اماکن نوستالژیک استانبول: حالیچ

Why Do You Need to Buy a House in 2022?

هالیچ، با موقعیت اش که شبه جزیره تاریخی و بی اوغلو در استانبول را از هم جدا می کند، مکانی است که افراد خارجی آن را هالیچ می نامند و اکنون یکی از زیباترین تراس های دیدنی استانبول را در خود جای داده است. این پارک ها که تمام رنگ های سبز، ساکنان ماهیگیر و هالیچ را دارد که در زمان روییدن گل های لاله در استانبول لاله های رنگارنگ خود را به نمایش می گذارد. شاخ طلایی با گذراندن با ارزش ترین زمان خود در عصر لاله، جایی که بیشترین هزینه های مصرفی در دوران امپراتوری عثمانی در آن صورت می گرفته تا امروز ادامه داشته است. هالیچ که افسانه های بسیاری دارد جایگاه خود را در اسطوره شناسی پیدا می کند.

طبق افسانه ها، داستانی که باعث شد تا افراد خارجی هالیچ را به عنوان شاخ طلایی بشناسند، با عشق بین آی او دختر آرگوس کینگ ایناکوس و زئوس آغاز می شود. هرا، همسر زئوس، حسود است و قصد دارد آی او را بکشد. زئوس برای محافظت از او در برابر غضب همسرش، ی آی او را به گاو سفید تبدیل می کند. هرا حقیقت را می یابد و خرمگس را برای انجام کار شیطانی می فرستد. طبق افسانه، گاو به دلیل این وضعیت مانند دیوانه فرار می کند و از قاره ها عبور می کند. گاو که قادر به رهایی از عذاب خرمگس نبود، نمی تواند نیش های مگس را تحمل کند و سر خود را روی زمین می کشد، قطعات زمین را بالا می برد و شکافهای عمیقی ایجاد می کند. طبق افسانه، اینگونه است که حالیچ به شاخ طلایی معروف است. بعد از آن آی او  از رابطه با زئوس، دختری به نام كروسا به دنیا آورد، كروسا با پوزیدون، خدای دریا ازدواج كرد و بنیانگذار امپراتوری بیزانس، بای زانز را به دنیا آورد.

گنجینه های پنهان در اعماق حالیچ

هالیچ به دلیل موقعیت جغرافیایی در استانبول یکی از مکانهای بسیار ارزشمند در بین افسانه ها است و یکی از مناطق اسرارآمیز است که در طول تاریخ روایات زیادی از آن نقل شده است. افسانه وجود گنجینه های پنهان شده در زیر دریای هالیچ ، مشهورترین افسانه در میان افسانه های شهری در استانبول است. شایعه است که گنجینه های موجود در قفسه سینه در اعماق هالیچ قرار دارد. چنین شایعاتی توسط هیچ مرجعی در شهر پذیرفته نمی شود. ظهور و ایجاد این شایعه تا به امروز، احتمال چنین شایعه ای را تقویت می کند. 

اماکن نوستالژیک استانبول: حالیچ image1

هنگامی که فاتح سلطان محمد، فاتح این شهر، استانبول را فتح کرد، بیزانسی ها به جای آنکه طلاهای خود را به ترکها بدهند، طلای خود را به دریا انداختند. حتی اگر چند اسناد در بایگانی ها ارسال شده باشند، گنجینه ای حاصل نشده است. با این حال کشتی امپراتور بیزانس جوستینین هنگام فرار از امپراطوری عثمانی در اینجا غرق شد. گفته می شود که تمام گنجینه کاخ های بیزانس در آب های هالیچ دفن شده است. در آن زمان، قایق هایی که حامل غنایم تجاری ژنو و بیزانس بودند، در اینجا غرق شدند. هنگامی که ما از افسانه ها بیرون می آییم، مانند ثروتی است که برای تمام استانبول ها به ارث رسیده است.

