محله های نوستالژیک استانبول؛ ساماتیا

محله های نوستالژیک استانبول؛ ساماتیا

یکی از قدیمی ترین مناطق استانبول به قلعه های سنگی مشهور است، سماتیا است که در امتداد جاده ساحلی در مرکز فاتح در استانبول قرار دارد که شما در آن تاریخچه رنگارنگی را مشاهده خواهید کرد. در فرهنگ منحصر به فرد این منطقه، صنعتگران بر اساس اعتماد رابطه بر قرار می کنند. در خیابان های محله قدم می زنید که از یک طرف به بازار یدی کوله  ختم می شود و از طرف دیگر به دریا. تاریخ استانبول از دوره بیزانس و زمان امپراتوری عثمانی شروع شده تا به امروز ادامه می یابد.

منطقه بین المللی استانبول

در ساماتیا از یک طرف می توانید صدای اذان را بشنوید و از سوی دیگر صدای دعا از کلیسا ها را. در این منطقه که می توانید نمونه هایی از ساختار وطنی جهان را بینید، یکی از محلاتی است که جمعیت ارمنی در آن متمرکز شده. در ترکیه، کشوری که میزبان مذاهب و ارزشهای مختلف است، تاریخچه ساماتیا به مدت ها قبل از ورود بیزاس، بنیانگذار بیزانس باستان به استانبول باز می گردد.

از جمعیت این منطقه که به نام پسماتیا معروف اند در تاریخ به ندرت نام گرفته شده است و شناخته شده ترین مکان آن صومعه استودیو است. در منطقه ای که در آن زمان جمعیت شهری زندگی نمی کرد، قبرستان هایی وجود دارند که به جنایتکاران و زندانیان محکوم شده به اعدام که در قرن 5 زندگی می کردند، اختصاص یافته است. به همین دلیل، ساماتیا به کریسس معروف است که به معنی محل محاکمه یا دادگاه است. قبل از فتح استانبول، جمعیت متراکم در این منطقه دیده نمی شد. فاتح سلطان محمد پس از فتح استانبول، اربابان، صنعتگران و کارگران ارمنی را از نقاط مختلف شهرهای اناتولی جمع کرد و به این منطقه آورد تا برای بازسازی استانبول سرمایه گذاری کند. اسکف هوواگیم، که ساکن بورسا بود، در سال 1461 به استانبول فراخوانده شد و به او عنوان اسکف بزرگ داده شد و به ارامنه در ساماتیا محول شد تا اعتقادات مذهبی خود را انجام دهند. نخستین مقام اسکفی در این محله به ارامنه در کلیسای سورپ کوورک با نام ارمنی در صومعه آبی داده شد.

زنگ زیلجیان

این منطقه که به دوره بیزانس باستان باز می گردد از صنعتگران و هنرمندان استانبول که به عنوان پایتخت در زمان امپراتوری عثمانی ساخته شده استقبال می کرد. زنگ زیلجیان که در جهان شناخته شده است، اثری از سنت کروپ اوستا، که اولین بار در قرن هفدهم در کارگاه های کوچک ساماتیا با شکل دادن به زنگ ها با چکش حضور یافت.

لامپهای روغنی

مسجد سمبل افندی در این محله قرار دارد جایی که برای اولین بار در آن چراغ های روغنی که زینت بخش بسیاری از مساجد در استانبول و آناتولی بود مرکز معنوی این سنت قرار گرفت که در استانبول به یک آداب و رسوم تبدیل شد. روغن زیتون، نفت سفید، سوخت مایع، حصیر و ابزار روشنایی متشکل از لامپ های درپوش دار چنان تحسین شده بود که به لطف سمبل افندی، یکی از دانشمندان بزرگ عصر، همه مساجد مجهز به این لامپهای روغنی شد و پایه های این سنت گذاشته شد.

میدان ساماتیا

در این محله هنوز هم می توانید مغازه هایی را ببینید که متعلق به صنعتگرانی است که کارگاه های شان در کنار خیابان قرن هاست که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. مکانی که به این میدان معروف است مورد تقاضای مردم استانبول است. میدانی که مملو از مکانهای تفریحی است، قصابی ها، فروشگاه های مواد غذایی، مغازه های شیرینی فروشی سالهاست که محاسبه و حفظ می شوند و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند.

