فرهنگ جدید و نمایشگاه های هنر استانبول

فرهنگ جدید و نمایشگاه های هنر استانبول

در استانبول، جاییکه برگزاری گالری های هنری هم به دلیل مراحل اداری و کاغذ پرانی ها و هم به دلیل عدم علاقه عموم با مشکل مواجه است، اکنون موزه هایی وجود دارند که با هماهنگی روح خلاق و کارآفرین آراسته شده اند و خدمات لازم را برای نیازهای این دوره ارائه می دهند. موزه های خصوصی توسط شرکت های خصوصی که فعالیت های مشابه آن ها را می توانید در تور های اروپایی خود مشاهده کنید، افتتاح شده اند تا آثار برجسته ای را در نمایشگاه های جدید فرهنگ و هنر در بسیاری از نقاط مختلف شهر برای استانبول 2019 و فراتر از آن به نمایش گذارند.

برای رشد هنر و هنرمند که یکی از رگ های جامعه است، نسلی که جامعه را تشکیل می دهد باید از پدر تا پسر در جامعه روشنفکری شرکت کنند. جوامعی که آثار و ایده های هنرمند را در آغوش گرفته اند، به راحتی از این بحران ها جان سالم به در می برند. سرمایه گذاران و بازرگانانی که از این پدیده در جامعه آگاهی پیدا کرده اند برای زنده نگه داشتن اهداف خود موزه‌ها را به همراه بسیاری از آثار اجتماعی و فرهنگی افتتاح می کنند. اگر آنها با ابتکار عمل خود این ابتکارات را آغاز نمی کردند، شاید امروزه فقط گردشگران خارجی از موزه های کشور بازدید می کردند و به سطح پایین اقتصاد مردم نمی رفتند و با هنر و مردم دیدار نمی کردند. در اینجا شماری از نمایشگاه های جدید فرهنگ و هنر استانبول را برای شما معرفی کرده ایم:

کوچ موزسی (Rahmi M. Koç Müzesi)

این موزه با حمایت شرکت خصوصی در ترکیه ایجاد شد و شامل آثار صنعتی، وسایل و ادوات ارتباطی و حمل و نقل بوده و مساحتی در حدود 11،250 متر مربع را پوشش می دهد. این موزه که در سمت حالیچ قرار دارد و هنگامی که از دور مشاهده میکنیم شبیه مکان غول پیکر میباشد بویژه عظمت هواپیماهای جنگی غول آسایی که دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرند و منطقه پهناوری از این موزه را پر کرده اند و بازدیدکنندگان خود را تحت تاثیر قرار داده است. بنای این موزه نخستین بار در قرن دوازدهم میلادی بر دیوارهای امپراتوری بیزانس توسط سلطان احمد اول، که چهاردهمین سلطان عثمانی و نودوسومین خلیفه اسلامی، پسر سلطان محمد سوم و خاندان پسر ولیده سلطان است نهاده شده است. در زمان امپراتوری عثمانی، یک ساختمان”لنگر خانه” در داخل این دیوارها وجود داشته است. این ساختمان که از کشتی های مسی بزرگی با لبه های گسترده و پهن ساخته شده است که بعدا ها توسط شرکت خط دریایی عثمانی (Şirket-i Hayriye) در سال 1861 با شرکت کشتی سازی هاسکی که توسط خانواده کوچ به منظور انجام تعمیرات و باز سازی و نگهداری کشتی ها ساخته شده بود خریداری شد.

زیردریایی ها، کالسکه های سلطنتی، تلگراف اختراع شده توسط توماس ادیسون

این موزه که کار مرمت آن توسط گارانتی کوزا انجام شده است، نفیس ترین طعم های ذائقه ترکی را با رستوران های عظیم خود به باز دیدکنندگان خسته از سیاحت ارائه می کند.

موزه راحمی ام کوچ بیش از آنچه انتظار می رود به کسانی که می خواهند زندگی فرهنگی و هنری استانبول را کشف کنند ارائه می دهد. در این موزه می توانید فرصتی برای دیدن آثار تاریخی و بلااستفاده که در زمینه های صنعت، ارتباطات و حمل و نقل استفاده می شوند را مشاهده کنید و به داستان های آنها گوش فرا دهید. برخی از آثار که داستان خاص خود را دارند:

ابزار ایکس ری یا همان اشعه ایکس آلیبون سال 1917، آمیفیکار مدل 1961، ماشین بخار مالدن و کارخانه تولید روغن زیتون 1898، زیردریایی تی سی جی اولوچالیریس، واگن های سلطنتی، تلگراف اختراع شده توسط توماس ادیسون، لوکوموتیو جی10، داگلاس دی سی-3 داکوتا، کشتی کلندر اس اس، ماشین های بخار، آزادکننده هادلی حرم بی-24 و  چند نوع یدک کش.

