10 چیزی که باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

ترکیه با گذشته تاریخی خود، فرهنگ و آداب و رسوم غنی آمیخته با محیط اطراف خود هر ساله میلیون ها گردشگر را از جهان به این کشور جذب می کند. برعلاوه گردشگران بسیاری از افراد نیز برای کار یا زندگی به ترکیه می آیند. در اینجا آنچه را باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید و 10 موردی که مطمئناً در طول اقامت در ترکیه با آنها روبرو خواهید شد را بدانید …

1. فرهنگ صبحانه

صبحانه در هر کشور دنیا تهیه می شود، اما پیدا کردن یک صبحانه که متناسب با صبحانه ترک باشد بسیار دشوار است. در حقیقت، کلمه صبحانه در زبان ترکی ترکیبی از کلمه "kahve" یعنی قهوه و کلمه "alti" یعنی زیر است. از آنجا که طعم قهوه ترکی تند است، شما باید چیزی را در صورت خالی بودن معده میل کنید. 

10 چیزی که باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید image1

بنابراین، کلمه "صبحانه" به معنای غذای قبل از قهوه است. در بیشتر کشورهای جهان، صبحانه به عنوان یک روال معمول برای شروع روز دیده می شود، اما در ترکیه به معنای بیان یک محیط گرم است که خانواده و دوستان را در کنار هم قرار می دهد. در حالی که خیار، گوجه فرنگی، زیتون ترشی، تخم مرغ، سوسیس، انواع پنیر و نان تازه یا شیرینی تهیه شده در سفره صبحانه است، هیچ صبحانه ای بدون چای تازه دم کامل نیست.

2. چای

تصور کردن صبحانه، دیدارهای خانوادگی، جلسات تجاری، مذاکرات در بازار بزرگ درباره فرش و یا مسافرت با کشتی بدون چای در ترکیه دشوار است. هنگامی که به یک شهر کوچک در منطقه تاریخی استانبول یا ترکیه می روید، هر روز برای نوشیدن چند فنجان چای آماده شوید. 

10 چیزی که باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید image2

چای نوشیدنی محبوب است که صبح ها ترک ها را بیدار می کند و اواخر شب آنها را گرد هم می آورد. در هنگام درخواست چای، از شما خواسته می شود كه رنگ "خون خرگوش" را داشته باشد و با قند یا بدون آن مصرف شود. در هنگام بازدید از یک خانه ترکی، میزبان برای شما یک فنجان چای تازه دم آماده می کند. این نیز به عنوان نشانه مهمان نوازی و دوستی انجام می شود. معمولاً از یک فنجان خوب استفاده می شود، از این جام ها به عنوان واحد اندازه گیری در دستور العمل ها استفاده می شود. با گذر از کافه های کنار خیابان، می توانید صدای قاشق های کوچک چای خوری را در استکان های چای بشنوید.

3. قهوه

قهوه ترکی که از لوبیا بسیار ریز عربیکا تهیه شده است، به دلیل طعم و مزه قوی و روشهای تهیه و آماده سازی خاص شهرت جهانی پیدا کرده است. قهوه ترکی، که به طور کلی بعد از صبحانه مصرف می شود، در سنت های ازدواج نیز نقش دارد. در گذشته، در بازدیدهای قبل از ازدواج، ضمن روز خواستگاری، عروس به توانایی اش در تهیه قهوه ترکی ارزیابی می شود. حتی امروز، قهوه ترکی توسط عروس در روز خواستگاری سرو می شود. 

10 چیزی که باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید image3

قهوه‌خانه‌هایی که از قرن شانزدهم قهوه‌ درست و سرو می شوند مکانهایی بودند که نمایشنامه‌های سایه مانند کاراگوز و حاجی وات در آن به نمایش گذاشته می شد، جایی که فرهنگ شفاهی امپراتوری عثمانی پخش شده است. امروزه قهوه خانه ها به مکانی معروف اند که مردان برای معاشرت، بحث سیاست و نوشیدن چای یا قهوه و بازی تخته نرد و بازی های مختلف با کارت جمع می شوند.

4. چشم نَظَر

یک مهره به رنگ آبی به شکل چشم است که از شیشه ساخته شده و به طور سنتی در ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد. که به معنای "نظر" است، و اعتقاد بر این است که شر را از بین می برد و اگر امور به خوبی پیش برود، می تواند به جلوگیری از پیامدهای منفی کمک کند.

10 چیزی که باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید image4

خرافه چشم خوردن از دوران باستان سرچشمه می گیرد و در بیشتر فرهنگ های سراسر جهان یافت می شود. در ترکیه هر کجا که بروید، با یک چشم نظر در خانه یا حتی در آینه عقب ماشین مواجه می شوید تا از صاحب آن در برابر انرژی منفی یا نگاه بد دیگران محافظت کند.

5. حمام ترکی

 حمام ها با قدمت روم باستان به عنوان مکان هایی است که در آن مردم در کنار تمیز کردن و آرامش با یکدیگر معاشرت می کنند. حمام ترکی به جای بخار روی آب گرم و سرد متمرکز است. 

