است.

در این زمینه ، ترکیه در راستای تمایل به تشکیل شبکه های FTA در تجارت بین الملل و در چارچوب اتحادیه گمرکی ، توافق نامه های مشابهی را بر اساس سود متقابل با کشورهایی که اتحادیه اروپا با آنها قراردادهای تجارت آزاد منعقد کرده است منعقد می کند.

ترکیه ۳۸ FTA را امضا کرده است که ۱۱ مورد آن با کشورهای اروپای مرکزی و شرقی منعقد شده است که به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا فسخ شده اند. ۲۲ FTA باقی مانده (EFTA ، اسرائیل ، مقدونیه ، بوسنی و هرزگوین ، فلسطین ، تونس ، مراکش ، مصر ، آلبانی ، گرجستان ، مونته نگرو ، صربستان ، شیلی ، موریس ، کره جنوبی ، مالزی ، مولداوی ، جزایر فارو ، سنگاپور ، کوزوو ، ونزوئلا ، و انگلستان) در حال حاضر در حال اجرا هستند.

ترتیبات تجدید نظر با EFTA ، صربستان ، بوسنی هرزگوین و مونته نگرو برای به روزرسانی و گسترش دامنه FTA های موجود امضا شده است. توافق نامه های امضا شده با صربستان از ۱ ژوئن ۲۰۱۹ به اجرا درآمد. علاوه بر این ، هدف آن است که مذاکرات با گرجستان ، مالزی و مولداوی برای به زودی به روزرسانی FTA به پایان برسد.

 FTA در فرآیند تأیید

FTA لبنان ، سودان و قطر پس از اتمام مراحل تأیید داخلی لازم الاجرا می شوند.

 FTA در فرآیند مذاکره

مذاکرات با اوکراین ، ژاپن ، تایلند و اندونزی به طور فعال در چارچوب مذاکرات FTA که به طور رسمی با ۱۷ کشور آغاز شده است ادامه دارد. در تلاش است تا مذاکرات با مکزیک ، پرو ، کلمبیا ، مرکوسور ، اکوادور ، کامرون ، چاد ، شورای همکاری خلیج فارس ، جمهوری دموکراتیک کنگو ، سیشل ، جیبوتی و پاکستان تسریع شود.

در محدوده این مذاکرات ، علاوه بر تجارت کالا ، تجارت خدمات با اوکراین ، تجارت خدمات و سرمایه گذاری در مذاکرات با پرو و ​​مکزیک ، تجارت خدمات ، سرمایه گذاری ها و خریدهای عمومی با ژاپن نیز مورد بحث قرار گرفته است.


Properties
1
Footer Contact Bar Image