فروشگاه های سنتی ترکی در موزه راحمی ام کوچ

در بخش دیگری از موزه راحمی ام کوچ، مغازه های سنتی وجود دارد که معدن آثار مهم صنعتگران و پیشه وران تاریخ ترکیه هستند که نظیر آنها در موزه دیگری نمی توانیم بیابیم. ابزارهای علمی، کفش سازی ها، آهنگرها، داروسازان، تجهیزات کشتی و فروشگاه های اسباب بازی در خیابان هایی که مملو از اشیاء کوچک و کمیاب اند و توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می کنند.

ساعت ها: موزه از سه شنبه تا یکشنبه در زمان های زیر باز است:

سه شنبه - جمعه - 09:30 - 17:00

هزینه ورودی موزه: 18 لیر ترکیه برای بزرگسالان، 7 لیر برای دانشجویان. 20٪ تخفیف در قیمت بلیط برای دارندگان کارت موزه.

آدرس: موزه راحمی ام کوچ، خیابان هاسکوی شماره 5، هاسکوی 34445- استانبول ترکیه

موزه هنرهای مدرن استانبول

موزه هنرهای مدرن استانبول میزبان برجسته ترین آثار نمایشگاه های موقت هنر مدرن است. انواع آثار هنری را می توان در این موزه به نمایش گذاشت و برجسته ترین نمایشگاه های آن در زمینه آثار عکاسی و سینما است. پویایی صحنه هنر معاصر از این موزه نشئت می گیرد، جایی که آثار خارق العاده سینمای ترکیه و سینمای جهان به نمایش گذاشته شده است.

بنیانگذار بنیاد فرهنگ و هنر استانبول، نژات اف. داروخانه دار در سال 1987 تحقیقاتی را با ایده ایجاد یک موزه هنری مدرن انجام داد که در قلب استانبول قرار خواهد گرفت و ایجاد موزه با تلاشهای گسترده تضمین شده است.

نگاهی تازه به عکاسی و سینما

دو بخش از موزه هنرهای مدرن استانبول روی عکاسی و سینما تمرکز دارند. مجموعه عکس های موجود در این موزه، همه مردم دوره امپراتوری عثمانی و واقعیت ترکیه مدرن با برهنگی را به نمایش می گذارد. در این موزه که شامل آثار عکاسان بین المللی است، آموزش هایی برای توسعه، تفسیر و حمایت از هنر عکاسی ارائه می شود.

از طرف دیگر واحد سینما با نمایش نمونه‌هایی از فیلمهای سینمای کلاسیک گرفته تا ژانرهای سینمای تجربی می خواهد تا به بازدیدکنندگانش اطلاعات ارائه کرده و آنها را سرگرم کند. در این واحد که نمونه های فیلم های سینمایی را طبق برنامه ماهانه موزه مشاهده خواهید کرد اکران فیلم ها نیز برگزار می شود. با استفاده از این مثالها، هدف این بخش افزایش آگاهی بازدید کنندگان محلی و بین المللی است.

ساعات: هر روز به جز روز دوشنبه.

هزینه ورودی موزه: تمام هزینه ها: 32 لیر ترکیه، تخفیف (دانش آموز، معلم، بازنشسته و بیش از 65 سال): 18 لیر ترکیه (پنج شنبه ها برای شهروندان ترکیه رایگان است.)

آدرس: محله آسمالی مسجیت، خیابان مشروطیت، شماره 99، بی اوغلو- استانبول

موزه صاکپ صابانجی

موزه صاکپ صابانجی ، که بر فراز تپه متصل به بسفر و پارک جنگلی امیرگان بنا شده است، یکی از مناطق مهیج در زندگی شهر استانبول است. این موزه که در بین اعوام به"غرفه اسب سواری”مشهور است بارها دست خوش تغییر قرار می گیرد تا امروز که به موزه تبدیل شده است.

در سال 1951، حاج عمر صابانجی بنایی که موزه در آن قرار دارد را از یكی از فرزندان شاهزاده محمد به نام علی حسن با رویای خانه بزرگ تابستانی برای خانواده اش خریداری می کند. حاج عمر صابانج که به خاطر علاقه اش به کارهای هنری نیز مشهور است، مجسمه اسبی که توسط محمود مختار پاشا در عمارت مرمر در منطقه مودا در استانبول ساخته شده بود را خریداری می کند و آن را در جلوی عمارت قرار می دهد و آن منطقه را به نام عمارت سوارکاری به مردم میشناساند. 

پس از حاج عمر صابانج ، این عمارت به مدت 30 سال توسط صاکپ صابانجی و خانواده اش به عنوان محل اقامت استفاده شده است. در سال 1994، تصمیمی توسط گروه صابانجی به رهبری بنیاد حاج عمر صابانج گرفته شد، یک موسسه لیبرال آموزش عالی از طرف دانشگاه صابانجی یک بنایی به مدت 49 سال اجاره شد که به سبک آموزش علوم در ترکیه است و بدین ترتیب دانشگاه صابانجی افتتاح می شود و درهایش را با موزه حاج عمر صابانجی با مصنوعات خارق العاده خود و باغی که در آن می توانید تمام سایه های سبز را ببینید به روی بازدیدکنندگان در سال 2002 می گشاید.  

