کارت فیروزه ای (ترکواز یا تورکاواز) چیست؟ تفاوت بین کارت فیروزه ای و تابعیت ترکیه در چیست؟

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

کارت فیروزه ای (ترکواز یا تورکاواز) چیست؟

 تفاوت بین کارت فیروزه ای و تابعیت ترکیه در چیست؟

 

بسیاری از کشورهای جهان پروژه های مختلفی را برای مدیریت صحیح سیاست های پناهندگی خود در اختیار دارند. گرین کارت (کارت سبز) ایالات متحده آمریکا یا کارت آبی که توسط اعضای کشورهای اتحادیه اروپا مورد استفاده قرار می گیرد، نمونه های بارزی برای این سیاست ها است. اخیرا جمهوری ترکیه، پروژه مشابه ای به این کارت ها را که توسط کشورهای مختلف برای مقاصد مختلف استفاده می شود به اجرا در آورده است. دولت ترکیه با روی دست گرفتن سیستم کارت فیروزه ای، می خواهد تا سرمایه گذاران واجد شرایط و نیروی کاری مورد نیاز را به کشور جذب کند.

 

کارت فیروزه ای چیست؟

 

اساسا کارت فیروزه ای برای شهروندان غیر ترکی که ملک خریداری نموده اند و یا در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند، مزایای زیادی را فراهم می کند. علاوه براینکه کارت فیروزه ای برای افراد خارجی، اجازه ی نامحدود کار و مزایایی مانند حق امتیاز شهروندی را ارائه می نماید، اجازه اقامت به همسر افراد خارجی و افرادی که در قبال آنها مسئول اند را نیز فراهم میسازد.

 

مشابه به دیگر کارتها که سایر کشورها استفاده می نمایند، کارت فیروزه ای نیز دارای پروسه ی انتقال است. در طول روند 3 ساله، انتظار می رود که کاربران گزارش های خود را به صورت منظم ارسال کنند. در طول فرآیند اخذ کارت فیروزه ای، سیستم امتیازدهی بر شرایطی مانند دانش حرفه ای، زبان و تحصیلات اعمال می شود. کسانی که برای کارت درخواست می دهند، باید امتیازات خود را در این موارد حفظ و یا افزایش دهند. این موضوع برای کسانی که مایل به اخذ کارت فیروزه ای هستند حائض اهمیت است تا تصمیم بگیرند آیا قصد دارند در کشور زندگی کنند یا خیر و مطابق به تصمیم خود ملک خریداری نمایند. کارت های فیروزه ای افراد خارجی که در زندگی حرفه ای نقش نگرفته اند و یا در ظرف یک سال شروع به کار نکرده اند، لغو شده است.

 

 افراد خارجی که حداقل 2 سال در ترکیه مشغول به کار بوده اند نیز می توانند از کارت فیروزه ای بهره مند گردند. این افراد علاوه بر اینکه می توانند بدون کدام روند خاصی در هر کجا که می خواهند کار کنند، می توانند برای خود تجارت راه اندازی کنند. بعد از یک دوره 5 ساله، شهروندان حقیقی می توانند زندگی عادی یک شهروند ترکی را پیش ببرند با این تفاوت که حق رای و خدمت اجباری سربازی را ندارند.

 

چه کسی می تواند از کارت فیروزه ای بهره مند شود؟

 

 دولت ترکیه راه اخذ کارت فیروزه ای را برای کسانی که می توانند به ارتقاء ترکیه و ارزش افزوده شده ی آن کمک کنند، باز گذاشته است. به ویژه دانشمندان و ورزشکاران که در سطح جهانی موفق بوده اند و افرادی که می توانند در گسترش فرهنگ ترکیه به جهان کمک کنند برای اخذ کارت فیروزه ای در اولویت قرار دارند. شامل:

 

-      کسانی که مطابق با مشارکت شان در زمینه آموزش و پرورش، دانش و تجربه حرفه ای، علم و فناوری به عنوان نیروی کار، واجد شرایط ارزیابی شده اند.

-      کسانی که بر اساس میزان اشتغال زایی که در ترکیه انجام می دهند، سرمایه گذاری بالقوه و میزان صادرات، به عنوان یک سرمایه گذاری کیفیت بالا ارزیابی شده اند.

-      دانشمندان و محققانی که به طور استراتژیک با توجه به منافع ملی و بین المللی ترکیه فعالیت دارند و می توانند در زمینه علم و فناوری به کشور کمک کنند.

-      نویسندگان و استادان دانشگاهی که در زمینه های فرهنگ و هنر فعال هستند، افرادی که در زمینه ورزش شناخته شده هستند.

-      افرادی که می توانند با توجه به منافع ترکیه، به منظور کمک به شناخته شدن ترکیه در سطح بین المللی در موضوعاتی مانند غذاهای ترکی، فرهنگ ترکی و گردشگری فعالیت کنند.


 مدارک لازم برای کارت فیروزه ای؛

 

مشابه به سایر سیستم های کارتی، برای درخواست کارت فیروزه ای شما نیاز دارید تا برخی از مراحل را تکمیل کنید. اسناد زیر نیاز است تا دولت ترکیه کارت را به افراد درست تحویل دهند و از هرگونه مشکل در طی پروسه اخذ کارت جلوگیری کنند.