مهمترین مهره فتح استانبول: هالیچ 

فتح استانبول هنگامی اتفاق افتاد كه نیروهایی كه توسط امپراتور عثمانی محمد دوم فرماندهی می شد، در نتیجه محاصره ای كه از 6 آوریل تا 29 مه 1453 رخ داد، این شهر را تصرف كردند. مهمترین لحظات فتح در هالیچ اتفاق می افتد. هنگامی که فاتح محمد فهمید که این شهر پس از حمله به دیوارهای استانبول با توپ به نام شاهین که یک مرد می تواند وارد آن شود سقوط نمی کند، او کشتی ها را با سورتمه به هالیچ منتقل کرد. سلطان وقتی فهمید که استانبول را نمی توان از طریق محاصره از دریا گرفت، روند جنگ را تغییر داد و پس از آنكه امپراطور بیزانس كنستانتین هالیچ را با زنجیر به روی کشتی ها بست، سلطان کشتی ها را از زمین به سمت دریا با سورتمه دادن روی روغن كشیدند. بیزانسی ها که صبح ناوگان عثمانی را در ساحل دیدند، وحشت زده شدند و شکست خوردند. به عنوان یاد بود از این لحظه تاریخی، هر سال جشنی در هالیچ برگزار می شود.

سرگرمی های سعدآباد

سعدآباد یکی از مکانهای تفریحی است که همه افراد در دوره گل های لاله در آن حضور پیدا میکنند، هنوز هم در شاخ طلایی به ویژه در ماه رمضان برگزار می شود. در نتیجه یک سیاست اشتباه، در دهه 1950 به عنوان یک منطقه صنعتی انتخاب شد و عمارتها و پارک هایی که در آن وجود داشتند به مرور زمان به کارخانه ها واگذار شدند. این مسئله باعث شده است که آب حالیچ به طور فزاینده ای آلوده شود و برای همه استانبولی ها، حالیچ به معنای بوی بد بود. در نیمه دوم دهه 1980، پروژه نجات هالیچ برای تغییر این امر آغاز شد و با وجود تغییر در شهرداران، آنها این پروژه را پذیرفتند و این امر هالیچ را به مکانی تبدیل کرد که در آن قایقرانی، ماهیگیری و پیک نیک در پارک ها صورت گیرد.

پل گالاتا

پل گالاتا در حالیچ، کاراکوی و امینونو را به هم متصل می کند. برای بازدید عابران پیاده و وسایل نقلیه باز بوده و همه ساکنان استانبول مخصوصاً آخر هفته ها در حال صید بر روی پل هستند. 

اماکن نوستالژیک استانبول: حالیچ image2

در زیر این پل می توانید در کنار دریا بنشینید و قهوه ترکی را میل کنید، رستوران های ماهی محیطی را فراهم می کنند که می توانید تازه ترین ماهی را با الکل تهیه کنید و بسیاری از خارجی ها را به تحسین این منظره وا می دارد. در پایان یک روز پر استرس استانبول، همه بازدید کنندگان در میانه تاریخ، دریا و مثلث اسطوره ها شام دلپذیری خواهند داشت.

برج گالاتا

این برج، که می توانید هنگام رسیدن به تونل از کاراکوی و در یک نگاه به سمت آسمان ببینید، معروف است که توسط ژنویی ها در سال 1384 ساخته شده است. در زمان امپراطوری عثمانی، برج مورد استفاده ژانیایی ها برای نظارت قرار داشت و در زمان سلیم سوم برای مشاهده آتش سوزی استفاده می شد. 

اماکن نوستالژیک استانبول: حالیچ image3

به دلیل تخریب در آتش، مرمت در زمان محمود دوم صورت می گیرد. و طبق اسطوره،حاضارفن احمد چلیبی ، که در قرن هفدهم در دوره عثمانی زندگی می کرد، توانست با بال های خود از برج گالاتا پرواز کند و در آسمان استانبول به پرواز در آید. تصور می شود که احمد چلیبی هزار فن تحت تأثیر آثار لئوناردو داوینچی در مورد پرواز پرندگان، چنین کاری انجام داده است. پس از ترک برج گالاتا و گذر از بسفر، چلیبی به منطقه اسكودار در سمت آسیایی پرواز می کند. وی توسط مراد به الجزایر تبعید شد و در سن 31 سالگی در تبعید درگذشت.

