سینمای ترکیه: فیلم های ترکیه ای برنده جوایز

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

سینمای ترکیه: فیلم های ترکیه ای برنده جوایز

سینمای ترکیه سابقه بسیار طولانی دارد. از فیلم های کلاسیک گرفته تا کمدی ها ، از یشیلچام گرفته تا فیلم های تاریخی بسیار متنوع است. این فیلم ها توسط مردم ترکیه دوست دارند ، اما برخی از آنها فقط در ترکیه محدود نبودند. شهرت آنها در سراسر جهان و از کن تا برلین گسترش یافت و جوایز بسیاری را به دست آوردند. در اینجا چند فیلم ترکی برنده جایزه آورده شده است.

Kış Uykusu (خواب زمستانی)

خواب زمستانی یک فیلم درام ترکی است به کارگردانی نوری بیلگه سیلان ، اقتباس از داستان کوتاه به نام "همسر" ساخته آنتون چخوف.

با توجه به توضیحات جشنواره فیلم کن درباره این فیلم: خواب زمستانی داستان آیدین ، ​​بازیگر سابق است که با همسر جوان خود نیهال ، که با او رابطه طوفانی و خواهرش نجلا دارد ، یک هتل کوچک را در مرکز آناتولی اداره می کند. با شروع بارش برف در زمستان ، هتل به پناهگاهی تبدیل می شود بلکه به مکانی گریزناپذیر تبدیل می شود که به خصومت های آنها دامن می زند. خواب زمستانی بازیگران با استعداد Haluk Bilginer ، Demet Akbağ و Melisa Sözen را بازی می کند. در کاپادوکیا فیلم برداری شد.

امتیاز فیلم در Metacritic به طور متوسط ​​۸۸ از ۱۰۰ است و نظرات مثبتی را کسب کرد. نوری بیلگه سیلان با کارگردانی خود در جشنواره کن ۲۰۱۴ برنده نخل طلا و جایزه FIPRESCI شد. وی همچنین برنده جایزه موفقیت در کارگردانی جوایز صفحه نمایش آسیا و اقیانوسیه شد. سرانجام ، هالوک بیلگینر جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره بین المللی فیلم پالم اسپرینگز را از آن خود کرد.

یول (مسیر)

راه (به انگلیسی: The Path) یک فیلم ترکی به کارگردانی شریف گورن و ییلماز گونی است که در سال ۱۹۸۲ منتشر شد. این فیلم زندگی در ترکیه پس از کودتای ۱۹۸۰ ترکیه را به تصویر می کشد. این مسیر بر زمان ۵ زندانی است که آنها یک هفته مرخصی در خانه دریافت می کنند. هنگامی که آنها به خانه عزیمت می کنند ، در خارج از زندان توسط خانواده ها ، فرهنگ و دولت با ستم روبرو خواهند شد. این فیلم برنده جایزه Palme d’Or ، جایزه FIPRESCI ، جوایز ویژه هیئت منصفه هیئت علمی جشنواره جشنواره کن ۱۹۸۲ شد. همچنین برنده جوایز بهترین فیلم خارجی زبان در اتحادیه منتقدان سینما فرانسه ، حلقه منتقدان فیلم لندن و شورای ملی بازبینی شد.

Duvara Karşı (Head On )

Head On یک فیلم درام آلمانی-ترکی به نویسندگی و کارگردانی فاتح آکین است. داستان ازدواج یک زوج جالب را روایت می کند. سیبل یک زن جوان خودکشی است که می خواهد از خانواده سختگیر خود جدا شود. یک روز او با یک مرد الکلی چهل ساله به نام کاهیت روبرو می شود و تصمیم می گیرد با او یک ازدواج راحت تنظیم کند ، که این امر منجر به عشقی حسودانه می شود. او به کاهیت قول می دهد که رابطه آنها مانند هم اتاقی ها خواهد بود ، نه مانند یک زوج متاهل. این فیلم سیبل و کاهیت را هنگام ازدواج ، نزدیک شدن و سرانجام عاشق شدن دنبال می کند. بیرول اونل در فیلم Cahit و سیبل ککیلی در نقش سیبل در فیلم بازی می کنند. Head On در Rotten Tomatoes رتبه ۹۱٪ را دریافت کرد و این فیلم در ۵۴ فستیوال بین المللی فیلم برلین در ۱۴ فوریه ۲۰۰۴ جایزه بهترین فیلم جایزه مخاطب ، جوایز فیلم اروپا و خرس طلایی را از آن خود کرد.

بال (عسل)

بال (به انگلیسی: Honey) یک فیلم درام ترکی به کارگردانی سمیه کاپلانوغلو است. این سومین و آخرین قسمت از "سه گانه یوسف" است. داستان پسری و خانواده اش است که در جنگل زندگی می کنند. یک روز پدرش به طور غیر منتظره ای می میرد ، و زندگی خانواده به خطر می افتد. این فیلم نظرات مثبت منتقدان را بدست آورد و ۸۸٪ امتیاز را در Rotten Tomatoes کسب کرد. هانی ۱۹ فیلم دیگر را شکست داد و جایزه خرس طلایی جشنواره بین المللی فیلم برلین را از آن خود کرد.

 Kelebekler (پروانه ها)

پروانه ها یک فیلم ترکی است که توسط Tolga Karaçelik نوشته و کارگردانی شده است و در آن Bartu Küçükçağlayan ، Tolga Tekin و Tuğçe Altuğ بازی می کنند. این داستان سه خواهر و برادر را روایت می کند که پس از خودکشی مادرشان از هم جدا شدند. آنها پس از ۲۰ سال جدا بودن ، برای دیدن پدرشان دوباره متحد می شوند تا متوجه شوند که او نیز درگذشته است. پروانه ها جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره فیلم ساندنس را از آن خود کردند.

Properties
1
Footer Contact Bar Image