ساماتیا به معنای ساندویچ ماهی است

ساماتیا که با ماهیگیران، ساحل، کبابی ها و میخانه های خود یکی از زیباترین مراکز استانبول قدیمی است، همچنین دارای موزه ماهیگیران نیز می باشد. این موزه دارای بیش از 350 گونه ماهی است که میزبان موجودات جالبی همچون ماهی تن غول پیکر و کوسه تپه است که در منطقه مدیترانه دیده می شود. این منطقه به دلیل نزدیکی به ساحل، بنادر الفتریوس و تیودوسیوس در آن وجود دارد و زمانی بزرگترین بندرهای بیزانس بودند، مکانهایی را در حوالی میدان بر پا ساخته که می توانید در آن ماهی تازه بخورید. امکان ندارد که از ساماتیا لذت نبرید، جایی که می توانید بیش از 40 نوع پیش غذا و همچنین ماهی تازه، صدف از رومیلی کاواچ، گاریپچه و پویازکی را پیدا کنید.

آثار معمار سینان

به عنوان معمار ارشد و مهندس عمران امپراتوری عثمانی، معمار سینان در کارنامه خود آثار مهمی ارائه داد و به عنوان معمار اصلی در دوره های سلیم دوم و مراد سوم خدمت کرده است. او در گذشته و امروز با آثار خود به جهانیان شناخته شده است. ساماتیا، مسجد عابدی چلیبی و حمام کاپ آقاسی یعقوب آقا از جمله آثاری است که وی برای ما به میراث گذاشته است.

عکاس های با ارزش: خیابانهای ساماتیا

خیابان های این محله و خانه های قدیمی با پنجره های خلیجی مرکز تفریحی برای عکاسان است. تنوع خانه های قدیمی، رنگ ها و معماری ها باعث می شود عکاسانی که به دنبال فریم های مختلف هستند و هر کسی که می خواهد استانبول قدیمی را ببیند به این منطقه بیاید. خانه های خیابان ایچکالپاکچی با رنگ های صورتی، آبی، نارنجی و بنفش جلب توجه بازدید کنندگان را به خود جلب میکند و حتی یاد آور استانبول در 50 سال پیش می باشد.

کلیسای سنت جان بابتیست

سازه ای در خیابان امام عاشیر واقع شده که فقط دیوارهای آن تا امروز باقی مانده اند، یکی از قدیمی ترین مکانهای عبادت در استانبول است. این کلیسا پس از مرمت در سال 1820، در زلزله بزرگ استانبول در سال 1894 به شدت آسیب دید و در زمان فتح به مسجد ایلیاس بیگ تبدیل شد اما جز مناره و دیوارهای مسجد نتوانسته اند چیزی برای نسل  امروز باقی بگذارند. در مرمت بنا در سال 1907 توسط مؤسسه باستان شناسی روسی در استانبول، برخی تحقیقات انجام می شود و در پایان این مطالعات، سارکوفاگوس و قطعات معرق از دوره بیزانس کشف و در موزه باستان شناسی استانبول به نمایش گذاشته می شوند.

ساماتیا، منطقه سابق یونان، در ضلع اروپایی استانبول بعد از ینی کاپی واقع شده است، که به دلیل داشتن مغازه های ماهیگیران، رستوران ها، میخانه ها، میدان ساماتیا، موزه ماهی، خیابان های زیبا با خانه های تاریخی، کلیسای سورپ کیوورک، کلیسای سنت نیکلاس و آگیوس مشهور است. کلیسای نیکولا که یک موزه بزرگ در فضای باز است و میزبان ساختمانهای اصلی تاریخی مانند کلیسای میناس است،آثار مهم هر تمدن را برای بازدید کنندگان خود به نمایش گذاشته است.


  • راه حل های سرمایه گذاری شخصی
  • کیفیت بالای خدمات پس از فروش
  • بسته های ویژه برای سرمایه گذاران
  • گذرنامه ترکیه در مدت 3 ماه
1