چرا بهتر است در ترکیه اشتغال زایی یا کسب درآمد کنم؟

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

ترکیه با اقتصاد به سرعت در حال رشد، نیروی کار ماهر، اهمیت ژئوپلیتیکی اتصال کننده آسیا و اروپا و ساختار جغرافیایی خود به عنوان مرکز تجاری با 70 میلیون جمعیت که نیمی از آن را جوانان تحصیل کرده تشکیل داده است نه تنها فرصت هایی را برای سرمایه گذاران داخلی فراهم می کند بلکه فرصت های شغلی خوبی را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم می کند. در عین حال، شرکت های دولتی و بین المللی که شعبه های خود را در شهرهای این کشور افتتاح می کنند، نقش مهمی را برای شناخت و پذیرش ترکیه در سراسر جهان ایفا می کنند. قطب های سرمایه گذاری ترکیه، آنکارا و استانبول، با فرصت های اقتصادی، تاریخی و اجتماعی - فرهنگی مهمترین و پرجمعیت ترین شهرهای این کشور هستند.

مزایای سرمایه گذاران خارجی

سرمایه گذاران خارجی که می خواهند در ترکیه سرمایه گذاری کنند از سوی این کشور پشتیبانی می شوند و برای آنها سرمایه گذارای سودمند مشابه به سرمایه گذاران داخلی فراهم می شود.

در اینجا برخی از مزایا  برای سرمایه گذاران خارجی ذکر شده است:

• در نتیجه مقررات جدید وضع شده در کشور، سرمایه گذاران خارجی حق دارند نه تنها سهام مشترک یا شرکت محدود بلکه هر شرکتی را که می خواهند تاسیس کنند.

• حقوق سرمایه گذاری آنها تضمین شده است.

• در صورت بروز شرایطی که سرمایه گذاران بخواهند فعالیت مالی خود را در کشور انجام دهند (تأسیس شرکت، افتتاح شعبه، انتقال سهام برای تأمین رشد سرمایه و سرمایه گذاری و غیره...)، تعهداتی مانند مجوزهای قبلی وزارت و سرمایه خارجی 50،000 دلار برای پرداخت به ازای هر شریک خارجی حذف می شود و سرمایه گذاری در ترکیه تسهیل می گردد.

• به ویژه، "قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی"، که از سال 2003 به اجرا در آمد، فعالیت سرمایه گذاران خارجی در کشور را افزایش می دهد. به لطف این قانون، سرمایه گذاران خارجی می توانند هر نوع شرکتی را در ترکیه تأسیس کنند و می توانند به هر نوع فعالیت تجاری مشغول باشند. بنابراین، این واقعیت که سرمایه گذاران خارجی نیز از حقوق مشابه سرمایه گذاران داخلی برخوردار هستند، از جمله مزیت های سرمایه گذاری در ترکیه است.

• علاوه بر سود، تسویه حساب، سود سهام، فروش، هزینه جبران خسارت، مجوزها و پرداختهای آنها (برای مدیریت و موافقت نامه های مشابه) که بدست می آورند، سرمایه گذاران خارجی می توانند پرداخت های اصلی و بهره خود را بدون هیچ گونه مانعی انتقال دهند.

• با معاهدات مالیاتی بین المللی که ترکیه انجام داده است، مشخص شده است که سرمایه گذاران خارجی می توانند از پرداخت مالیات مضاعف خودداری کنند. خارجی هایی که در ترکیه سرمایه گذاری می کنند فقط موظف به پرداخت مالیات در ترکیه می باشند.

• برای شعبات، شرکتها یا دفاتر ارتباطی که سرمایه گذاران خارجی تأسیس می کنند، کارمندان خارجی فراهم می گردد.

• سرمایه گذاران خارجی که می خواهند در ترکیه سرمایه گذاری کنند می توانند از مشوق هایی مانند معافیت مالیاتی، حق بیمه، حمایت سهم کارفرمایان و تخصیص سرمایه گذاری بهره مند شوند.

فرآیند راه اندازی تجارت در ترکیه

در ترکیه روند راه اندازی شرکت برای سرمایه گذاران خارجی بسیار ساده است. در شرایط عادی، اگر امور به خوبی پیش بروند، می توان طی یک هفته اقدام به فعالیت و کار نمود.

 فرایندهایی که باید انجام شوند؛

• تهیه پیش نویس قرارداد قانونی تهیه شده مطابق با ماده 279 قانون تجارت ترکیه، به شمول نام تجاری و آدرس شرکت، نام و نام خانوادگی، آدرس و اطلاعات ملیت بنیانگذار با امضای صاحب شرکت،

• افتتاح حساب بانکی بسته به نوع هویت مالیاتی بالقوه براساس نوع و میزان سرمایه شرکت و واریز 25٪ از سرمایه جدید (به جز شرکت با مسئولیت محدود) به این حساب،

اسناد شرکت باید در سیستم رجیستری مرکزی (MERSİS) ثبت شود و درخواست آن به دفاتر ثبت تجاری مربوطه ارسال شود.

خارجی ها می توانند شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه راه اندازی کنند!

متداول ترین نوع شرکت در زمینه تجاری سرمایه گذاران خارجی به عنوان شرکت با مسئولیت محدود شناخته می شود. سرمایه گذاران می توانند شرکت های خود را با دو یا چند شریک تأسیس کنند. آنها می توانند به صورت جداگانه راه اندازی و اجرا کنند. برای تأسیس چنین شرکتی لازم است حداقل یک سهامدار با سرمایه 10 هزار لیر ترکیه داشته باشید.