با عمارت های تاریخی سوارکاری و گالری های پیشرفته فناوری ارگونومی، موزه صاکپ صابانجی با استانداردهای بین اللملی برابری می کند. این موزه حاوی نسخه های خطی بسیار ارزشمند است و نقاشی های نقاشان قرن های 19 و 20 در یک محوطه بزرگ نمایش داده شده است. با توجه به برنامه های ماهانه، در سطوح مختلف آموزش در موزه و همچنین نمایشگاه های دائم و موقت و انتشارات آنلاین ارائه می شود.

می توانید آثار بسیاری از قبیل مبلمان مورد استفاده خانواده صابانجی را در زمان اقامت شان در این عمارت، آثار هنری قرن 18 و 19 میلادی، مجسمه ها، آثار فلزی، اشیای چینی، آثار هنری تزئینی، گلدان های چینی قرن 18 و 19، صفحه های تزئینی، ظروف چینی فرانسوی، ظروف چینی ساخت آلمان در برلین و وین را در موزه صاکپ صابانجی در استانبول ببینید.

ساعات: هر روز به جز روز دوشنبه.

هزینه ورودی موزه: کامل: 30 لیر ترکیه، تخفیف (دانش آموز، معلم، بازنشسته و افراد بالای 65 سال): 20 لیر ترکیه (رایگان در روزهای چهارشنبه)

آدرس: امیرگان، خیابان صاکپ صابانجی ، شماره 42، ساری یر، استانبول

موزه پرا

این موزه که با موقعیت مکانی آن در مرکز استانبول برجسته است، در خیابان مشروطیت در تاکسیم واقع شده است. این موزه یکی از مکانهایی است که نبض دنیای هنر ترکیه در آن می تپد. با آموزش هایی که ارائه می کند بسیار مشهور است.

موزه پرا در سال 2015 توسط سونا و عنان کیراچ وقف (اوقاف) شد و افتتاح شد. این موزه دارای سه بخش و سه مجموعه خصوصی است. طبقه اول و دوم موزه به عنوان سالن های نمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که طبقه های سوم، چهارم و پنجم به عنوان تالارهای اجتماعات و سالن های تجمع استفاده می شوند. در طبقه همکف موزه پرا، سوغاتهای ویژه مربوط به آثار هنری به فروش می رسد.

مجموعه کاشی و سرامیک های کوتاهیا

بیشتر طبقات موزه از مجموعه وزنه ها و وسایل اندازه گیری آناتولی تشکیل شده است. در این مجموعه واحدهای وزن و اندازه گیری محلی که از زمان های بسیار قدیم در جغرافیای آناتولی مورد استفاده قرار گرفته اند و نمونه های مهمی از دستگاههای توازن و اندازه گیری تولید شده با شرایط و فناوری دوره به نمایش گذاشته شده است. در طبقه دیگر این موزه که آثار برجسته ای برای علاقه مندان به تاریخ و باستان شناسی وجود دارد. مجموعه کاشی و سرامیک کوتاهیا، یکی از نمونه های پیشرفته هنر کاشی در آناتولی است. این موزه که قرن ها در سازه های معماری متمدن ترکیه و اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است، به عنوان اولین موزه شناخته شده است که نمونه هایی را در این زمینه گرد هم آورده است.

مربی یا آموزش لاک پشت

مجموعه های نقاشی خاورشناسان، که شاید یکی از ثروتمندترین مجموعه های این موزه به حساب آید، شامل آثار منتخبی از هنرمندان”خاور شناس” اروپایی است که تحت تأثیر و الهام امپراتوری عثمانی در قرن هفدهم و اوایل قرن 18 خلق شده اند. و آثار عثمان حمدیبی به خصوص نقاشی مشهور او”مربی لاک پشت”مورد پسند بازدید کنندگان می باشد. موزه پرا که از لحاظ مکانی خود یکی از مهمترین مراکز هنری برای بازدید کنندگان داخلی و خارجی در استانبول است، منتظر همه است تا با تجربه سفر واقعیت مجازی (VR) به جهان عثمان حمدیبی، از تاکیسم بازدید کنند.

هزینه ورودی موزه: کامل: 25 لیر ترکیه

تخفیف (دانش آموز، معلم، بازنشسته و بالای 65 سال): 10 لیر ترکیه

موزه پرا را می توان هر جمعه از ساعت 18 تا 22 به صورت رایگان بازدید کرد.

بازدید از موزه پرا و نمایش فیلم های پرا چهارشنبه ها برای همه دانشجویان رایگان است.

آدرس: خیابان مشروطیت شماره 65، تپه باشی، بی اوغلو، استانبول

  • پروژه های تضمین شده منطقه ای
  • مشاوره حقوقی و سرمایه گذاری
  • راه حل های سرمایه گذاری شخصی
  • کیفیت بالای خدمات پس از فروش
  • بسته های ویژه برای سرمایه گذاران
  • گذرنامه ترکیه در مدت 3 ماه
1