دنیای کوچک درون استانبول؛ پاساژها

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

این پاساژها ها میزبان ارزشمندترین مغازه های دوران خود هستند و در زندگی فرهنگی استانبول مکانهای نظیر سینما و تئاتر را در آغوش کشیده اند و خود به تنهایی جهان کوچکی را ارائه می دهند که از تاریخ استانبول به ارث برده اند و حالا کارکردهای جدیدی را در زندگی شهر به عهده دارند.

پاساژها در استانبول برای اولین بار در قرن 18 ظاهر شدند و سریعا به مکان هایی تبدیل شدند که افراد برای خوردن چای داغ و گفتگوی دوستانه به آنجا سر می زدند. درهای باریک پاساژهای استانبول که قرن ها توانسته اند بر پا ایستاده باشند شاهد گذر عابرانی هستند که اغلب جوانان و گردشگران بوده و برای نوشیدن چای در کافه ها و یا بازدید از مغازه های کوچک، کتابفروشی ها، فروشگاه های موسیقی، مغازه های کادو فروش و فروشگاه های عتیقه فروشی به آنجا آمده اند.

والتر بنیامین، منتقد ادبیات، متفکر، مورخ فرهنگی و نظریه پرداز زیبایی شناس آلمانی، از پاساژهایی که با سبک های معماری خود به صدرنشینی می آیند، نه تنها به عنوان مراکز خرید شهر بلکه به عنوان مکانهایی که در آن مکالمات فکری برگزار می شود و برخوردهای فرهنگی اتفاق می افتد، اشاره می کند. " پاساژها، اختراع جدید لوکس صنعتی، راهروهای پوشیده از سنگ مرمر هستند که از میان توده های ساختمان عبور می کنند که از شیشه پوشیده شده اند. صاحبان ساختمان ها در این نوع حدس و گمان ها به سازش میان خود رسیده اند. ظریف ترین مغازه ها در دو طرف این پاساژها واقع شده اند که نور را از بالا می گیرند. بنابراین این نوع مکانها، شهری به خودی خود است و به معنای جهانی کوچک است."

توصیف والتر بنیامین در قرن 18 درباره این مکانها در جهان به تدریج رواج یافت. چهره امپراتوری عثمانی رو به طرف غرب، استانبول، سهم خود را از این توصیف گرفته و تحت تأثیر این روند معماری، خیابان استقلال استانبول به پاساژ بهشت تبدیل کرده است.

پاساژ هازوپلو (Hazzopulo Pasajı)

دنیای  کوچک درون استانبول؛ پاساژها image1

پاساژ هازوپلو در خیابان استقلال تیتر روزنامه له ترکیو آن دوره بود، با این اطلاعات که همه مغازه ها با وجود قیمت بالای اجاره، اجاره داده شده بودند. فروشگاه ساله آدام در دوره ای که هنوز فعال بود در این پاساژ ها بسیار محبوب بود، جاییکه اجراهای موسیقی در آن انجام می شد و میزبان روزنامه عبرت بود که توسط نامیک کمال، یکی از پیشگامان ناسیونالیسم ترکیه، روزنامه نگار، دولتمرد، نویسنده معروف و شاعر نشر می شد. بنابراین، پاساژ هازوپلو که به مکانی طولانی و نا آرام معروف است، مکانی است که امروزه مصاحبه های ادبی در آن انجام می شود، نقره جات در طرف راست و چپ به فروش می روند، نقوش سنگی در هر طرف دیده می شوند و مکالمات با صداهای اکو شده به صدا درمی آیند.

پاساژ اطلس  (Atlas Pasajı)

دنیای  کوچک درون استانبول؛ پاساژها image2

یکی از مشهورترین پاساژ های استانبول بی شک پاساژ اطلس است. در سال 1870 این پاساژ از سنگ و چدن ساخته شد تا در ماه های زمستان به عنوان خانه مورد استفاده قرار گیرد و به زودی به یکی از مراکز تفریحی و هنری زندگی فرهنگی تبدیل شد. در سال 1948 این پاساژ میزبان سینما اطلس شد که با ظرفیت 1860 نفر و 35 سالن یکی از بزرگترین سینماهای بی اوغلو بوده است. این سینما در سال 1951 تحت نام تئاتر کوچوک صحنه شروع به کار کرد. در حال حاضر خانه ی سه فاهات حان، یکی از مکان های ملاقات دوستداران هنر در ورودی پاساژ است.

پاساژ هالیپ (Halep Pasajı)

دنیای  کوچک درون استانبول؛ پاساژها image3

این پاساژ در سال 1885 توسط ام هاجار، یکی از بازرگانان حلب ساخته شده است و میزبان پرو سیرک است که در سالهای اولیه خود نمایش های حیوانات را به نمایش گذاشته است. در آغاز دهه 1900، همه گذرگاه ها در اثر آتش سوزی خیابان استقلال خسارت دیدند، در حالی که پاساژ هالیپ آسیب دیده و سیرک ترمیم شد و ساختمان تئاتر در جای خود ساخته شد. نام این تئاتر در سالهای اولیه تئاتر فرانسه بود. از سال 1942 که این ساختمان میزبان موسیقی دانان، سینماگران و هنرمندان تئاتر بوده است، کتیبه ای تحت عنوان"حلب بازار 1885 " در دروازه ورودی این ساختمان وجود دارد که یکی به لاتین و دیگری با حروف عربی نوشته شده است.

