ساری یر از گذشته تا امروز

ساری یر از گذشته تا امروز

منطقه ساری یر که دارای سواحل طولانی و مناطق جنگلی متراکم است، با داشتن هوای پاک، دریا، جنگل، دهکده ها، مناظر بسفر، عمارات باشکوه و ساختار تاریخی به عنوان یکی از محله های زیست پذیر استانبول به شمار می رود. در اینجا آنچه باید درباره مروارید بسفر، منطقه ساری یر بدانید را بیابید.

پیشینه تاریخی و اهمیت ساری یر

مشهور است که قدیمی ترین نام ساری یر در تاریخ "سیماس" می باشد که به معنای مادر مقدس، آب و رودخانۀ زیبا و خروشنده است. با فتح استانبول، به تدریج و با گذشت زمان اسکان در این منطقه افزایش یافته است. در کتاب سفرنامه ی اولیا چلبی از ساری یر به عنوان منطقه ای یکپارچه و باغ گونه توصیف شده است که در آن دهکده های توسعه یافته وجود دارد. در دوره عثمانی از ساری یر به عنوان استراحتگاه سلاطین، اقامتگاه کوتاه مدت، عمارت های شکاری و تفرجگاه تابستانی استفاده می شد. از این رو عمارت های زیادی در این منطقه برای رهبران ایالتی ساخته شده است. امروزه ساختمانهای کنسولی آلمان، اتریش، لوکزامبورگ، چین، روسیه، ایالات متحده و لهستان در آن واقع شده و هم اکنون مورد استفاده قرار دارند. به دلیل افزایش روابط تجاری با آلمان در زمان سلطنت عبدالمجید ثانی، عمارت هووبر برای شرکت اسلحه سازی موزر (Mauser) در این منطقه ساخته شد، و در حال حاضر به عنوان اقامتگاه تابستانی ریاست جمهوری مورد استفاده قرار می گیرد.

اسکان استراتژیک: زکریاکوی

مشخص شده است که منطقه زکریاکوی، در ساری یر، از قرن 18 میلادی منطقه مسکونی بوده است. در نتیجۀ موج مهاجرت ها از مناطق شکست خورده در جنگ 93 با روسیه، بسیاری از خانواده های قفقازی و کریمیه در این منطقه مستقر شدند. این منطقه که تا دهه 1990 یک روستای دامداری و جنگلداری بود با شروع پروژه های شهرک سازی افراد پردرآمد که می خواستند در یک مکان آرام به دور از شلوغی و سر و صدای شهر زندگی کنند را به خود جلب کرد. امروزه زکریاکوی یکی از محبوب ترین شهرک های استانبول به حساب آمده و بسیاری از افراد محلی و خارجی در این منطقه خانه خریداری می کنند. علاوه بر این، با وجود پل یاوز سلطان سلیم در این منطقه و قرار گرفتن آن در مسیر فرودگاه آتاترک به یکی از مناطق استراتژیک استانبول تبدیل شده و به عنوان چهارراه حمل و نقل به پیشرفت خود ادامه می دهد. برنامه ریزی شده تا یک سرمایه گذاری بین المللی با محوریت هوش مصنوعی، فناوری های دیجیتال و صنعت 5.0 برای سرمایه گذاری در بخش فن آوری آینده محور در این منطقه تأسیس شود.

مکانهای دیدنی در ساری یر

این منطقه که در شمال بخش اروپایی استانبول واقع شده، مقر بسیاری از ویلاهای گران قیمت بوده که توجه بازرگانان، هنرمندان و موسیقیدانان ثروتمند استانبول را به خود جلب می کند. به ویژه پس از ساخت جاده ساحلی و قرار گرفتن جنگلهای باشکوه در اطراف آن به طور فزاینده ای مورد توجه قرار گرفته و می توان شاهد پیاده روی های طولانی افراد در مسیر جاده ساحلی ساری یر بود. قایق های ماهیگیری هنوز هم در بندر کوچک مرکز ساری یر وجود دارند، جایی که ماهی های صید شده آن در بازارهای محلی ماهی و رستوران های ماهی به مصرف می رسد. کافه ها و شراب فروشی های بسیاری در کنار ساحل وجود دارند و اکثر ساکنان استانبول در تعطیلات آخر هفته برای خوردن و نوشیدن به آنجا می آیند. در رستوران های این منطقه غالباً می توان به موسیقی دانان مشهوری برخورد کرد که در حال اجرای زنده برای مشتریان هستند.

پارک بزرگ امیرگان

بیشه یکی از مکانهای بسیاز زیبای بسفر است و با داشتن عمارت های باشکوه، درختان و استخرهای شنا بسیار مجذوب کننده است. به خصوص با آغاز فصل لاله در بهار، جشنواره های گل لاله در این منطقه از رنگ و لعاب خاصی برخوردار اند. در عمارت زرد، عمارت صورتی و عمارت سفید امیرگان، خدمات رستوران و کافه برای بازدید کنندگان ارائه می شود. مجموعه های خوشنویسی و نقاشی های غنی از هنرمندان معاصر در "عمارت اسب" که متعلق به یکی از ثروتمندترین خانواده های ترکیه، خانواده صابانجی است، در موزه ساکیب صابانجی به نمایش گذاشته می شود.

