مرواریدهای استانبول؛ جزایر پرنسسها (شاهزادها)

مرواریدهای استانبول؛ جزایر پرنسسها (شاهزادها)

طبق اسناد و مدارک، این جزایر به دلیل تبعید و زندانی کردن شاهزاده ها، اشراف زادگان و حتی امپراطوران در دوره بیزانس جزایر پرنسس نام گرفته اند. برخی دیگر از منابع اینطور می نگارند که در سال 567 جاستین دوم یک صومعه و کاخ باشکوه را در جزیره بویوک آدا بنا کرده و این نام را بر این منطقه نهاد. در تاریخ آمده است که پس از فتح استانبول توسط فاتح سلطان محمد، صومعه ها بسته شد و سکونت در جزایر به پایان رسید و توسط مقامات دولت عثمانی تصرف شد. در سال 1839 با مجوز تنظیمات، مجدداً زندگی در این منطقه آغاز شد و جامعه های مردم محلی توسط فرانسویان تشکیل شدند. گفته شده که خدمات کشتی رانی در این منطقه در سال 1946 شروع به سازماندهی شده است. این منطقه در سال 1861 به عنوان جزایر استانبول شناخته شدند.

دریای مرمره در آسیا واقع در جنوب شرقی بسفر با 9 جامعه جزیره ای بزرگ و کوچک، به عنوان جزیره مرمره در ترکیه نامگذاری شده است. این جزایر شامل بیوکادا، هیبلی آدا، بورگاز آدا، کنالی آدا و جزایر صدف است: سیوری آدا، یاسی آدا، کاشک آدا و جزایر صدف که در آن هیچ سکونتگاه دائمی وجود ندارد. جزایر شاهزاده ها به عنوان مکانی آرام و صلح آمیز و بدون هیچگونه ترافیک شناخته می شوند، به جز ماه هایی که هجوم گردشگران زیاد است.

بازدید کنندگان می توانند در کنار تماشای دریا به آهنگ نوازندگان کشتی گوش دهند، از نسیم دلنواز و پرتاب کردن طعمه به مرغهای دریایی لذت ببرند و سفر خوشایندی را داشته باشند. جزایر که تنها 1 ساعت با شهر فاصله دارند منتظر میهمانان خود هستند.

بویوک آدا

ماجراجویی با پایین آمدن از کشتی به جزیره آغاز می شود. قدم زدن در خیابان های جذاب بویوک آدا که پی در پی هستند و فضای قدیمی را حفظ کرده اند بسیار دلپذیر است. گزینه های ساحل زیادی در این جزیره برای افرادی که می خواهند شنا کنند وجود دارد. سواحل مملو از هم قطارانی  است که از صبح تا عصر در دریا شنا می کنند. تصمیم گرفته شده برای حذف درشکه هایی که برای جزیره گردی در دامنه های شیب دار و سراشیبی های تند از آنها استفاده می شود و استفاده ناآگاهانه از آنها جان اسب ها را با خطر مواجه ساخته در دستور کار قرار دارد، اگرچه هنوز لازم الاجرا نشده است. بازدیدکنندگانی که درشکه سواری را دوست ندارند می توانند پیاده روی کنند و یا دوچرخه سواری را انتخاب کنند. بویوک آدا دارای لیست طولانی برای دیدن و کارهایی که باید انجام دهید است به خصوص بازدید از کلیسای آیا یوریی که در سال 1751 در این جزیره ساخته شده است و به عنوان پرازدحام ترین نقطه گردشگری فرهنگی در این جزیره مشهور است. مسیحی ها به ویژه در روز عید پاک از این کلیسا بازدید می کنند. برای دیدن کلیسا لازم است تا از سراشیبی های تند و طولانی بالا بروید. این کلیسا با کارهای عالی و ظاهری زیبا دارای منظره قابل تمجیدی است. کسانی که به بالای تپه می رسند با منظره باشکوه دریای مرمره و سواحل استانبول رو به رو می شوند. این کلیسا بازدید کنندگان را هر روز از ساعت 08:30 الی 18:00 به جز یکشنبه ها می پذیرد. این کلیسا روزهای یکشنبه به دلیل برگذاری مراسم مذهبی تعطیل است.