پیش بینی شده است که سرمایه گذاران خارجی که مایل به ایجاد یک شرکت سهامی هستند باید سرمایه 50 هزار لیر ترکیه داشته باشند.

مشاوره در فرایند تأسیس شرکت

سرمایه گذاران خارجی که به دنبال ایجاد مشاغل در ترکیه، ایجاد یک سرمایه گذاری معتبر و ارائه مراحل قانونی هستند، اغلب برای مدیریت صحیح نیاز به پشتیبانی شرکت مشاوره دارند. شرکت Tremglobal با ارائه خدمات مشاوره ای با کیفیت و ارائه شده به 11 زبان مختلف و تجربه بیش از 30 سال، خوشحال است که در کل مراحل سرامایه گذاری در ترکیه در کنار سرمایه گذاران جهانی است.

زمینه های فعالیت تجاری در ترکیه

بیشتر سرمایه گذاران خارجی در ترکیه فعالیت های تجاری خود را در مرحله اول در بسیاری از زمینه ها اعم از امور مالی تا بیمه، گردشگری یا خدمات (میخانه ها، رستوران ها، هتل ها، آژانس املاک و مستغلات، فروشگاه مواد غذایی) و بعدا در نفت و یا بخش خودرو انجام می دهند. اما زمینه هایی وجود دارد که دولت شروع تجارت در آنها را برای سرمایه گذاران خارجی محدود ساخته است. برای مثال؛ مشخص شده که سرمایه گذارانی که می خواهند شرکت هایی را در زمینه هایی مانند بانک ها، موسسات مالی، کارخانه ها، شرکت های تجارت آزاد و دفاتر ارزی تأسیس کنند، حداقل به یک شریک تابع ترکیه احتیاج دارند.

تابعیت برای سرمایه گذاران خارجی

یکی از مهمترین مزایای سرمایه گذاران خارجی که در ترکیه سرمایه گذاری می کنند، حق دریافت شهروندی است. به شرط تأمین برخی از شرایط لازم برای سرمایه گذاری، ترکیه تابعیت را به سرمایه گذاران جدید اعطا می کند. تغییراتی که در سالهای اخیر در این زمینه انجام شده است، زمینه را برای آسانتر شدن شهروندی فراهم می کند و باعث افزایش علاقه سرمایه گذاران خارجی به ترکیه می شود.

با آیین نامه جدید، مبلغ سرمایه ثابت 2 میلیارد دلار که برای واجد شرایط بودن برای شهروندی باید هزینه شود، به 500 هزار دلار کاهش یافته است. سرمایه گذاری در این میزان حق تقاضای تابعیت ترکیه را فراهم می کند. این ترتیبات هم فرصت هایی را برای سرمایه گذاران خارجی و هم برای افرادی که می خواهند تابعیت ترکیه را به دست آورند فراهم می کند. آنها همچنین به روند برنامه ها را سرعت می بخشند.

افزایش سرمایه مستقیم خارجی

براساس بررسی جذابیت کشور اروپایی که توسط ارنست و یانگ (EY) انجام شده است، ترکیه از نظر سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در لیست محبوب ترین هفت کشور اروپا قرار گرفته است. مشخص است که ترکیه دارای 5٪ سهم در پروژه های FDI در اروپا است.

ورود سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ترکیه

در ترکیه، تا سال 2002، سرمایه گذاری مستقیم خارجی  فقط 15 میلیارد دلار بود، بین سالهای 2003-2017، این میزان به سطح 193 میلیارد دلار افزایش یافت که رشد ترکیه را نشان می دهد.چرا بهتر است در ترکیه اشتغال زایی یا کسب درآمد کنم؟  image1

منبع: بانک مرکزی جمهوری ترکیه

معرفی سرمایه گذاری مستقیم خارجی به بخش ها در ترکیه

در زنجیره ارزش جهانی ترکیه، مطابق با چشم انداز سال 2023 می تواند به یک سطح بالاتر صعود کند، به نظر می رسد که تنوع قابل توجهی متناسب با دید آن ذخیره شده است. مشخص شده است که امور مالی و تولید به عنوان بخشهایی است که بیشترین سرمایه گذاری مستقیم خارجی را برای ترکیه در 15 سال گذشته جذب کرده است.

چرا بهتر است در ترکیه اشتغال زایی یا کسب درآمد کنم؟  image2

منبع: بانک مرکزی جمهوری ترکیه

معرفی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه نسبت به دیگر کشور

در 15 سال گذشته، سهم سرمایه گذاری مستقیم خارجی از آسیا به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. بخش عظیمی از ورود سرمایه گذاری مستقیم خارجی اروپا به ترکیه در آمریکای شمالی و کشورهای حوزه خلیج فارس صورت می گیرد.


چرا بهتر است در ترکیه اشتغال زایی یا کسب درآمد کنم؟  image3

منبع: بانک مرکزی جمهوری ترکیه

شرکت هایی با سرمایه بین المللی

دیده می شود که تعداد شرکت های دارای سرمایه بین المللی در ترکیه در سال 2017 به 58،400 رسیده است. با این وجود، در سال 2002، این رقم 5،600 بود.


چرا بهتر است در ترکیه اشتغال زایی یا کسب درآمد کنم؟  image4

منبع: وزارت بازرگانی

در این بررسی، افزایش سرمایه گذاری خارجی در ترکیه آشکار می شود. در این شرایط، برای خارجی هایی که می خواهند در مدت زمان کوتاهی سرمایه گذاری کنند و سود کسب کنند، ترکیه به گزینه ای سودمند تبدیل می شود.Properties
1
Footer Contact Bar Image