ایستینیه پارک

ایستینیه پارک، واقع در منطقه ساری یر، میزبان بسیاری از فروشگاه های مارک داخلی و خارجی به ویژه فروشگاه پوشاک میباشد. با داشتن رستوران های متنوع غذاهای بین المللی و فعالیت های مختلف فرهنگی و هنری به عنوان مرکز زندگی لاکچری در این منطقه به شمار می رود. سلبریتی های مشهور داخلی و خارجی رفت و آمد زیادی به ایستینیه پارک دارند. به تازگی، غول فناوری چینی، هوآوی یک فروشگاه آزمایشی را در این منطقه افتتاح کرده است که افراد می توانند محصولات جدید را در آن آزمایش کنند و از متخصصان اطلاعات کسب کنند.

جنگل بلگراد

جنگل بلگراد که بین مناطق ساری یر و ایوب میباشد، به عنوان ریه های استانبول شناخته می شود. با داشتن 9 پارک طبیعی محیطی ایده آلی است برای دوش صبحگاهی، پیاده روی کودکان، پیک نیک و باربیکیو در جنگل بسیار ایده عال میباشد.

باغ گیاه شناسی آتا ترک

در باغ گیاه شناسی آتاترک در باهچه کوی در منطقه ساری یر برخلاف جنگل بلگراد، پختن کباب ، دوچرخه سواری و پیک نیک مجاز نیست. این پارک که به آن پارک درختان زنده نیز گفته می شود، در واقع یک موزه است. به همین دلیل، در باغ گیاه شناسی که تنها 296 هکتار بوده و در جنوب شرقی جنگل بلگراد واقع است، فقط پیاده روی امکان پذیر است. در باغ گیاه شناسی، که به معنی موزه ی درختان است، تحقیقات علمی انجام می شود.

ایستینیه 

بین امیرگان و ینی کوی، خلیج ایستینیه واقع شده که یکی از بزرگترین خلیج های بسفر می باشد. پیش از این، ماهیگیری در مکانی که از آن به عنوان تفرجگاه ساحلی استفاده می شد، بسیار رایج بود و ماهی های مصرفی رستوران های استانبول مانند شاه ماهی خاکستری، ماهی برگ و ماهی خاردار در آنجا شکار می شدند. در سال 1995، مقر بورس اوراق بهادار استانبول به ایستینیه منتقل شده است. کنسولگری آمریکا که در سال 2003 ساخته شده است، بر فراز یکی از تپه های مسلط این منطقه موقعیت دارد.

تارابیا

تارابیا که نام آن از طب یونانی گرفته شده در بین محله ینی کوی و کیرچ بورنو موقعیت دارد. تارابیا که به دلیل کازینوهایش بسیار مشهور است، دارای محله های ثروتمند، رستوران های غذاهای دریایی، اغذیه فروشی ها، مشروب فروشی ها و کلوپ های شبانه میباشد. عمارت هووبر که به ریاست جمهوری اختصاص داده شده، در تارابیا موقعیت دارد در حالی که کنسولگری آلمان و هتل گراند تارابیا در نزدیکی ساحل قرار دارند.

ینیکوی

ینیکوی که در منطقه ساری یر مابین استینیه و ترابیا واقع شده است در قرن شانزدهم شاهد شهرک سازی ها شد و در قرن 19 به یک اقامتگاه معتبر برای ثروتمندان تبدیل گردید. به ویژه در قرن نوزدهم، این منطقه از بانكدارهای مشهور، خانواده های لوانتین از ازمیر و قصرهای باشکوه غیر مسلمان مملو گردید. وهبی کوچ، یکی از ثروتمندان مشهور ترکیه در ینیکوی در یک ملک مجزا به نام آپارتمان توگای زندگی می کرد. ینیکوی که یک شهر بین اللملی بوده دارای تعداد زیادی از اجتماعات ارمنی و یهودی و همچنین تعداد قابل توجهی از جمعیت یونانی بوده است. کلیسای ارمنی سورپ آسدوادزادین و کنیسه ینیکوی در اینجا واقع شده اند.

قلعه روملی حصار

این بنا که در ناحیه حصار اوستو بوغاز ایچی ساری یر واقع است، توسط سلطان محمد دوم برای کنترل بسفر قبل از فتح استانبول ساخته شد. قلعه روملی حصار که در طول سال های متمادی به عنوان مرکز کنترل گمرک و زندان مورد استفاده قرار گرفته است، با میزبانی برنامه های عمومی و به ویژه کنسرت ها بازدید کنندگان را با مناظر دیدنی اش متحیر می سازد..


  • پروژه های تضمین شده منطقه ای
  • مشاوره حقوقی و سرمایه گذاری
  • راه حل های سرمایه گذاری شخصی
  • کیفیت بالای خدمات پس از فروش
  • بسته های ویژه برای سرمایه گذاران
  • گذرنامه ترکیه در مدت 3 ماه
1