در میان مکانهای دیدنی در بویوک آدا، صومعه سنت نیکلاس معروف به کلیسا، جایی که آرزوها به حقیقت می پیوندند و موزه جزایر پرنسس قرار دارند. این موزه همه روزه از ساعت 10:00 تا 17:00 در زمستان و از 09:00 الی 18:00 در تابستان پذیرای بازدید کنندگان است. این موزه علاوه بر کسب اطلاعات در مورد جزایر پرنسس، دارای بخشی است که به برنامه های مربوط به آینده جزایر اختصاص یافته است. مسجد حمیدیه که یک مناره منفرد دارد و بین سالهای 1893 تا 1895 ساخته شده است یکی از مکانهای ضروری برای بازدید است. این مسجد که به دلیل مشکلات حمل و نقل مصالح مورد استفاده در زمان ساخت و ساز و تعداد کم ساکنین در آن زمان یک ساختمان کوچک بوده بسیار ساده طراحی شده است.

هیبلی آدا

این جزیره توسط یونانیان به عنوان”هاکلی”شناخته شده است و مدرسه دینی هالکی نیز در سال 1844 در این منطقه افتتاح شده است. پس از اعلام جمهوری، مدرسه و صومعه مقدس ترینیتی که باعث اختلافات بسیاری بین ترکیه و یونان شد، هنوز هم حضور خود را حفظ کرده است. در آن سالها با پایان بحث ها و گفتگوها، صومعه به ترکیه اعطا شد و این مدرسه همچنان به فعالیت خود ادامه داد. در سال 1971 این مدرسه به دلایل قانونی بسته شد اما به عنوان بنای یادبود صومعه نگهداری می شود. این صومعه با درختان کاج احاطه شده و با منظره ای باشکوه همراه است.

خانه ای که عصمت اینونو در سال 1924 در آن سکونت داشته در اینجا واقع شده است و اکنون به عنوان موزه مورد استفاده قرار می گیرد. این موزه با داشتن سقف جالب با خطوط صورتی به هیبلی آدا رنگ رویی تازه میبخشد. این موزه بجز دوشنبه ها هر روز بین ساعت 10 تا 18 درهای خود را به روی بازدید کنندگان باز می کند.

در سال 1773 مدرسه ای به عنوان مدرسه آموزش مهندسین نیروی دریایی سلطان در این منطقه تأسیس شد، این مدرسه همچنان به عنوان یک دبیرستان نیروی دریایی فعالیت می کند. توصیه نمی شود هیبلی آدا را بدون خوردن بستنی یا صبحانه ترک کنید. کسانی که می خواهند در دریا شنا کنند، می توانند از شن و ماسه، خورشید و دریای تمیز در سواحل هیبلی آدا لذت ببرند.

بورگاز آدا

این جزیره به نام دیمیتریوس نامگذاری شده است وی در گذشته بر این جزیره حکومت می کرد. غرفه سیت فیک، یکی از شاعران مشهور ترکیه، با وسایل شخصی وی به موزه تبدیل شده است. این موزه که همه روز به جز دوشنبه ها بازدید کنندگان را می پذیرد، بنا به وصیتنامه نویسنده، رایگان میباشد. مجسمه برنزه ای این نویسنده در کالپازانکایا جنب یک منظره باشکوه واقع شده است. کلیسای آیا یانی که یک سازه بسیار زیبا با گنبدهای طویل، سقف مثلثی و طرح گل های هندسی است در سال 842 میلادی ساخته شده است. این کلیسا در اثر زلزله آسیب دیده و در سال 1899 بازسازی شد.

بایراک تپه، مرتفع ترین نقطه جزیره، منظره ای دیدنی است و میراث تاریخی دارد. در اینجا، دیدن صومعه آیا یوره یی امری ضروری است.

بازدیدکنندگان می توانند در گرمای تابستان،در یکی از جزایر شاهزاده در ساحل شنی طبیعی در خلیج مارتا خنک شوند. همچنین اردو زدن در خلیج ممکن است. این خلیج به یاد بود از مادام مارتا نام گذاری شده که گفته می شود در اینجا خودکشی کرده است.

کنالی آدا

سرزمین این جزیره که در دوران باستان برای استخراج آهن و مس استفاده می شد با ساختار مایل به قرمز اش مورد توجه قرار می گیرد. نام این جزیره برگفته از سرخی حنا است. حنای سرخ رنگی که دختران قبل از روز عروسی در شب حنابندان بر کف دست خود می گذارند، مهمترین واقعه تاریخی این منطقه تبعید امپراتور بیزانس رومانیایی دیوژن به صومعه میتامورفوسیس(دگردیسی) است. دیوژن که در نبرد منزایکرت در سال 1071 در کشورش شکست خورد، تحقیر شده بر روی قاطر قرار گرفت. گفته می شود که وی در این صومعه جان خود را از دست داده است. صومعه دگردیسی توسط مورات چهارم تخریب شد. 