پیر لوتی، دوست فراموش نشدنی حالیچ

در دامنه های حالیچ، تپه پیر لوتی، یکی از محبوب ترین جاذبه های ایوب قرار دارد و نام آن را از پیر لوتی  نویسنده فرانسوی ترکیه دوست گرفته است که به عنوان سفیر فرانسه به استانبول آمده بود و در زمان کم توانسته بود که احترام مردمان محل را جلب کند و شهروند ایوب شود. 

اماکن نوستالژیک استانبول: حالیچ image4

وقتی پیر به این تپه که یکی از دیدنی های شهر میباشد آمد، همانطور که در استانبول کار می کرد، مرتباً اظهار می کرد که او قهوه را اینجا دوست دارد و رمان های خود را در اینجا نوشت. بنابراین، استانبولی ها با ذکر نام خود، کافه را جاودانه کردند. تپه پیر-لوتی، یکی از مکانهای دیدنی در ایوب، هنوز در انتظار بازدید کنندگان جدید خود است تا ضمن لذت بردن از منظره منحصر به فرد حالیج با طعم قهوه از آن زمان، آثار افسانه های خود را پیدا کند.

مرکز معنوی استانبول: مجمع سلطان ایوب

یکی از مکانهای مقدس استانبول برای آیین اسلامی در منطقه ایوب واقع شده است. یکی از بناهای مهم مجمع ایوب سلطان، مسجد ایوب سلطان است. این مسجد نام خود را از حضرت ابو ایوب ال انصاری گرفته است که میزبان پیامبر اسلام حضرت محمد بود. 

اماکن نوستالژیک استانبول: حالیچ image5

هنگامی که پیامبر اکرم برای اولین بار به مدینه آمد و وی پس از پیوستن به محاصره اوموی یان در محاصره استانبول در سال 668-669، درگذشت، محلی که در آن مقبره وی قرار دارد با رویای آک شمس الدین، که به فاتح سلطان مکتب آموزش داده بود، پدید آمد. در فتح استانبول مکانی که مقبره در آن قرار دارد، توسط فاتح سلطان محمد بار دیگر، در سال 1459 به مساجد، مدراس، امارت و حمام تبدیل شد.

کارخانه فس و آبا: فس حانه

این مکان که به نام فس حانه در حاشیه حالیچ نامیده می شود، در سال 1839 برای تأمین نیازهای فس و آبا با حکم سلطان عبدالمجید تأسیس شد. این مکان که اولین کارخانه نساجی صنعتی ترکیه به معنای واقعی است، در سال 1851 با مساعدت بلژیک تأسیس شد. 

اماکن نوستالژیک استانبول: حالیچ image6

در عین حال واحدهای بافندگی زیرزمینی و بخار که یکی از اولین نمونه های سازه های فلزی در جهان است، از خارج از کشور آورده شده اند. در سال 1866، آن را به یکی از واجد شرایط ترین کارخانه های بافندگی در آن دوره تبدیل کرد. در سال 1939 با نام منسوجات فس حانه آ.ش ، آن را به کارخانه دفتردار سومربانک تبدیل کرد. این کارخانه که در اثر فعالیت های گسترده محوطه سازی در سال 1986 خالی شد، دوباره مرمت و به عنوان محلی که تفریح ​​ها در غروب ماه های رمضان برگزار می شود، احیا و دوباره ارزش گذاری شده است. این مکان که هر از گاهی میزبان سازمان های مختلفی است، یکی از مکان های دیدنی حالیچ است. در نتیجه غفلت و سیاست های غلط که منطقه را آلوده کرده است، حالیچ هم اکنون با بازدید از پارک ها و باغ های خود از بازدید کنندگان داخلی و خارجی استقبال می کند، پارک مینیاتورک ترکیه که بزرگترین پارک جهان است همراه با کارخانه توتون و تنباکو جیبالی و نیروگاه Silahtarağa ، اولین نیروگاه برق در مقیاس شهری استان در زمان دولت عثمانی میباشد در مجموع 60 هزار متر مربع از زمین را در بردارد، اگر چه دیگر سلاطین در سواحل خود رفت و آمد ندارند ، اما شکوه سابق خود را با قایق های دریایی خود بازیابی می کنند و منتظر بازدید از بازدید کنندگان محلی و خارجی هستند.Properties
1
Footer Contact Bar Image