-      برای اثبات اینکه شما نیروی کار واجد شرایط هستید: یک دیپلم، یک قرارداد تجاری، یک رزومه، یک تعهد نامه، تجربه کاری، اسنادی که در سطح جهانی پذیرفته شده اند و دانش زبان دیگری به غیر از زبان مادری تان را ثابت می کنند

-      برای سرمایه گذار واجد شرایط: میزان سرمایه گذاری، میزان فرصت های شغلی که می توانند تولید کنند، میزان هزینه های صادرات، کافی بودن بودجه مالی، اسناد و مدارک لازم برای ثبوت زمینه یا بخش ذکر شده

-      برای دانشمندان و محققان: مدارک تحصیلی از مدارس فارغ التحصیل شده، اسنادی که نشان دهنده شغل و عناوین دانشگاهی است، اسناد فعالیت های علمی و مجوزهای علمی، نام تجاری یا اسناد ثبت اختراع

-      برای افراد خارجی که در زمینه های فرهنگ، هنر و یا ورزش در سطح بین المللی تحسین برانگیز بوده اند: اسناد برای اثبات موفقیت آنها

-       برای افراد خارجی که به منظور ارتقا و شناخته شدن فرهنگ ترکیه و ترکی برای اخذ کارت فیروزه ای درخواست می دهند: اسناد مربوط به کارهای انجام شده، ایده ها و آثار هنری به عنوان داوطلب کارت فیروزه ای در سطح بین المللی شامل اطلاعاتی نظیر مدت زمان، پایداری و حوزه نفوذ

 

تفاوت کارت فیروزه ای با تابعیت ترکیه (کارت شهروندی) چیست؟

 

افرادی که حق اخذ کارت فیروزه را کسب کرده اند، فرصت نامحدود کار در ترکیه را به دست می آورند. با این حال، آنها نمی توانند از حق شهروندان ترکیه مانند حق رای و کاندید شدن و یا شغل های دولتی بهره مند شوند. خدمات نظامی، که برای شهروندان ترکی اجباری است، برای دارندگان کارت های فیروزه ای الزامی نیست. در مورد موضوعاتی مانند اقامت، سفر کاری و سرمایه گذاری در ترکیه، آنها باید با مقررات مشابه با شهروندان ترکیه مواجه شوند. دارنده کارت فیروزه ای می تواند پس از اتمام دوره 3 ساله بدون مشکلی به شهروند ترکیه تبدیل شود، تا زمانی که هیچگونه تهدیدی بر امنیت و نظم عمومی نداشته باشد.

 

آیا خطر لغو کارت فیروزه ای وجود دارد؟

 

به استثنای شرایطی که صاحب کارت خود درخواست لغو را صادر می کند، اگر دارنده کارت به مدت 6 ماه پی در پی پس از تاریخ اعتبار کارت فیروزه ای خارج از کشور باشد و یا برای 2 سال متواتر بدون دلیل معتبر خارج از کشور باشد، کارت فیروزه می تواند توسط دولت ترکیه لغو گردد. به غیر از آن:

 

-      عدم تمدید مدت اعتبار گذرنامه دارنده کارت یا سند استفاده شده به جای پاسپورت

-      ثابت شدن اینکه دارنده کارت برای یک سال متوالی بیکار بوده است

-      تشخیص دادن اینکه دارنده کارت برخلاف قوانین مشخص شده و یا پنهانی کار می کرده است

-      تشخیص اینکه درخواست کارت فیروزه ای با اطلاعات و اسناد جعلی یا غلط ساخته شده است

-      عدم اخذ به موقع اسناد لازم برای مدت 3 ساله کارت فیروزه ای و یا اگر پس از پیگری گذارش ها تشخیص داده شود که  صاحب کارت، اعتبار داشتن کارت فیروزه ای را از دست داده است

-      اطلاعیه وزارت داخله مبنی بر اینکه دارنده کارت یکی از خارجیانی است که در ترکیه مجاز نیست، نمی تواند ویزا دریافت کند و یا باید بر اساس قانون 6458 اخراج شود

-       اعلامیه توسط ادارات و ارگان های عمومی مبنی بر اینکه فعالیت دارنده کارت در ترکیه به دلایل نظم عمومی، سلامت عمومی و امنیت عمومی مطلوب نیست

 

ممکن است منجر به لغو کارت فیروزه ای شود.چرا باید برای کارت فیروزه ای درخواست دهید؟


ترکیه، با 80 میلیون جمعیت و موقعیت مناسب در بین آسیا و اروپا و داشتن 3 دریا در اطراف خود، در انتظار سرمایه گذاران، ورزشکاران، دانشمندان و هنرمندان است. در حدود 30 میلیون گردشگر سالانه از ترکیه بازدید می کنند. با ساختار پویای خود، ترکیه هنوز هم زمینه های مختلف را برای سرمایه گذاری سودآور ایجاد می کند. ترکیه، با 81 استان از جمله شهرهایی مانند استانبول: دارنده بزرگترین شرکت های مسکن جهان، ازمیر: حائز اهمیت در بخش گردشگری و ورزش، انکارا: خانه بهترین دانشگاهای جهان در ترکیه، از دارنده گان کارت فیروزه ای برای یک آینده ی بهتر استقبال می نماید. در ترکیه جایی که مالیات کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است، شرکت شما می تواند از تشویق های دولت هم مستفیذ گردد. با خرید ملک شما می توانید در بخش املاک و مستغلات که یکی از پرسودترین بخش های سرمایه گذاری ترکیه است، سرمایه گذاری کنید.


ورود انبوهی از مهاجرین به ترکیه در طول سالهای اخیر، دلیل اصلی پروژه هایی مانند کارت فیروزه ای در ترکیه است. این سیستم که به منظور توازن مقیاس برای کشورها با مهاجرت متراکم ایجاد شده و در سراسر جهان رایج است، از کسانی که نمی توانند زمینه های سرمایه گذاری کافی را به دلیل شرایط کشورشان پیدا کنند، کسانی که حمایت کافی برای توسعه در زمینه های علم، هنر و ورزش، و کسانی که مایل به استفاده از وسایل سرمایه گذاری خود در راه درست هستند، را به ترکیه دعوت می کند.


Properties
1
Footer Contact Bar Image