10 چیزی که باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید image5

بدن انسان به مقدار زیادی حباب صابون مالیده می شود، پوست مرده ریخته می شود و ماساژ بدن در صورت درخواست به خصوص در حمام های توریستی در دسترس است. حمام کمبرلیتاس، که یک حمام کلاسیک به حساب می آید، توسط معمار معروف سینان در سال 1584 ساخته شده است. برخی از صحنه های بازی فیلم راسل کرو "آب شناس" در اینجا فیلمبرداری شده است.

6. دونر-کباب

دونر کباب یا به اختصار دونر، تقریباً در سراسر جهان شناخته شده است و امروزه تقریباً در همه جای اروپا وجود دارد. البته مواد و سس ها با عادات و طعم های محلی تطابق داده می شود. بعنوان مثال، اعرابی که امروزه در استانبول زندگی می کنند، آن را با نام "شاورما" می شناسد. 

10 چیزی که باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید image6

در ابتدا، گوشت مورد استفاده برای دونر کباب فقط گوشت بره بود. اما امروزه در استانبول گاهی از مخلوط گوشت بره و گوشت گاو تهیه می شود و بیشتر اوقات از گوشت گاو و مرغ تهیه می شود. جهانگرد مشهور عثمانی، اولیا چلیبی، که در قرن هفدهم زندگی می کرد، کباب را به عنوان گوشت افقی می خواند. در دهه 1860 شناخته شده است که اسکندر افندی از بورسا کباب را به روش دیگری با تهیه کباب عمودی و در برشهای نازک سرو می کرد. به عنوان دونر کباب، دونر دوروم و اسکندر کباب سرو می شود.

7. ملا نصر الدین

در ترکیه، همه دنیا و همسرش در مورد ملا نصروالدین و داستانهای خنده دار او خبر دارند. اگرچه معروف است که وی در آکشهیر، قونیه زندگی کرده است، اما داستانهای او در سراسر جهان از بالکان، به فرهنگ های فارسی، عربی و آفریقا، در امتداد جاده ابریشم به چین و هند گسترش یافته است.

10 چیزی که باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید image7

داستان های ملا ناصرالدین که یک شخصیت منحصر به فرد و سرگرم کننده در فولکلور ترک است، اغلب حاوی دروس اخلاقی یا پند و اندرزهای عامیانه است. او از طنز و توانایی خوبی برای انتقال پیام های نمادین از طریق داستان گویی برخوردار است و همچنین به دلیل توانایی عجیب و غریب او در تأکید بر مشکلات اجتماعی با استفاده از طنز مشهور است. بین 5 تا 10 ژوئیه هر سال در ترکیه، جشنواره بین المللی ملا نصرالدین برگزار می شود.

8. کشتی آزاد

کشتی روغنی که ترک ها آن را "ورزش اجدادی" می نامند نوعی کشتی گیری است که قوانین مخصوص به خود را دارد که کشتی گیران بدن خود را از روغن زیتون می پوشانند. در کشتی گیری، تقریباً غیرممکن هستند که کشتی گیران یکدیگر را نگه دارند زیرا خیس روغن شده اند. 

10 چیزی که باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید image8

این مسابقه در منطقه ای به نام ار میدان (زمین مسابقه) برگزار می شود. شرکت کنندگان می توانند لباس های مشکی سنتی بپوشند و نوعی کمر طلایی چشمی شکسته با نام پنج پهلوان برای غرور  شکوه و افتخار سالینه خود وارد مسابقه میشوند و با هم رقابت می کنند. این ورزش ملی ترکیه که امروزه همه ساله در شهر ادیرنه برگزار می شود به عنوان قدیمی ترین جشنواره کشتی در جهان شناخته می شود.

9. شیرینی ترکی

این شیرینی که یکی از محبوب ترین صادرات ترکیه است، حدود 500 سال سابقه دارد. به عنوان یکی از قدیمی ترین شیرینی های جهان، شیرینی ترکیه به طور سنتی در دستمال های مخصوص توری پیچیده می شد. 

10 چیزی که باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید image9

این مخلوط که با پختن شربت شکر و مخلوط شیر نشاسته به مدت پنج تا شش ساعت بدست می آید، در بیش از 24 نوع شامل گلاب، آدامس، ساده، نعنا، قهوه، گردو، بادام زمینی و فندق ارائه می شود. حاجی باقر، معروف ترین تولید کننده شیرینی ترکیه، شیرینی های خود را برای مشتریان در سراسر جهان ارسال می کند.

10. باقلوا

باقلوا یک دسر سنتی ترکیه است که بسیاری از خانواده های ترکیه به طور مرتب آن را مصرف می کنند. آوردن باقلوا از ترکیه به خارج از کشور به عنوان سوغات برای دوستان و بستگان بسیار مرسوم است. این دسر خوشمزه بخش مهمی از جلسات و جشن هاست. قاضی آنتیپ در جنوب شرقی ترکیه، پایتخت باقلوا محسوب می شود. 

10 چیزی که باید درباره فرهنگ ترکیه بدانید image10

امروزه، ترک ها باقلوا را از فروشگاه ها خریداری می کنند، اما اکثر مردم هنوز هم دست پخت باقلوای مادر یا مادربزرگ باتجربه را که در خانه درست می کند را بیشتر ترجیح می دهند. باقلوا که یک عطر و طعم ضروری در خاورمیانه است با پسته در ترکیه تهیه می شود و فندق در مناطق نزدیک دریای سیاه ترجیح داده می شود.Properties
1
Footer Contact Bar Image