خانه های دوقلوی سیراکیان و غرفه سنگی که هنگام پایین آمدن از کشتی مشاهده می شوند نمونه های زیبایی از معماری جزیره هستند. این واقعیت که این جزیره کوچک است و کالسکه ای ندارد، به عنوان یک از ویژگی های بارز آن شناخته می شود. صومعه کریستوس که شامل مقبره یکی از امپراتورهای بیزانس لئون پنجم است، تنها صومعه ای است که در این جزیره هنوز هم پا بر جا است. از اینجا، منظره باشکوه استانبول و جزایر پرنسس مجذوب کننده هستند.

مسجد کنالی آدا که در سال 1964 با ظاهری مدرن با سقف مثلثی بنا شده و کلیسای ارتدکس یونانی پانایا با یک محراب چوبی زیبا، ارزش بازدید دارند. ویژگی های فرهنگی مختلفی که در محلات قدیمی استانبول معمول است در اینجا نیز مشاهده می شود. در این جزیره، برای افرادی که می خواهند در دریا شنا کنند، سواحل خصوصی یا عمومی در ساحل آیازما وجود دارد.

جزیره صدف

جزیره صدف که کوچکترین جزیره ای است که در جزایر پرنسس برای سکونت باز است، با طبیعت خود توجه را به خود جلب می کند. این جزیره به ابعاد 1300 در 1100 متر است و به دلیل پوشش گیاهی که شبیه مرواریدها (صدف به زبان ترکی) است، جزیره صدف نامیده می شود. این جزیره به دلیل تعداد زیاد خرگوش هایی که در اینجا زندگی می کنند به عنوان جزیره خرگوش نیز شناخته می شود و در دوره بیزانس به عنوان تبعیدگاه مورد استفاده قرار می گرفت.

یكی از مهمترین تبعیدی ها به این منطقه اسکف بزرگ ایگناتیوس است كه در سال 857 به این جزیره تبعید شد. ایگناتیوس كه ده سال در این جزیره شكنجه شده بود، در سال 867 دوباره به عنوان بزرگ خاندان انتخاب شد. در جنگ جهانی اول، همه درختان این جزیره قطع شده بودند و دوباره توسط نوه های فریت پاشا کاشته شدند تا از این مکان برای سکونت افراد خاص استفاده شود. این جزیره دارای دو ساحل باشکوه و طبیعتی زیبا و دریا است که همچنان بازدید کنندگان را مجذوب می کند.

سیوری آدا – یاسی آدا

سیوری آدا و یاسی آدا یکی از کوچکترین جزایر استانبول توسط مردم استانبول به نام هایرسیز آدا (جزیره بی خیر و برکت) شناخته می شوند. سیوری آدا با 90 متر ارتفاع از دریا برخاسته که با گسترش جزیره در دریا شکل گرفته و مانند سایر جزایر پرنسس به عنوان جزیره تبعیدی مورد استفاده قرار گرفته است. امروز، صومعه ای از قرن 10 که ما فقط برخی از بقایای آن را می توانیم ببینیم، برای بازدیدکنندگان باز است. در جنوب جزیره چاه آب شیرین و بندر کوچکی وجود دارد.

یاسی آدا همچنین در بخش شمالی بندر کوچکی دارد. این جزیره توسط آقای هنری بوولور، سفیر انگلیس در استانبول در سال 1859 خریداری شد. یاسی آدا در سال 1947 توسط نیروی دریایی خریداری شد و قلب مراکز تجهیزات آموزش دریایی قرار گرفت.

تاوشان آداسی

این جزیره که از استانبول و جنوبی ترین قسمت جزایر پرنسس دورتر است، کمی بزرگتر از جزیره کاشیک است. این جزیره 90 متر طول دارد و بدون درخت، برهنه و صخره ای است.

این جزیره که نام رسمی آن”جزیره ماهیگیر” است، وفراوان از خرگوش ها است و هنوز هم در این جزیره خرگوش وجود دارد.

کاشیک آداستی

جزیره کوچک در شرق بورگاز آداسی که در گذشته پیتا نامیده می شد. از این جزیره به عنوان کاشیک آداستی یاد می شود، زیرا به یک قاشق شباهت دارد و از شمال تا جنوب فقط چند صد متر طول دارد. این جزیره دارای دو خانه کوچک با اسکله ساده است.

این جزیره برای سفر باز نیست چرا که یک ملک خصوصی است و توسط یک شرکت توریستی خریداری شده است. مشخص است که هیچ بنای تاریخی در این جزیره وجود ندارد.

  • پروژه های تضمین شده منطقه ای
  • مشاوره حقوقی و سرمایه گذاری
  • راه حل های سرمایه گذاری شخصی
  • کیفیت بالای خدمات پس از فروش
  • بسته های ویژه برای سرمایه گذاران
  • گذرنامه ترکیه در مدت 3 ماه
1