پاساژ روملی (Rumeli Pasajı)

دنیای  کوچک درون استانبول؛ پاساژها image4

سه پاساژ از پاساژ های خیابان استقلال، توسط پاشا راغب ساریکا ساخته شده است که سازنده حرم عبدالحمیت دوم (سلطان عثمانی) بوده است. پاشا برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در استانبول پاساژ روملی، پاساژ آناتولی و پاساژ آفریقا را در بی اوغلو جایی که لوانتن ها در آن زندگی می کردند، ساخت و آن را به مناطق امپراتوری عثمانی اختصاص داد. پاساژ های آنتولی و روملی هنوز هم در حال استفاده هستند. پاساژ آنادولو که در قالب یک سازه سنگ تراشی پنج طبقه ایتالیایی طراحی شده است دارای 17 مغازه در طبقه اول خود و 20 خانه در طبقه فوقانی آن است در حالی که پاساژ در زمینی به مساحت 830 متر مربع قرار دارد. یکی از بخش های جدا نشدنی زندگی بازیگران، تئاتر قهوه هنوز در این ساختمان واقع است. در انتهای پاساژ روملی، خیابان های عوعوت و مایاچی جاییکه میخانه ها در آن قرار دارند از شما استقبال می کنند. پاساژ روملی جایی است که حزب کمونیست ترکیه در آن واقع شده و اعضای آن بطور مکرر از آن بازدید می کنند. این پاساژ همچنین یک مکان محبوب برای علاقه مندان به معماری و کسانی که می خواهند از آنها عکس بگیرند است.

پاساژ آفریقا (Afrika Pasajı)

دنیای  کوچک درون استانبول؛ پاساژها image5

این پاساژ در خیابان استقلال موقعیت ندارد بلکه به عنوان پلی است بین کوچوک پارماک کاپی و بویوک پارماک کاپی و همچنان تحت مرمت است. این پاساژ قبلاً برای مقاصد مسكونی مورد استفاده قرار می گرفت است. پاساژ آفریقا معروف به مکانی برای مغازه های گران قیمت پارچه در دوره خود بوده است.

پاساژ آزناور (Aznavur Pasajı)

دنیای  کوچک درون استانبول؛ پاساژها image6

پاساژ آزناور، که در آن قیمت های عادلانه فروشگاه ها در ترکیه به بالاترین حد رسیده است، در اوایل دهه 1900 ساخته شده است. این پاساژ که با حفظ اصالت خود در سال 1994 احیا شده است، یکی از محبوب ترین پاساژ های خیابان استقلال به حساب می آید. این پاساژ شامل یک باغ چای کوچک است که اگر در هنگام بالا رفتن از طبقه فوقانی از خرید خسته شدید، می توانید در آن بنشینید و استراحت کنید. این پاساژ یکی از مراکزی است که وسایل تزئین شده با نقوش سنتی ترکی توسط گردشگران به شدت خریداری می شود.

پاساژ چیچک (Çiçek Pasajı)

دنیای  کوچک درون استانبول؛ پاساژها image7

پاساژ چیچک یا گل که در دوره ای که ساخته شد Cite de Pera نام داشت، به عنوان مشهورترین پاساژ در میان معابر تأسیس شده در قرن 18 در استانبول با قدم گذاشتن به جلو با معماری خود شناخته شده است. این مکان که پس از آتش سوزی دوباره احیا شده و شامل رستوران ها نیز بوده است، در گذشته به عنوان یک منطقه مسکونی مورد استفاده قرار می گرفت. اگرچه چهره واقعی پاساژ به دلیل رستوران ها چندان قابل رویت نیست، این پاساژ در سال 1876 با 20 فروشگاه در طبقه همکف که منعکس کننده معماری مجلل پاریس و 18 آپارتمان در سه طبقه بود افتتاح شد. این پاساژ که یکی از اولین مکان های مقدم برای خارجیان ساکن استانبول است، درخشان ترین دوره خود را در زمان امپراتوری عثمانی گذراند. امروزه این پاساژ که به مکانی تبدیل شده است که افراد در هر رده سنی و فکری می توانند از آن لذت ببرند، با گنبد میانی خود در انتظار بازدید کنندگان جدید خود است که همه را مجذوب خود می کند.

پاساژ آسلی حان (Aslıhan Pasajı)

دنیای  کوچک درون استانبول؛ پاساژها image8

این پاساژ که با معماری دو طبقه و پیچ و تاب خود برجسته است، هم اکنون دارای مغازه های آنتیک با رایحه های قدیمی کتاب است. پاساژ متشکل از کتاب و مجله از انواع و زبانها، از کتاب های طنز گرفته تا کلاسیک، از آثار ادبی گرفته تا کتاب های هنری، یکی از نقاط فرهنگی استانبول به حساب می آید.

مطابق روحیه دوره ای در استانبول، پاساژ ها که دو خیابان را به هم متصل می کنند، یکی از اولین مراکز خرید ترکیه محسوب می شدند. این مکان ها که گرم تر و صمیمی تر از مراکز خریدی هستند که امروزه می شناسیم، محدود به موارد ذکر شده نیستند. پاساژ الحمارا، پاساژ ترکوس، پاساژ بی اوغلو، پاساژ سوریه، پاساژ آینالی، پاساژ تونل، پاساژ مارکیز، پاساژ توکاتلیان، پاساژ ملی ریاسورانس، پاساژ آکمار، پاساژ دوغوبانک، پاساژ بهاریه قفقاز نیز موجود هستند.Properties
1
Footer Contact Bar Image