روابط قطر و ترکیه

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

روابط قطر و ترکیه

در دهه ۲۰۰۰، نسبت به دوره های گذشته ، رویکرد خاورمیانه در سیاست خارجی ترکیه شروع به تغییر کرد. ترکیه تعامل با کشورهای منطقه را افزایش داده است. با این دوره جدید ، روابط جدیدی با قطر برقرار شده است. هماهنگی سیاست های خارجی به معنای منطقه ای دلیل اصلی افزایش روابط بین دو کشور است. این هماهنگی همچنین در روابط نظامی و اقتصادی در دوره بعد نمایان شد. قطر با پشتیبانی مادی و معنوی از کشور در مواقع دشوار مانند بحران هواپیما با روسیه و تلاش برای کودتای ۱۵ ژوئیه ، نشان داده است که این کشور یک شریک بین المللی خوب است. ترکیه اولین کشوری بود که در ۵ ژوئن ۲۰۱۷ به قطر در بحران کمک کرد. برای جلوگیری از تأثیر شدید قطر در بحران ، ترکیه ابزارهای دیپلماتیک ، نظامی و اقتصادی را از ابتدای اوضاع تا انتها فعال کرده است. در این روند ، برخی از سودهای مالی نیز حاصل شد. با افزایش بازدید مقامات دو کشور از یکدیگر ، سرمایه های قطر در ترکیه شتاب بیشتری گرفت. بیشتر این سرمایه گذاری ها در شرکت های خصوصی انجام می شود.

حجم تجارت بین ترکیه و قطر تا پایان سال ۲۰۱۹ بیش از ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود. با توجه به همسایگی جغرافیایی دو کشور ، روابط تاریخی و نیازهای هر دو اقتصاد ، قطر و تجارت برای رشد بیشتر دو جانبه ترکیه دارای ظرفیت بالقوه است.

رهبران دو کشور در محدوده کمیته عالی استراتژیک به طور منظم گرد هم می آیند. در جلسات کمیته ، توافق نامه ها ، پروتکل ها و تفاهم نامه ها در زمینه های مختلف به امضا رسید. یکی دیگر از جنبه های این روابط ترکیه با قطر شورای همکاری خلیج فارس است. سازوکار گفتگوی استراتژیک سطح بالا بین شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه بستر دیگری برای همکاری با قطر در مورد مسائل دو جانبه و منطقه ای است. در بحران دیپلماتیک قطر ، عربستان سعودی ، مصر ، امارات متحده عربی و بحرین روابط خود را با قطر قطع کردند. ترکیه بدون مقابله با عربستان سعودی در این بحران از قطر حمایت کرد.

دو روز پس از بحران خلیج فارس ، در ۷ ژوئن ۲۰۱۷، شورای عالی ملی ترکیه تصویب کرد که ارتش ترکیه به قطر اعزام می شود و دو کشور با هم تمرین های نظامی را انجام می دهند. در حال حاضر ، پایگاه نظامی ترکیه در قطر توانایی اسکان ۵۰۰۰ سرباز را دارد.

شرکت های ترک پروژه هایی با ارزش بیش از ۱۰ میلیارد دلار در قطر دارند که بیشتر آنها در محدوده جام جهانی فیفا ۲۰۲۲ است. سرمایه گذاری قطر در ترکیه بیش از ۲۰ میلیارد دلار است. یک وب سایت تجارت الکترونیکی با همکاری اداره کل اداره ملی پست و تلگراف ترکیه و قطر پست ایجاد شد. از طریق این سایت ، افرادی که در قطر زندگی می کنند می توانند از این کشور سفارش دهند.

مردم دو کشور به یکدیگر ارادت دارند. از اقتصاد به آموزش و پرورش ، از گردشگری تا دفاع ، روابط چند وجهی و محکمی وجود دارد. تلاشهای مشترک برای غنی سازی روابط ادامه دارد.


Properties
1
Footer Contact Bar Image