روابط چین و ترکیه

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

روابط چین و ترکیه

چین جوانترین و مهمترین قدرت مالی جهان و بازیگر برجسته سیاستهای جهانی است. با حاکمیت و قدرت صنعتی موفق جمهوری خلق چین ، آنها ارزش خود را برای همکاری بیشتر برای هر ملتی در سراسر جهان ثابت می کنند. روابط بین چین و ترکیه از ارزش ها و فرصت های برابر هر دو کشور برخوردار است. با دستیابی به روابط سطح دیگری که می توان آن را "همکاری استراتژیک" نامید ، پیوند بین این کشورها به سرعت در حال بهبود است بدون هیچ اختلافی که بتواند به آن آسیب برساند. با روابط قوی در زمینه های اقتصادی و نظامی ، چین و ترکیه قول می دهند روابط قوی خود را در آینده نزدیک حفظ کنند.

تاریخ

روابط بین چینی ها و ترک ها را می توان قبل از دوره های مشترک زمانی که قبایل گچبه ترک در قسمت های اوراسیا پرسه می زدند ، جستجو کرد. پر از اختلافات و تجارت ها ، ترک ها و چینی ها تا قرن نوزدهم قادر به ایجاد یک رابطه رسمی نبودند. از آنجا که برخی شواهد منجر به اطلاع رسانی درباره نمایندگان عثمانی و بازرگانان از مینگ چین می شود ، هیچ سندی در مورد روابط آنها ثبت نشده است. از آنجا که هر دو کشور بخشی از مسیرهای مختلف تجاری بودند ، روابط آنها فقط بر اساس تجارت بود تا سال ۱۸۷۵ که عثمانی به چین رسید تا بتواند یک رابطه دیپلماتیک مثبت با کشور برقرار کند. با این حال ، همه این رویکردهای دیپلماتیک به دلیل شرایط آن زمان شکست خوردند ، بنابراین روابط باید از طریق اشخاص ثالث ادامه می یافت. در حالی که چین به دنبال انحلال سلسله چینگ و تشکیل جمهوری چین در سال ۱۹۱۱ مرحله ناپایداری را طی می کرد ، جمهوری ترکیه که در سال ۱۹۲۳ تاسیس شد ، به دنبال راه هایی برای ایجاد پیوند با این کشور قدرتمند در شرق بود. در سال ۱۹۳۴ ، تلاش های دیپلمات های ترکیه با افتتاح کنسولگری در نانجینگ به موفقیت انجامید. با تأسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹، روابط دو جانبه بین این کشورها از زمانی که ترکیه تصمیم گرفت روابط خود را با دولت ناسیونالیست در مورد تایوان به دنبال بسیاری از ملل دیگر حفظ کند ، چرخشی شدید پیدا کرد. با ورود ترکیه به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در سال ۱۹۵۲، طرفین درگیر جنگ سرد شدند. هنگامی که روابط اقتصادی در اواخر دهه ۶۰ شروع به توسعه کرد ، روابط جمهوری خلق چین و ترکیه با همکاری کشورهای ثالث شتاب بیشتری گرفت. در سال ۱۹۶۹، هر دو کشور در توافق نامه های تجاری دو جانبه شرکت کردند و از زمان توافق نامه ای که در ۵ آگوست ۱۹۷۱در پاریس امضا شد ، ترکیه جمهوری خلق چین را به عنوان تنها نماینده چین به رسمیت شناخت و پایان روابط خود با دولت در تایپه را متوقف کرد. روابط دو جانبه بین چین و ترکیه با انجام بسیاری از توافق نامه های تجاری بین دهه ۷۰ و ۹۰ به طور مداوم در حال بهبود بود. با این حال ، این پیوند پایدار در دهه ۹۰ به دلیل نگرانی پکن از سیاست ترکیه در منطقه خودمختار سین کیانگ اویغور چین ، دچار برخی مشکلات شد ، اما در این اختلافات هیچ درگیری ایجاد نشد. به دنبال وخیم شدن روابط ، دولت ترکیه با هدف بهبود روابط خود با روسیه و چین سیاست های خارجی خود را تغییر داد. با مشاهده بهبود جزئی خطی در روابط دو جانبه بین ترکیه و چین در دهه ۲۰۰۰، اوراق قرضه آنها با سفر نخست وزیر ون جیابائو به ترکیه در سال ۲۰۱۰ جهش داشت. با معاملات و توافقات انجام شده در این سفر ، روابط بین ترکیه و چین به عنوان "راهبردی همکاری "به دنبال افزایش زیاد توافقات مالی و نظامی شد. با روابط مثبتی که شی جین پینگ و اردوغان دارند ، روابط پایدار خود را طی سالها حفظ کردند. به طور خلاصه ، چین و ترکیه علی رغم برخی اوقات و فراز و نشیب ها ، در روابط دو جانبه خود راهی پایدار را دنبال می کنند.

روابط مالی

چین و ترکیه دارای تأثیر اقتصادی بر یکدیگر هستند که دارای تاریخ غنی است. این روابط دیرینه ، بخش قابل توجهی از نفوذ را در هر دو کشور ایجاد می کند. همانند تأسیس شورای تجارت ترکیه و چین در سال ۱۹۹۲، همکاری این کشورها هر ساله به رشد خود ادامه می دهد. جمهوری خلق چین اولین شریک تجاری ترکیه در آسیای شرقی و دومین شریک وارداتی پس از فدراسیون روسیه از سال ۲۰۱۹ است. با جلسات قابل توجه کمیسیون مشترک اقتصادی ، چین و ترکیه قصد دارند در پروژه های بزرگ شرکت کنند که به طور قابل توجهی به اقتصاد آنها کمک خواهد کرد . ایجاد پروژه های صنعتی ، املاک و مستغلات ، سوآپ و مالی طی سالهای گذشته مانند "کمربند و جاده" ثابت کرده است که همکاری استراتژیک چین و ترکیه ارزش برجسته خود را به همان شکل حفظ خواهد کرد. هر دو شرکت هواپیمایی ترکیه و هواپیمایی سیچوان همچنان مسیرهایی را بین کشورهای مربوطه اضافه می کنند زیرا پیش بینی می شود گردشگران از چین به ترکیه به یک میلیون نفر برسند. روابط مالی که چین و ترکیه طی سالهای متمادی برقرار کرده اند همچنان کالاهای بی شماری را برای هر کشور فراهم می کنند و انتظار می رود در آینده نزدیک نیز این کار را انجام دهند.


Properties
1
Footer Contact Bar Image